امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131334
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهران قسمتی‌زاده در مجمع عمومی انجمن پزشکان عمومی افزود: هر وقت صحبت پزشک خانواده می‌شود بسیاری به‌یاد

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهران قسمتی‌زاده در مجمع عمومی انجمن پزشکان عمومی افزود: هر وقت صحبت پزشک خانواده می‌شود بسیاری به‌یاد بیگاری پزشکان، بسته‌های خدمات سنگین بدون قابلیت اجرایی، نظارت‌های غیراصولی و... می‌افتند و برنامه‌هایی که با کمبود اعتبارات نظام سلامت به‌صورت سرهم‌بندی اجرا شد.

وی ادامه داد: ولی حالا با زیاد شدن اعتبارات نظام سلامت می‌توان آن را به‌گونه‌ای طراحی کرد که استقرار این نظام، سبب ارتقای کیفی نظام سلامت و برخورداری تیم سطح یک سلامت، از درآمدی معقول شود.

وی افزود: تیم کارشناسی انجمن پزشکان عمومی، ‌برای استقرار این نظام آمادگی کامل دارد و پزشکان عمومی ‌نیز با آشنایی بیشتر با برنامه انجمن، با توجه به اینکه همچون مردم کشور، منافع‌شان در گرو اجرای این برنامه خواهد بود، با آن همراه و همراه‌تر خواهند شد.

قسمتی‌زاده گفت: در حال حاضر در کشور ما خدمات پزشکی در سطوح مختلف عمومی، ‌تخصصی و فوق تخصصی عرضه‌ می‌شود ولی درمان بیماری‌هایی را که در سراسر دنیا پزشکان عمومی‌ انجام می‌دهند، یک همکار متخصص یا فوق تخصص برعهده می‌گیرد.

وی درباره‌ نظام سطح‌بندی موجود در نسخه‌های فعلی طرح تحول نظام سلامت افزود: باتوجه به محدودیت سرمایه‌ انسانی و اعتبارات مالی بخش سلامت، در وهله‌ نخست باید پزشک عمومی‌ که اشراف بیشتری به بیماری‌ها و جمعیت تحت پوشش خود دارد، بیماران را ویزیت کند و خدمات سلامت را که مسلماً از خدمات سطوح بالاتر ارزان‌تر و در دسترس‌تر است، عرضه‌ کند و سپس در صورتی که نیاز دانست، خدماتش با خدمات سطوح بالاتر تکمیل شود؛ نه این‌که دوباره همان‌ خدمات سطح اول، در سطح دوم تکرار شود یا خدماتی که در سطح اول می‌تواند به‌راحتی عرضه‌ شود با قیمت بالاتر در سطوح بعدی دریافت شود.

 رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور گفت:نکته دیگر این‌که شیوه کنونی، مغایر قوانین و اسناد بالادستی نظام سلامت از جمله سیاست‌های ابلاغی رهبری در مورد سلامت است که در آن عرضه خدمات سلامت را فقط بر اساس نظام سطح‌بندی خدمات روا دانسته‌اند.

قسمتی‌زاده در پاسخ به این پرسش که در دستورالعمل جدید وزارت بهداشت که به‌عنوان برنامه‌ تامین مراقبت­های اولیه‌ سلامت در مناطق حاشیه‌ شهرها، سکونتگاه­های غیررسمی ‌و شهرهای بین 20 تا 50 هزار نفر مطرح شده، نظام سطح‌بندی دیده شده است یا خیر گفت: اگرچه در این برنامه خواسته‌اند نظام سطح‌بندی را مطرح کنند اما معلوم نیست به چه دلیل نقش محوری پزشکان عمومی‌ را در آن نادیده گرفته و به کارشناسان واگذار کرده‌اند.

وی افزود: نادیده گرفتن تعداد زیادی از پزشکان عمومی‌ که بیشترین ارتباط را با مردم منطقه و از قضا فعال‌ترین مطب‌ها را در شهرهای زیر 50 هزار نفر نسبت به سایر نقاط کشور دارند، نه‌تنها بی‌توجهی به نقش پزشکان عمومی ‌در عرضه‌ خدمات سلامت است بلکه سبب می‌شود از امکان بالقوه‌ تاثیرگذاری آنان برای پیشبرد طرح‌های نظام سلامت استفاده نشود و عملاً پزشکان آموزش‌دیده و باتجربه از چرخه‌ عرضه‌ خدمات سلامت خارج شوند.

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور درباره‌ میزان رعایت عدالت در سلامت که یکی از مهم‌ترین انتقادات به برنامه‌ تحول است، گفت: موضوع اصلی عدالت در سلامت، فراهم‌سازی امکان برخورداری از خدمات سلامت برای مردم است که خوشبختانه برنامه‌ تحول نسبت به گذشته قدم‌های موثری در این مورد برداشته ولی از منظر دیگر، مسلماً هزینه‌های نظام سلامت در سطوح دوم و سوم همیشه خیلی بیشتر از سطح اول است.

قسمتی زاده ادامه داد: بحث اصلی ما این است که هر یک تومان هزینه در سطح یک، منجر به حداقل 10 تومان صرفه‌جویی در هزینه‌های آتی سطوح دو و سه می‌شود. به‌همین دلیل ما انتظار داشتیم دولت و مجلس با اختصاص اعتبار بیشتر به سطح یک، هم در هزینه‌های آتی خود صرفه‌جویی کنند و هم به بخش اصلی عرضه‌‌کنندگان نظام سلامت، یعنی پزشکان عمومی ‌و شاغلین بخش بهداشتی وزارت بهداشت که تاکنون نیز از سطح درآمد مناسبی برخوردار نبودند، به‌صورت عادلانه پرداخت شود.
یعنی برای نظام سلامت که حاضر است میلیاردها در بخش درمان و برای پرداخت به همکاران متخصص هزینه کند، مقدور نیست برای بخش اصلی نظام سلامت هزینه کند؟»

وی در پاسخ به این‌که چرا انجمن‌ پزشکان عمومی در چند ماه گذشته در برابر برنامه‌ تحول سکوت کرده بود، گفت: انجمن در مورد برنامه تحول سکوت نکرده بود بلکه در ابتدا از اتفاقات خوب حوزه سلامت مثل پایین آمدن پرداختی از جیب مردم اظهار خوشنودی کرد اما در مورد نقش پزشکان عمومی ‌در طرح تحول نگران بود و در حال ارزیابی مواضع، مذاکره با مسئولان وزارتخانه و در کنار آن کارشناسی و بحث‌های درونی بود.

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور گفت: نکته دیگر این‌که وزارت بهداشت نیز برنامه‌های خود را برای سطح یک هنوز اعلام نکرده بود تا ما موضع‌گیری کنیم. البته در این فاصله در نشریه‌ انجمن و طی مقالات گوناگون، فعالان صنفی انجمن نگرانی‌های خود را اعلام کردند تا این‌که بالاخره در 29 و 30 آبان در چهارمین گردهمایی شورای هماهنگی، انجمن نظر و استراتژی خود را به‌صورت بیانیه و قطعنامه‌ انجمن اعلام کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها