امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۴:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131367
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه کشورمان ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه کشورمان که شامگاه امروز یکشنبه در محل وزارت امور خارجه برگزار شد با تشکر از مهمان‌نوازی ایران گفت: سفر من در چارچوب تعمیق و گسترش روابط و تأکید بر فصل مشترک‌های بین دو کشور است و همچنین در پاسخ به واقعیت‌های تاریخی و جغرافیایی موجود و سفر مشترک استراتژیک که داعش می‌باشد، است.

وی با بیان اینکه در عین حال فرصتی دانست که آنچه در عراق رخ می‌دهد را بازگو کنم، اظهار داشت: دولت عراق اقداماتی انجام داده و برای با گروه‌های افراطی گام‌هایی برداشتیم که در مناطق بیجی و جرف الصخر پیشرفت‌هایی داشتیم و برای وحدت بیشتر حکومت مرکزی و اقلیم نیز فعالیت‌هایی شده است. همچنین در صحنه سیاسی و نظامی شاهد پیشرفت‌هایی هستیم.

وزیر خارجه عراق با اشاره به اینکه به همکاری‌های دو جانبه چشم دوخته‌ایم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی نوار مرزی طولانی با عراق دارد و پیوندهای عمیقی بین مردم دو کشور وجود دارد که عتبات مقدسه از جمله آنها است و شیعیان عراق امیدوار به زیارت مرقد امام رضا (ع) هستند.

جعفری با ذکر این نکته که به مناسبت اربعین حسینی مشارکت قابل توجه شیعیان به خصوص مردم عراق و ایران را شاهد هستیم یادآور شد:  این چهره راستین اسلام را نشان می‌دهد و نه چهره‌ایی که داعش تلاش دارد آن را نمایش دهد. امام حسین (ع) به گاندی هم درس داد که چگونه در مظلومیت نیز می‌توان پیروز بود.

وی با تشکر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل مواضع انساندوستانه آن اظهار داشت: عراق در شرایط استثنایی به سر می‌برد و امروز خوشحالم بگویم که همه تشکل‌های عراق علیه داعش و تروریسم گام برمی‌دارد و فراموش نمی‌کنم موضع مرجعیت را که همه را حول محور نیروهای مسلح عراق بسیج کرد.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به نقش نیروهای ائتلاف در مقابله با داعش اظهار داشت: ما با حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی با شرایط و موازین بین‌المللی برخورد می‌کنیم. ما با سازمان ملل و شورای امنیت صحبت کردیم که این حملات صرفاً هوایی باشد و منحصراً اهداف نظامی را شامل شود و نه خانه‌های مسکونی و مردم غیرمسلح و با این شرایط موافقت کردیم که هواپیماهای ائتلاف در آسمان عراق پرواز کنند.

جعفری با اشاره به اینکه حملات هوایی ائتلاف اهدافی را از داعش هدف قرار داد و باعث شکست و عقب‌نشینی آنها شد خاطرنشان کرد: به تبع آن نیروهای نظامی عراق وارد شدند و امروز ارتش، نیروهای پیشمرگه و نیروهای مردمی تحت پرچم عراق فعالیت می‌‌کنند که البته حملات هوایی تأثیراتی داشته است.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص  کنفرانس منامه نیز گفت: قدرت داعش در بعد فرهنگی آن است که انحرافی اما قوی می‌باشد و مانند فرهنگ خوارج است. تئوری داعش براساس قربانی شدن فرد در رسیدن به هدفش است که این موضوع به آنها اقتدار می‌دهد و آنها براساس شستشوی مغزی پیش می‌روند.

وی با اشاره به هدف قراردادن کهنسالان، زنان و کودکان از سوی تروریسم داعش اظهار داشت:‌جامعیت آنها عنصر مهم دیگری است که باید به آن توجه شود تروریست‌های داعش از همه دنیا جمع شدند و ما فقط با داعش عراقی برخورد نمی‌کنیم بلکه با یک گروه جهانی زیر پرچم داعش می‌جنگیم.

جعفری ادامه داد: این افراد از کشورهای دموکراتیک آمده‌اند که اگر به کشورشان بازگردند وضعیتی بدتر در کشورشان رقم می‌زنند که نمونه آن کشته شدن سه پلیس کانادایی از سوی اعضای این گروه بود و من در تماس با همتای کانادایی خود از این موضوع ابراز تأسف کردم.

وزیر خارجه عراق افزود: امروز داعش همه کلیساها، بیمارستان، مدارس و همه جا را هدف قرار می‌دهد و باید تلاش کنیم تا جوانان به سمت آنها کشیده نشود.

جعفری در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر این نکته که سیاست خارجی عراق براساس برقراری روابط دو جانبه بین عراق و همه کشورهای جهان از جمله ایران، سوریه، ترکیه و اردن است اظهار داشت: ما باید این روابط را تقویت کنیم. امروز بین سوریه و ترکیه بحران است و ما برای کاستن از این بحران کمک می‌کنیم. در خصوص ایران نیز ما وظیفه داریم که چهره درخشان ایران را به دنیا و منطقه نشان دهیم.

وی در خصوص نقش کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری که قرار است در تهران برگزار شود در جلوگیری از خشونت در منطقه گفت: فرهنگ نقش به‌سزایی در ذهنیت اعضای داعش ایفا می‌کند. آنها قاعده‌ای در ذهن دارند که به آنها اجازه کشتار می‌دهد و اجلاس تهران فرصتی است برای بازگرداندن ذهن جوانان به وضعیت عادی خود.

جعفری با اشاره به حضورش در اجلاس بین‌المللی قم که در آن نمایندگان اهل سنت نیز حضور داشتند، خاطرنشان کرد: این گروه‌های تروریستی به واسطه حمایت از اهل سنت قیام کردند در حالی که اهل سنت از آنها بیزاریی می‌جویند.

وی اجلاس تهران را ابتکار خوبی دانست و فرصتی مناسب خواند تا واقعیات عراق را توضیح دهد و گفت: پیشرفت‌های نظامی، سیاسی، دولت و مردم به خصوص الانبار را می‌توانیم در این کنفرانس توضیح دهیم. ما از رهگذر این نشست‌ها می‌توانیم نظر شخصیت‌های منطقه‌ای را نیز بشنویم.

وزیر خارجه عراق در پاسخ به این سؤال که نقش کشورهای منطقه در برخورد با داعش چیست، نیز گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس مواضع خوبی داشتند و در محکومیت داعش اتفاق نظر داشتیم آنها آماده کمک به عراق بودند.

جعفری مسئله نظامی - امنیتی، خدماتی - انسانی و بازسازی را سه محور مهم در مورد عراق دانست و اظهار داشت:‌ داعش به دنبال نابودی زیرساخت‌ها در مناطقی است که حضور دارد.

وی به کمک مالی عربستان و برخی کشورهای منطقه به عراق در این نشست اشاره کرد و افزود: برخی کشورها کمک تسلیحاتی دادند و برخی نیز اعلام آمادگی کردند.

وزیر خارجه عراق در خصوص نشست منامه نیز گفت: در این دیدارها اندیشه‌ها و عقاید در خصوص سوریه مطرح شده و بحث‌های امنیتی نیز صورت گرفت.

جعفری با بیان اینکه تروریسم در سوریه شروع شد و پیش‌بینی می‌کردیم به عراق نیز سرایت کند، خاطرنشان کرد: این موضوع ما را به یاد جنگ 30 ساله آلمان، دانمارک و سوئد انداخت زیرا هر خطری که در هر کشوری به وجود آید می‌تواند به کشورهای دیگر منطقه سرایت کند.

وی کنفرانس منامه را فرصت خوبی دانست که به بسیاری از سؤال‌ها پاسخ داده شد و یادآور شد:‌در این کنفرانس صریحاً گفتیم که ایران کشوری همسایه است و هزار کیلومتر مرز دارد و کمک بسیاری به ما داده است و ما نمی‌ توانیم اجازه دهیم سازمان‌های تروریستی در برابر ما قد علم کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها