امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۰۲:۰۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1314
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۱
تعداد بازدید: 341
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس موسسه فرهنگی کشورهای اسلامی (آیسسکو) تصمیم گرفت که در سال 2013 ، غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شود ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس موسسه فرهنگی کشورهای اسلامی (آیسسکو) تصمیم گرفت که در سال 2013 ، غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شود و به همین مناسبت 23 فروردین مراسم و جشنی به همین مناسبت در غزنی برگزار شد که در این مراسم مقام‌های مسئول کشورهای اسلامی که شامل مسئولان بلندپایه این کشورها در حد وزیر فرهنگ و معاونان آنها در این مراسم شرکت کردند. اما در این میان عده‌ای از صاحب‌نظران افغانستانی معتقد هستند که هر چند غزنی شان و جایگاه معرفی شدن به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را دارد اما مشکلات داخلی افغانستان مانع از آن شده که این تجلیل فرهنگی از این شهر، مجال ظهور و بروز بیابد و غزنی آنچنان که باید شناخته و معرفی شود. یکی از این افراد محمد ابراهیم شریعتی مدیر انتشارات عرفان است که به نوعی رابط فرهنگی بین ایران و افغانستان به شمار می‌رود و این دو کشور هم زبان را از راه کتاب به هم پیوند می‌دهد.

شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به بیان نکاتی درباره این انتخاب و جشن غزنی پرداخت که سخنان او به صورت یادداشتی شفاهی منتشر می‌‌شود:

ماجرای برگزاری جشن غزنی و نام گذاری امسال عملا از 23 فروردین شروع شده است و در این مراسم برای گرامیداشت مقام غزنی و شناخت این شهر همه وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی به غزنی آمدند و در جشن شرکت کردند. از سوی دیگر در روز 23 فروردین نه تنها در غزنی بلکه در همه ولایت‌های افغانستان از این شهر و فرهنگ و تمدنش تجلیل شد. اما این تجلیل در چه حد بود؟
 

**کاری برای بزرگداشت غزنی انجام نشده است

متاسفانه باید بگویم به خاطر مشکلاتی که این سال‌ها در افغانستان وجود داشته، به خاطر ناامنی زیاد و به خاطر مشکلاتی که وزارت فرهنگ افغانستان با آنها مواجه است، عملا کار چندانی برای بزرگداشت این شهر و نشان دادن ویژگی‌ها و عظمتش انجام نشده است. نه کتاب‌های به جای مانده از دوران درخشان غزنی چاپ شده است، نه منابع مکتوب دیگری برای شناخت تاریخ و پیشینه این شهر. از سوی دیگر نه غزنی بازسازی شده است و نه کسی به سراغ مقبره‌های مفاخر مدفون در غزنی رفته تا با بازسازی آنها این مفاخر معرفی شود و در مجموع چندان کار شایسته‌ای چنان که در حد و اندازه این شهر است، انجام نشده است.

به نظر من با برگزاری این جشن‌ها صرفا صورت مساله را سیاه کرده‌اند که چنین شهری وجود دارد وگرنه کاری انجام نشده است. آثار فراوانی و کتاب‌های زیادی از دوره غزنویان به جا مانده که در این شهر نوشته شده است، آثار پرشکوهی که بین سال‌های 352 هجری قمری تا 582 هجری قمری، غزنی با کمک شاعران و دانشمندان و هنرمندان بزرگش به خود دیده است و اصلا این تجلیل درخور این مفاخر نبود.
 

**ناشران افغانستانی برای بزرگداشت غزنی خودشان دست به کار شدند

به هر حال در رابطه با غزنی و بزرگداشت این فرهنگ برخی ناشران خود دست به کار شدند و کتاب‌هایی را منتشر کردند. انتشارات عرفان  هم 11 کتاب به مناسبت سال بزرگداشت غزنی منتشر کرده است که این کتاب‌ها، کتاب‌های بسیار خوب و قابل توجهی هستند.

افغانستان در مسیر تاریخ، سراج التواریخ، فوایج الفواد (که از بهترین کتاب‌های شبه قاره است)، محفوظات خواجه نظام الدین، پادشاهان متاخر افغانستان، دیوان ملک الشعرا قاری عبدلله خان، عدالت جزایی در افغانستان و هم زبانی و بی‌زبانی از جمله کتاب‌های ما هستند به اضافه قرآن نفیسی که به خط و تذهیب خطاط غزنی عثمان بن حسین وراق غزنوی و با ترجمه و تفسیر ابو نصر احمد بن محمد بن همدان که با همکاری کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایران منتشر و در جشن غزنی رونمایی شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها