امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131320
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار در نشست خبری با موضوع رفع تصرف اراضی تحت حفاظت محیط زیست و در بخش دیگری از سخنان خود درباره ادامه مسیر ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار در نشست خبری با موضوع رفع تصرف اراضی تحت حفاظت محیط زیست و در بخش دیگری از سخنان خود درباره ادامه مسیر جاده جنگل ابر، اظهار داشت: بررسی‌های جامع و کاملی در این‌ باره انجام شده است و تاکنون هیچ مجوزی در سازمان محیط زیست در این خصوص صادر نشده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: احداث جاده در مناطق حفاظت شده و حساس منجر به تغییر کاربری‌‌ها می‌شود و باید گفت که احداث جاده جنگل ابر نیز هیچ کدام از مجوزها را نداشته و مطالعات در خصوص آن انجام نشده است و از سازمان محیط زیست مجوزی اخذ نشده است.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست؛ اعتبارات سال 94 خوشبختانه به موقع از سوی دولت مدنظر و بررسی قرار گرفته است و این امر بیانگر قانونگرایی دولت فعلی است.

معاون رئیس جمهور در ادامه گفت: در بودجه 94 مقابله با گرد و غبار مدنظر قرار گرفته است و درسال 93 طرح ملی مقابله با گردو غبار تدوین شده است.

وی یادآور شود: هم‌اکنون طرح ملی مقابله با گردو غبار در فاز اجرایی قرار دارد چرا که موضوع سلامت مردم بسیار مهم بوده است و یکی از اولویت‌هاست.

معاون رئیس جمهور به در نظر گرفته شدن بودجه 94  برای حفاظت و احیای تالاب‌ها اشاره کرد و بیان داشت: در بودجه 94 اعتبارات خوبی را برای احیای تالاب هامون، انزلی و دریاچه ارومیه پیش‌بینی شده است.

ابتکار با بیان اینکه برای احیای رودخانه‌های و حق‌آبه رودخانه‌های بزرگ در بودجه 94 اعتبارات مناسبی دیده شده است، گفت: اعتبارات ملی و تملک دارایی و هزینه‌ای در سازمان 232 میلیارد تومان بوده که 170 میلیارد تومان هم مربوط به استان‌‌ها است و به طور کلی و در مجموع 400 میلیارد تومان اعتبار برای سازمان حافظت محیط زیست در نظر گرفته شده که امیدواریم شاهد اختصاص آن باشیم.

به گفته رئیس سازمان محیط زیست؛ بودجه هزینه‌ای و بودجه تملک دارایی امروز در مقایسه با گذشته به ترتیب 15 و حدود 35درصد رشد یافته است.

ابتکار با بیان اینکه هم‌اکنون بسیاری از پروژه‌های بزرگ به دلیل عدم گذراندن ارزیابی‌های زیست محیطی متوقف شده است، افزود: ما با قوه قضاییه همکاری خوبی در خصوص تصرف زمین‌خواری و پروژه‌های بزرگ خارج از شرایط داشته‌ایم و پروژه‌هایی که شرایط لازم را نداشته‌اند فعالیتشان متوقف شده است.

وی گفت: بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست به طور دقیق صورت می‌گیرد به‌طوری‌که در خصوص تونل سبزه‌کوه نیز باید بگویم ارزیابی زیست محیطی آن مورد تأیید ما نبوده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: پروژه آزادراه پردیس - آزاد دشت به دلیل ارزیابی زیست محیطی متوقف شده است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ایجاد ایستگاه تحقیق و حفاظتی پروژه حفاظت از یوز آسیایی، اظهار داشت: بعد از مدت‌ها با مطالعات لازم در دفتر حیات وحش ایستگاه مطالعاتی تشکیل شد و امکانات برای تحقیقات این دو یوزپلنگ صورت گرفت.

وی با بیان اینکه که البته ما ایستگاه مطالعاتی در یزد و کرمان هم داریم، ابراز داشت: امیدواریم برای خرس سیاه و پلنگ نیز بتوانیم این طرح را با مطالعه کافی اجرایی کنیم.

ابتکار با بیان اینکه رقم تصرفاتی که  سازمان محیط زیست متضرر شده است بسیار بالا است، خاطرنشان کرد: برای نمونه می‌توان به خرید و فروش اراضی واقع در منطقه ورجین با رقم‌های هنگفت میان 2 تا 10 میلیون تومان اشاره کرد.

به گفته رئیس سازمان محیط زیست در یکی از پرونده‌ها که مبلغ اراضی آن بالغ بر 600 میلیارد تومان بود رفع تصرف صورت گرفت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها