امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131298
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مراسم 16 آذر  انجمن اسلامی ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مراسم 16 آذر  انجمن اسلامی دانشگاه تهران، ضمن گرامیداشت یاد شهدای 16 آذر گفت: مسابقه فوتبالی میان نمایندگان مجلس و پیشکسوتان تیم ملی است که باید می‌رفتم اما با حضور در این مراسم بعید است بتوانم به آنجا برسم.

مطهری اظهار داشت: واقعه کربلا نوری در ظلمت و جرقه‌ای در تاریکی بود و توده مردم به محتوا توجهی نداشتند، شهادت سه دانشجو در دانشکده فنی نیز  اینگونه بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: دانشجو و دانشگاه همیشه به موقع آژیر خطر را کشیده‌اند و این نشان از اهمیت جنبش دانشجویی است. همیشه این سوال مطرح بوده که آیا نیاز است جنبش دانشجویی ادامه پیدا کند؟ پاسخ مثبت است چرا که حکومت‌ها همیشه نیازمند نقد هستند در غیر این صورت فاسد می‌شوند.

مطهری افزود: البته نقد، آدابی دارد که باید رعایت شود. جنبش دانشجویی باید شرایط نقد را در خود ایجاد کند زیرا این قشر نقاط ضعف و قوتی توامان با یکدیگر دارد.

وی خطاب به دانشجویان گفت: یکی از نقاط قوت شما این است که بار زندگی را بر دوش ندارید و سن جوانی‌، روح حق طلبی و عدالت خواهی هنوز در شما باقی است و از استعداد خوبی برخوردار هستید.

مطهری با بیان اینکه دانشجویان نقاط ضعفی دارند مانند اینکه برخی‌ها نمی‌توانند بر احساسات خود غلبه کنند. دوره جوانی را دوره خشم و شهوت نامیده‌اند به همین دلیل ممکن است برخی از دانشجویان ابزار دست گروه‌های سیاسی شوند.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: دانشجو عوام و صاحب نظر نیست و در جایگاهی میان این دو وجود دارد. دانشجو ممکن است دچار جهل مرکب شود. البته می‌تواند نقش مصلح اجتماعی را ایفا کند.

وی با بیان اینکه شهید مطهری می‌فرماید «مصلح کسی است که اهل مسامحه نباشد، اهل مضاربه و برده طمع نباشد.» افزود: دانشجو رصدکننده اوضاع اجتماعی است، هیچ تصمیمی نیست که بتواند انقلاب ما را از مسیر خود خارج کند.

مطهری ادامه داد: وجود ولی فقیه بسیار کمک کننده است اما ولی فقیه وظیفه ما را کم نمی‌کند، هرکس وقتی ظلمی دید باید امر به معروف و نهی از منکر کند.

وی گفت: انقلاب اسلامی فقط قابل تشخیص با انقلاب صدر اسلام است، انقلاب ما فراتر از انقلاب‌هایی همچون انقلاب فرانسه بود.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: یک برداشت اشتباه این است که برخی اصل ولایت فقیه را محصورکننده آزادی بیان می‌دانند در حالی که مشکل از ولایت فقیه نیست، مشکل در برخی ولایتمداران است زیرا گاهی اطرافیان ولی فقیه هستند که می‌خواهند محدودیت ایجاد کنند. آن‌ها کار را خراب می‌کنند و ایده مقام معظم رهبری این‌گونه نیست.

وی افزود: در انتقاد باید جایگاه ولایت فقیه را حفظ کرد؛ ولایت فقیه ولایت مکتب است و ولایت فقه حاکم است، نه ولایت شخص. متاسفانه در حال حاضر هرکس نظر مخالفی بیان می‌کند به ضدیت با نظام متهم می‌شود که این درست نیست.

مطهری یادآور شد: یکی دیگر از برداشت‌های اشتباه، برداشت ما از حفظ نظام است. متاسفانه این نگاه در برخی مسئولین وجود دارد. برخی به دنبال حفظ نظام هستند و برخی اصول را نیز زیر پا می‌گذارند و فکر می‌کنند برای حفظ نظام می‌توانند هرکاری کنند ولی در قانون اساسی نیز اصل آزادی افراد مطرح شده و آمده که کسی حق بازداشت فردی را ندارد مگر این‌که سریعا کیفرخواست او تهیه شده و دادگاهی برایش برگزار شود.

وی افزود: من پیگیری‌هایی در مورد دلایل مرگ ستار بهشتی و هاله سحابی داشتم. برخی نمایندگان گفتند که من چطور چنین سوالاتی را مطرح می‌کنم؛ وقتی حفظ نظام مهم تر است. اما من سوال خود را مطرح کردم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: امروز اوضاع بهتر شده و بسیاری از افراد با نظام آشتی کرده‌اند و ممکن است که انتقادات شدیدی بیان کنند ولی در راهپیمایی 22 بهمن نیز حاضر می‌شوند.

مطهری تصریح کرد:  به نظر می‌رسد برای برخی اصل، براندازی و فتنه‌گری است مگر خلاف آن ثابت شود. این‌ها آفاتی است که نظام را تهدید می‌کند. باید نگاه‌مان را به حفظ نظام تغییر دهیم؛  اکثریت دانشجویان نظام را دوست دارند و فقط می‌خواهند اصلاحاتی صورت گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از مشکلات ما برداشت غلط از آزادی بیان است، اظهار داشت: برخی ارزش کافی برای آزادی بیان قائل نمی‌شوند. مطبوعات رکن چهارم دموکراسی بوده و می‌توانند مانع بسیاری از تخلفات شوند البته باید بسیاری از خط قرمزها برداشته شود.

مطهری تصریح کرد: آزادی انسانی یعنی قوای انسانی او آزاد باشد و نه قوای حیوانی. ما باید بین تفکر و عقل فرق بگذاریم؛ چرا که طبق اعلامیه حقوق بشر عقیده باید آزاد باشد و هرکس هرچه را می‌پرستد باید در پرستش آن آزاد باشد که این فکر ریشه در اروپا دارد و از محکمه‌های تفتیش عقاید در قرون وسطی نشات می‌گیرد که در خود این فکر نیز تناقض‌هایی وجود دارد که در عملکرد غرب کاملا مشخص است که اسلام این مسائل را قبول ندارد.

وی اضافه کرد: سختگیری‌ها همچنان پیرامون وضعیت آزادی بیان پابرجاست و تنها فرقش این است که در دوران ریاست جمهوری قبل وزارت اطلاعات سختگیری می‌کرد و امروز قوه قضاییه سختگیری می‌کند. امیدواریم این اوضاع اصلاح شود و رئیس جمهور به وعده‌هایش عمل کند.

مطهری در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در رابطه با رفع حصر سران فتنه، گفت: من مامور رفع حصر نیستم ولی به دلیل احساس مسئولیتی که تاکنون چه به عنوان نماینده مجلس و چه به عنوان فرزند شهید مطهری داشتم احساس کردم باید موضوع را پیگیری کنم.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در رابطه با رای مجلس به وزیر علوم جدید گفت: معامله‌ای که ما در جلسه رای اعتماد وزیر علوم گفتیم در مرحله اول منظور ما احتمال انجام معامله بود. در جلسه‌ای که نمایندگان مجلس با وزیر پیشنهادی داشتند نگرانی‌شان برطرف شد که معاونان و مسئولین وزارت علوم بدون نظر نمایندگان انتخاب نمی‌شوند و چنین قول‌هایی به آن‌ها داده شد. منظور من از معامله آن چیزی که در ذهن برخی افراد است، نبود.

مطهری در خاتمه اظهار داشت: منظور ما این بود که که اگر امضای یک نامه فتنه‌گری است، پس فرهادی هم این نامه را امضا کرده‌ است ولی اگر دیگر این مسائل را فتنه‌گری نمی‌دانید این یک گام به جلو است. به هر حال منظور ما از معامله داد و ستد و معامله مالی نبود.

انتهای پیام/

 

مطهری در خاتمه اظهار داشت:

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار