امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131396
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «پوپولیسم» اثر عبدالوهاب فراتی صبح امروز (16 ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «پوپولیسم» اثر عبدالوهاب فراتی صبح امروز (16 آذر ماه) با حضور عماد افروغ، حجت‌الاسلام داود فیرحی، پرویز امینی از صاحب‌نظران حوزه فرهنگ و سیاست در کانون اندیشه جوان برگزار شد.

پرویز امینی مدرس دانشگاه و تحلیل گر سیاسی و نویسنده کتاب‌ «جامعه شناسی 22 خرداد» با تأکید بر دیدگاه منفی خود از پوپولیسم گفت: باید مشخص کنیم تلقی ما از پوپولیسم چیست، این پدیده از یک جهان بینی لیبرال نشأت می گیرد و خمیرمایه‌های این مفهوم از آنجا ساخته شده است پس اول باید پیش فرض‌های آن را مدنظر قرار دهیم.

وی با اشاره به اهمیت فردگرایی در نظام لیبرالی و اصیل بودن انسان گفت: حکومت امر اعتباری و شر ضروری است در فضای لیبرالی هر چه حالت جمعی دارد محل خدشه و  نقص است، آن زمان پوپولیسم هم برا ین تلقی فردگرایانه متکی است یکی از نحله‌های لیبرالیستی نحله فایده گرایی است اینکه بنده باید تعیین و تکلیف بکنم و عقل ابزاری که در مدرنیته مطرح است را مورد نظر قرار دهم.

امینی در ادامه افزود: دومین مطلب این است که آنچه در کتاب راجع به پوپولیسم دیدم، رویکردی فرم گرایانه بود اینکه پوپولیسم فردی است مستقیم با جامعه حرف می‌زند، شعارهای کلی می‌گوید، حرف‌های عمومی می‌زند، راهکار مشخص نمی‌دهد، اینها تعاریف فرمالیستی است که چالش پیدا می‌کند و در تعریف خود دچار مشکل می‌شود، خیلی پدیده‌ها را نمی‌توان توضیح داد به طور مثال اینکه یک نفر بگوید هر بالای هجده سالی را 50 هزار تومان خواهم داد این تعریف مشخصی است به هیچ وجه پوپولیستی نیست.

وی در ادامه افزود: بنده به تعبیر خودم پوپولیسم را محتواگرایانه می‌دانم به نظرم ما دو مفهوم اصیل داریم که یکی نگاه کلان مردم گرایانه و دوم نخبه گرایانه است، بنده نخبه گرایی را نیز با دو مشخصه تعریف می‌کنم نخست در نسبت با جامعه و مردم یک نوع بریدگی احساس می‌شود به طوریکه اینها زبان هم را نمی‌فهمند و توده عمومی برایش موضوعیت ندارد دوم اینکه در بین خواص نخبگان و خاص مردم، ما خاص نخبگان را ارجح ندانیم این گرایش نخبه گرایانه است دولت‌هایی مثل هاشمی و خاتمی نخبه گرا بودند اما تلقی مردم گرایانه یعنی داد و ستد خوب با مردم برقرار و با توده عمومی زبان هم را بفهمیم اما مرعوب توده هم نیستیم بنابراین اینها در تعارض مردم و نخبگان، مردم را ارجح می‌دانند این افراد چون امام راحل و مقام معظم رهبری هستند.

امینی اظهار داشت: تعریف پوپولیسم این است که اگر فرد یا گروه و جامعه به مردم توجه کنند برای اینکه در قدرت باقی بمانند یا بخواهند از معبر خاص قدرت، محبوبیت بگذرند، اینجا پوپولیست هستند. به طور مثال روشنفکری داشتیم که یک مدت تب مطهری یا شریعتی داشت بعد در چارچوب امام با مردم صحبت کرد و سپس با اینها تصفیه حساب کرد ، این پوپولیسم است.

وی با تأکید براینکه دموکراسی‌های لیبرال بیش از مردم سالاری دینی در معرض خطر پوپولیسم هستند، افزود: هر میزان مردم سالاری دینی، قدرت و  مجموعه مناسباتش اصیل باشد از پوپولیسم فاصله می‌گیرد یعنی پوپولیسم برای مردم سالاری عارضی است درجایی که نتواند مشکل را حل کند، ولی در جایی که دموکراسی لیبرال است ، امری عادی محسوب می‌شود.

امینی یادآور شد: غیر از شریعتی هیچ کس به اندازه امام راحل تعابیر تندی نسبت به خود روحانیت و روشنفکری نداشت ولی با توده مردم این مواجه‌ها را نداشتند با این ها هیچ زمان مرعوب مردم هم نبودند، بنده انقلاب ایران را مردمی می‌دانم نه پوپولیستی به صرف اینکه یک رهبری شجاعانه و عالمانه مسئله‌ای را مطرح می‌کند پوپولیست نیست.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها