امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۶:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131415
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش به همراه معاونان و مدیران وزارتخانه از بخش‌های مختلف سازمان اسناد و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش به همراه معاونان و مدیران وزارتخانه از بخش‌های مختلف سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بازدید کرد ندو با سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به گفت‌وگو نشستند.

صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن خیر مقدم به علی‌اصغر فانی و هیأت همراهان، بیان داشت: دکتر فانی یکی از اعضای هیأت امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی است و امروز در واقع به خانه خودشان آمده‌اند.

* صالحی امیری: ثبت 42 اثر در یونسکو

وی اضافه کرد: کتابخانه ملی دریایی از اسناد و نسخ ارزشمند را در اختیار دارد و این اسناد و نسخ خطی میراث معنوی ما به شمار می‌روند. میراثی که یونسکو از آن به عنوان حافظه جهانی یاد می‌کند. در کتابخانه ملی به دلیل اهمیت میراث معنوی کمیته حافظه جهانی را فعال کرده‌ایم که ریاست آن را دکتر سلطانی‌فر برعهده دارند و تاکنون 42 اثر را در سطح ملی، چهار اثر را در سطح منطقه و هفت اثر را در سطح بین‌المللی به ثبت یونسکو رسانده‌ایم.

به گفته رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی؛ این سازمان از ظرفیت پژوهشی بسیار بالایی برخوردار است که تاکنون مدیران کشور کمتر به ظرفیت‌های آن توجه کرده‌اند و از قابلیت‌های آن بهره‌برداری کرده‌اند.

* غنی شدن بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران در آینده نزدیک

صالحی امیری با اشاره به اهمیت دیجیتال‌سازی کتاب‌ها، گفت: قدمت برخی کتاب‌هایی که در کتابخانه ملی نگهداری می‌شود قریب به 1114 سال است و این کتابخانه آثار ارزشمندی را در اختیار دارد، همچنین قصد داریم بخش منابع خارجی را نیز تجهیز کنیم که برای تأمین نیازهای این بخش نیاز به ذخائر ارزی داریم.

وی افزود: بخش نسخ خطی کتابخانه ملی، غنی است اما قصد داریم که این بخش را با خریداری نسخ خطی ایرانی که در سایر کشورها نگهداری می‌شود، غنی‌تر کنیم. بخشی از این امر نیز با واسپاری نسخ خطی از سوی مردم به کتابخانه ملی محقق می‌شود.

* نگه‌داری بیش از 400 هزار نسخه خطی در منازل شخصی

به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر بیش از 400 هزار نسخه خطی در منازل شخصی نگهداری می‌شود. این کتاب‌ها در خانه‌ها شخصی در حدود 50 سال عمر می‌کنند اما با توجه به امکانات کتابخانه ملی قریب به 500 سال عمر می‌کنند.

صالحی امیری با اشاره به اهمیت آموزش پرورش در توسعه کشور، گفت: باید پایه‌های توسعه فرهنگی و اجتماعی را در آموزش و پرورش بنا نهیم.

 

 

* فانی: توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی، یکی از سیاست‌های جدی وزارت آموزش و پرورش

در ادامه این دیدار، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، بیان داشت: یکی از سیاست‌های جدی وزارت آموزش و پرورش توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و تقویت روحیه پرسشگری دانش‌آموزان است. بدون شک تا زمانی که برای دانش‌آموزان سوالی پیش نیاید درصدد پیدا کردن پاسخ آن نخواهند بود.

وی عنوان کرد: بسیار ارزشمند است که دانش‌آموزان با گنجینه عظیم کتابخانه ملی آشنا شوند و باید از ذخائر این مجموعه به نفع نسل‌های آینده بهره‌برداری کنیم، همچنین با توجه به فراگیر بودن آموزش و پرورش در سطح کشور می‌توانیم طرحی را برای دعوت خانواده‌ها برای واسپاری نسخ خطی به کتابخانه ملی را به اجرا برسانیم.

* بازسازی مدرسه «دارالفنون» به عنوان مرکز اسناد آموزش و پرورش

فانی با اشاره به اهمیت دارالفنون، گفت: مصمم شده‌ایم که دارالفنون را به عنوان نخستین مدرسه ایرانی و افتخاری برای آموزش و پرورش، بازسازی کنیم و آقای محمدیان (معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی کتب درسی) از طرف ما مأمور انجام این کار شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: تاکنون اقدامات خوبی برای احیای مدرسه دارالفنون صورت گرفته و شهرداری تهران متقبل شده است که به ما در انجام این امر کمک کند، همچنین هماهنگی‌های خوبی هم با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفته است. به علاوه ما می‌توانیم از تجارب و همکاری‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در احیای محل مدرسه دارالفنون بهره‌مند شویم. قصد داریم دارالفنون را به عنوان مرکز اسناد آموزش و پرورش بازسازی کنیم.

بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست به پیشنهاد رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار شد نماینده‌ای از سوی این سازمان و وزارت آموزش پرورش ابعاد همکاری این سازمان و وزارتخانه را بررسی کنند و دکتر محمدیان معاون وزیر آموزش و پرورش و دکتر خسروی معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای این امر انتخاب شدند.

گفتنی است، در این بازدید علاوه بر دکتر خسروی، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و فناوری، دکتر نوید دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی، آقای دیمه‌ور معاون آموزش ابتدایی، فاضل مدیرکل دفتر وزارتی و آقای جدایی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها