امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131432
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۲
تعداد بازدید: 220
فاطمه خمسه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سندروم پاهای بی‌قرار را احساس بی‌قراری، ...

فاطمه خمسه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سندروم پاهای بی‌قرار را احساس بی‌قراری، کشیده‌ شدن در پا و تکان دادن آن عنوان کرد که معمولاً هنگام خواب رخ می‌دهد.

وی اظهار داشت: سندروم پاهای بی‌قرار به ندرت در روز اتفاق می‌افتد و بیشتر هنگام خواب رخ می‌دهد، هر چند می‌تواند در دست‌ها نیز وجود داشته باشد.

* برخی زنان باردار سندروم پاهای بی‌قرار را تجربه می‌کنند

این نورولوژیست گفت: زنانی بارداری که کمبود آهن دارند سندروم پاهای بی‌قرار را تجربه می‌کنند، اکثر این افراد معمولاً با شکایت از بی‌خوابی مراجعه کرده و پس از آن، سندروم پاهای بی‌قرار تشخیص داده می‌شود.

وی افزود: به محض مشاهده این حالت، فرد را از نظر آهن و ذخیره آن بررسی می‌کنیم، هر چند ممکن است سندروم پاهای بی‌قرار در افرادی که مشکلات تیروئید و نارسایی کلیوی دارند نیز مشاهده شود.

* مصرف برخی داروها موجب بی‌قراری پاها می‌شود

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: مصرف برخی داروها می‌تواند موجب ابتلا به سندروم پاهای بی‌قرار شود، بنابراین پزشک پس از معاینه بالینی و بررسی آزمایش خون، می‌تواند به علت ابتلا پی ببرد.

وی گفت: داروهایی که مشتقات دوپامین هستند در درمان سندروم پاهای بی‌قرار تجویز می‌شوند. کلونازپام دارویی است که برای درمان این اختلال تجویز می‌شود، اما به دلیل ایجاد عادت در فرد، جزو داروهای خط اول محسوب نمی‌شود.

خمسه اظهار داشت: رعایت بهداشت خواب در عدم ابتلا به سندروم پاهای بی‌قرار مؤثر نیست و آگاهی افراد و تشخیص پزشک در این زمینه مؤثر است.

* شیوع سندروم پاهای بی‌قرار در زنان بیشتر است

این نورولوژیست با بیان شیوع اختلال در زنان، گفت: سندروم پاهای بی‌قرار در زنان بیش از مردان است که با توجه به کمبود آهن، می‌توان به این موضوع پی برد.

* استرس موجب ابتلا پاهای بی‌قرار می‌شود

خمسه گفت: اگر فردی استرس و اضطراب داشته باشد ممکن است به سندروم پاهای بی‌قرار مبتلا شود، زیرا اضطراب موجب مشکلاتی در شروع و کیفیت خواب می‌شود. بنابراین می‌توان گفت مشکلات هیجانی، بی‌خوابی و سندروم پاهای بی‌قرار را در پی دارد.

وی اظهار داشت: زنانی که خونریزی‌های ماهانه زیادی دارند ممکن است علاوه بر ضعف عمومی دچار بی‌قراری پاها شوند.

* مصرف چای فراوان و احتمال ابتلا به پاهای بی‌قرار

این نورولوژیست با تأکید بر رعایت بهداشت و تغذیه و مصرف غذاهایی که حاوی آهن هستند خاطرنشان کرد: مصرف چای فراوان بلافاصله بعد از غذا موجب عدم جذب آهن می‌شود که می‌تواند سندروم پاهای بی‌قرار در پی داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها