امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۲۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131324
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار امروز در نشست خبری که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد و در جمع خبرنگاران درباره اصرار نمایندگان ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار امروز در نشست خبری که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد و در جمع خبرنگاران درباره اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تسریع در احداث جاده جنگل ابر و عدم تطابق این امر با شعار امسال «محیط زیستی دولت یازدهم»، اظهار داشت: نمایندگان قوه مقننه هستند و دولت هیچگونه مجوزی برای ادامه احداث جاده جنگل ابر نداده است و این جاده هم اکنون متوقف است و تا زمانی که مطالعات آن تکمیل نشود و تأییدیه سازمان محیط زیست را اخذ نکند امکان احداث و ادامه این جاده نخواهد بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در مناطق حافظت شده‌ای مانند پناهگاه حیات وحش میانکاله، طرح‌های مدیریتی که از سالهای قبل انجام شده بود هم اکنون فعال است و زون‌بندی مناطق مشخص شده است که چه بخش‌هایی از جزیره آشوراده باید کامل به عنوان زون اول در نظر گرفته شود و هیچگونه دخل و تصرفی در آن صورت نگیرد.

وی ادامه داد: متأسفانه بخش‌هایی از آشوراده از 30 سال قبل دخل و تصرف شده است و تغییرات کاربری در آن داده به گونه‌ای که بخش‌هایی از آن تخریب شده است و ما این واقعیت را می‌دانیم.

وی ادامه داد: درباره جاده گلستان نیز باید بگویم تلاش‌های بسیار خوبی طی ماه‌های گذشته انجام شده است و مطالعات ارزیابی جاده شمالی پارک ملی گلستان در سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد و در این باره جلسات متمادی داشته‌ایم که در نهایت ماه گذشته جاده جایگزین تأیید شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: نامه مشترکی را بنده همراه با وزیر راه مشترکاً به رئیس جمهور ارائه دادیم تا جاده کنونی تبدیل به جاده اکوتوریستی شود و جاده اصلی ترانزیت تهران - مشهد به سمت شمال پارک منتقل شود مطالعات اولیه این کار انجام شده است.

به گفته وی، این موضوع در دستور کار سازمان محیط زیست و وزارت راه قرار گرفته است و قطعاً ما پیگیر این موضوع خواهیم بود و امیدواریم اعتبار کافی برای اجرای این طرح در سال 94 تخصیص یابد.

وی یادآور شد: تصمیم کلی در این باره در دولت گرفته شده است و رئیس جمهور نیز در این خصوص نظر مساعدی دارد.

ابتکار در ادامه و در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تغییر کاربری‌ها در منطقه حفاظت شده جهان‌نما و ساخت و سازهایی در این منطقه اظهار داشت: بدون شک اگر تغییر کاربری و رفع تصرف‌های غیرقانونی باشد با آنها برخورد می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره رفع نگرانی مردم در خصوص آلودگی هوای تهران گفت: در مجموع کیفیت هوای تهران در این دوره 7 ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه گذشته بهبود چشمگیری داشته است به طوری که تعداد روزهای سالم افزایش و روزهای ناسالم کاهش یافته است.

معاون رئیس جمهور بیان داشت: کاهش غلظت برخی از آلاینده‌ها می‌تواند گامی به سمت بهبود آینده باشد اما این به این معنا نیست که معضل آلودگی هوا کاملاً برطرف شده است.

وی با اشاره به برنامه ملی برای رفع معضل گردوغبار ادامه داد: سازمان محیط زیست برای پرورش ماهی تیلاپیا در کشور هیچ گونه مجوزی را صادر نکرده است.

وی درباره معاینه فنی خودروها نیز بیان داشت: معاینه فنی خودروها یکی از الزامات فنی است و افرادی که خودروی شخصی دارند باید خودروی خود را برای معاینه فنی ببرند البته نه اینکه برای اخذ یک برگه سوری اقدام کنند چرا که باید در ابتدا مشکلات خودروی خود را مرتفع کند تا خودروی آن آلوده‌کننده نبوده و به دیگران ضرر نرساند.

ابتکار بر ضرورت نظارت کافی در این باره تأکید کرد و در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر تعداد کل زمین‌خواری در کشور و در مناطق حفاظت‌شده، گفت: آماری که ما ارائه می‌دهیم در خصوص مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست است و آنچه در خصوص آن پرونده است حدود 1500 هکتار است و برای 40 پرونده حکم قطعی صادر شده است و حدود 90 هکتار رفع تصرف کامل شده است و صد پرونده دیگر نیز وجود دارد که در حال طی مراحل قضایی بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در سطح کشور 775 هکتار رفع تصرف داشته‌ایم بیان داشت: این رفع تصرفات شامل استانهای فارس، خوزستان، مازندران، هرمزگان و دیگر استانها می‌شود.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص صدور مجوزهای جعلی معاینه فنی خودروها بیان داشت: امیدواریم با نظارت‌ها از این مسئله جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: یک شورای نظارتی در گذشته تشکیل شده بود که متشکل از سازمان محیط زیست، شهرداری و نیروی انتظامی بود و ما مایل هستیم برای جلوگیری از بروز چنین تخلفاتی کمیته نظارت معاینه فنی خودروها تشکیل شود تا نظارت‌ها دقیق شود چرا که معاینه فنی در بحث ایمنی خودروها و کاهش آلودگی هوا بسیار مهم است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها