امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131418
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین رونمایی و نقد کتاب «ته‌ خیار» اثر هوشنگ مرادی کرمانی عصر امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین رونمایی و نقد کتاب «ته‌ خیار» اثر هوشنگ مرادی کرمانی عصر امروز با حضور نویسنده و ناشر کتاب در خبرگزاری مهر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم منوچهر اقبال‌زاده از منتقدین ادبی گفت: از مرادی کرمانی زیاد گفته و نوشته شده است و مطالعه آثار مرادی کرمانی یکی از زنگ‌ تفریح‌های زندگی من بوده است اما مطالعه کتاب «ته‌ خیار» به جای آنکه برای من زنگ تفریح باشد به خاطر عجله و شتاب من را یاد تکلیف شب انداخت. به طور کلی مجموعه «ته‌ خیار» تنها مجموعه‌ای از مرادی کرمانی است که مخاطب آن بزرگسالان است البته این به آن معنی نیست که سایر گروه‌های سنی نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

وی افزود:‌ یکی از ویژگی‌‌های مرادی کرمانی ساده‌نگاری که این به منزله ساده‌اندیشی نبوده بلکه دارای عمق است و دچار روزمرگی نیست مرادی کرمانی با بیان ساده مطلب را نقل می‌کند. در خاطرم هست در مسابقه‌ای که با مرادی کرمانی با آن داور بودیم سایر داوران حرف‌ها و نظرات‌شان را در بیانی پیچیده عنوان می‌کردند ولی مرادی کرمانی عمیق‌ترین سخن را در کوتاه‌ترین جمله بیان می‌کرد.

اقبال‌زاده در ادامه گفت:‌ آشنایی‌زدایی یکی از وظایف ادبیات است آن هم از مسائلی که برای‌مان عادی شده و در «ته‌ خیار» می‌بینیم که این اتفاق می‌افتد. مرادی کرمانی مباحث ساده در قالب روایت بیان می‌کند و به تلخی‌ها و شیرینی‌ها در داستان اشاره دارد. یکی از ویژگی‌های مجموعه «ته‌ خیار» این است که چند نوع روایت دارد که برخی رئال، سمبلیک و برخی تلفیق این دو نوع روایت است. فضاسازی‌ها نیز در این مجموعه با دیالوگ صورت گرفته و مرادی از پیچیده‌گویی پرهیز کرده و با توصیف کوتاه وارد فضا شده و فضا را ایجاد می‌کند.

این منتقد ادبی گفت:‌ داستان‌های مرادی کرمانی شخصیت‌محور است و جز یکی دو مورد که بر حادثه تکیه دارد باقی بر انسان متکی است. مرادی در داستان‌هایش یک اومانیسم ایرانی دارد و این ایرانی بودن به معنای ضد جهان بودن نیست بلکه مختص به ایران است.

وی در پایان گفت: این جلسه از آنجا که رونمایی است و به قول عمران صالحی روکم‌نمایی نیست حرفی از نقاط قوت و ضعف آن نمی‌زنیم اما هر اثری با اثر دیگر از نظر ضعف و قوت یکسان نیست داستان‌های این اثر هیچ کدام تکراری نبوده و ناشی از ذهن قوی کرمانی مرادی است که توانسته 30 داستان را خلق کند. چند صدایی از ویژگی‌های این داستان است و هرکس در آن حرف خود را می‌زند.

در ادامه آیین رونمایی از کتاب «ته‌ خیار» مختارپور گفت: قصه «ته‌ خیار» جزو معدود قصه‌های این مجموعه داستان است که رئال است زیرا بحث فلسفی دارد و فلسفه براساس منطق است و باید رئال باشد. در این داستان ما شاهدیم که به زندگی بشر از یک نگاه فلسفی نگریسته شده و تلخی خیار را به زندگی تعمیم داده و می‌گوید زمان می‌توانی تخلیل زندگی را تمام کنی که چشم بر روی آن ببندی که با مدارا می‌توان این کار را کرد و این ویژگی در شخصیت مرادی کرمانی وجود دارد.

وی افزود: داستان «دهل و لگن» به روایت چهار ماهی و دیالوگ‌های آنها می‌پردازد ولی با یک دید فلسفی این دیالوگ‌ها را بررسی و طرح کرده است. نویسنده در این داستان نشان می‌دهد که وحشت و اضطراب همیشه در زندگی وجود دارد و سرگذشت ماهی‌ها را که همواره در اضطراب هستند نشان می‌دهند که استعاره‌ای از زندگی انسان است. دیالوگی در بیشتر داستان‌های مرادی کرمانی وجود دارد که انسان را یاد کلیله و دمنه می‌اندازد با این تفاوت که در فضای غیر واقعی بیان می‌شود و نویسنده حرف‌های خود را که به دلیل شرایط نمی‌تواند بیان کند در قالب خیال مطرح کرده است.

مختارپور اضافه کرد: صحنه‌ها در این کتاب شبیه صحنه نمایش است و نویسنده در «ته‌ خیار» بیش از هرچیز به مرگ پرداخته است همچنین تنهایی یکی از موارد مورد اشاره در داستان‌های این کتاب است. این کتاب از یک منظر فرمالیستی است و به نوعی نویسنده اتفاقات بیرونی را در قالب ادبیات بیان می‌کند و آشنازدایی ویژگی فرمالیستی است و این هنر نویسنده است که اتفاقات روزمره را با زبان ادبیات بیان می‌کند. مخاطب این کتاب یک گروه سنی خاص نیست و هرکس می‌تواند به اندازه خودش از آن برداشت کند.

در ادامه این مراسم رامسری مدیر انتشارات معین که آثار مرادی کرمانی را چاپ می‌کند، گفت:‌هر کتابی که از مرادی کرمانی چاپ می‌کنم همراه با خاطرات است که «ته‌ خیار» هم دارای خاطراتی بود که روزانه با آن زندگی کردیم. با سه نویسنده که دارای سعه صدر خاصی بودند کار کردم احمد محمود، بهاءالدین خرمشاهی و هوشنگ مرادی کرمانی سه نویسنده‌ای هستند که کار کردن با آنها لذت‌بخش است و مرادی کرمانی در این کار در تمام مراحل حضور داشت. برای این کتاب 16 طرح جلد زدیم تا به جلد نهایی رسیدیم و همانطور که گفتم حضور و نظر مرادی کرمانی در تمام مراحل ما را کمک می‌کرد.

مدیر انتشارات معین گفت: من ناشر آثار جعفر شهری هستم وی در کارهایش به مشاغل مختلف اشاره می‌کند ولی در این اثر مرادی کرمانی مشاغلی دیدم که جعفر شهری به آنها اشاره نکرده است نگاه طنز مرادی کرمانی مسئله‌ای است که منتقدان روی آن باید کار کنند مسائلی که مرادی کرمانی به آنها پرداخته معمولاً دیده نمی‌شود و از منتقدان می‌خواهم که به آنها بپردازند.

در پایان این مراسم هوشنگ مرادی کرمانی گفت: دنیای امروز دنیایی است که باید پذیرفت برای معرفی محصولی نیاز به ابزاری برای اطلاع‌رسانی داریم و وظیفه معرفی محصولات فرهنگی نیز بر دوش اصحاب رسانه است که اطلاع‌رسانی موضوعات فرهنگ کاری بزرگ است. «شما که غریبه نیستید» اینطور خلق شد که روزی با پسرم در قبرستان می‌رفتم و گفتم همه اینها می‌توانستند نویسنده باشند زیرا زندگی هر کدام فراز و فرودهایی داشته که در حقیقت این همان مواد اولیه یک رمان است ولی هر کدام به دلایلی نتوانستند آن را بنویسند. پسرم در پاسخ گفت چرا خودت این کار را نمی‌کنی و این موجب شد که این اثر خلق شود می‌توانم به جرأت بگویم که چیزی را ننوشتم که آن را دوست نداشته باشم و هر چیز که نوشته‌ام آن را دلم خواسته و از کتاب‌هایم امروز پشیمان نیستم.

نویسنده قصه‌های مجید گفت: نزدیک به 5 سال در فکرم بود که کتابی از داستان‌های مختلف در مورد مرگ بنویسم و چیزی حدود 240 داستان نوشتم هر چیز که مربوط به مرگ بود را یادداشت کردم که 30 داستان از میان آنها تبدیل به «ته‌ خیار» شد. هر هنرمندی مانند کسی است که بچه‌ای را پرورش می‌دهد و راهی مدرسه می‌کند و آنجا آن بچه باید خودش حرف بزند و هر کتابی نیز باید خودش حرف‌هایش را بزند.

وی در ادامه گفت: سعی کردم که تکرار نکنم و تکرار نشوم و حرف زدن در مورد بچه خودم  سخت است و دیگران باید در مورد این کتاب حرف بزنند. در مورد باقی داستان‌های نوشته شده در مورد مرگ هم نمی‌توانم قولی بدهم زیرا معمولاً وفادار نیستیم من در مورد بعد چیزی نمی‌‌دانم و نوشتن مانند اتوبوس نیست که یک میله را بگیری و رهایش نکنی بلکه باید فضای جدید را در نوشتن تجربه کرد. قصه‌های مجید نزدیک به 140 داستان بود که بخشی از آن را منتشر کردم .

مرادی کرمانی یادآور شد: سعی کردم در مورد مرگ داستانی بنویسم که البته شیرین است و دلیل نوشتن از مرگ هم به خاطر 70 سالگی است بشر به موضوعات فراواقعی چنگ می‌زند که در این کتاب هم به آن پرداخته‌ام زیرا نمی‌توان آنها را از زندگی جدا کرد و سعی کردم نشان دهم که اینها در زندگی وجود دارد.

وی در پایان گفت‌: مخاطبان کتاب «ته‌ خیار» در چاپ‌های اول و دوم مرادی کرمانی را می‌خرند نه کتاب را و از چاپ سوم و چهارم باید دید این کتاب با استقبال روبه‌رو می‌شود یا خیر. این کتاب در دوره‌ای منتشر شده که جامعه در حالتی از افسردگی قرار دارد و داستان‌ها و شعرها پر از ناامیدی و سیاهی است و فعالان فرهنگی باید تلاش کنند که مردم از روزمرگی و ناامیدی خارج شوند در این کتاب از موضوع ناراحت‌کننده مرگ یک مجموعه طنز خارج کرده‌ام.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها