امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131413
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دکتر میردامادی معاونت پژوهش بنیاد ایرانشناسی در این همایش گفت: برای مردم ما به همان میزان که عاشورا و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دکتر میردامادی معاونت پژوهش بنیاد ایرانشناسی در این همایش گفت: برای مردم ما به همان میزان که عاشورا و آیین هایش با اهیمت است سنن باستانی مانند نوروز مهم است وقتی سنت از ایرانشناسی پیش می آید همه گمان می کنند باید درباره دوره باستانی صحبت کرد اما آنچیزی که ساختار فرهنگی ما را ساخته و هویت ملی _ مذهبی ماست در ایرانشناسی مورد بحث است.
وی افزود: نگاه مکتبی در تضاد با حوزه ایرانی و ملی ما نیست حتی جریان‌های مذهبی تندرو هم سعی کرده‌اند یک نگاه تلفیقی میان فرهنگ مذهبی و ملی داشته باشند.
فتحعلی بیگی فیلمساز و استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ عنوان مستقل، نسخه «شبیه خوانی» داریم که قدیمی‌ترین آن به۳۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، اظهار داشت: این به این معناست که ما سابقه ۳۰۰ ساله نمایش در کشور داشته ایم و بخش قابل توجهی از اطلاعات ما در حوزه شبیه خوانی را اروپایی ها نوشته اند.
اوی ادامه داد: از دلایل ایرانی بودن شبیه خوان (تعزیه) می توان به مبتنی بودن آن بر دو اسطوره خیر و شر اشاره کرد، در تعزیه مرزبندی بین شخصیت های مثبت و منفی (اشقیا و اولیا) در شیوه اجرا، عملکرد و رنگ لباس کاملا قابل مشاهده است.
بیگی همچنین زبان فارسی، موسیقی اصیل ایرانی، لباس (زره، کلاه خود، قبا و چکمه ) را از دیگر ویژگی های ایرانی بودن تعزیه خواند.
در این همایش همچنین مقالاتی دربارة آیین‌ها و مناسک عاشورایی در استان بوشهر، قلعه قورتان استان اصفهان و مناسک عاشورایی مرسوم در استان لرستان، از سوی دانشجویان بنیاد ایرانشناسی ارائه شد و در پایان دو فیلم مستند «اربعین و کاروان» پخش شد و در حاشیه این همایش حضار از نمایشگاه «نقاشی‌های آیینی و عاشورایی» بازدید کردند.انتهای پیام/و
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها