امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131456
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 237
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین نشست خبری شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس دقایقی پیش با حضور سردار ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین نشست خبری شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس دقایقی پیش با حضور سردار سرتیپ دوم پاسدار گلعلی بابائی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، جواد محقق دبیر علمی این جایزه، صمدزاده رئیس کتابخانه جنگ حوزه هنری و جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه در سالن اجتماعات ستاد مرکزی راهیان نور برگزار شد.

در این مراسم سردار گلعلی بابائی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس با اشاره به این مطلب که  در آستانه اربعین حسینی هستیم، بیان داشت: یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌ ادبی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که 20 سال از تاسیس آن می‌گذرد و تا کنون 15 دوره آن برگزار و در آستانه شانزدهمین دوره آن هستیم، جایزه سال کتاب دفاع مقدس است.

وی اضافه کرد: در دوره‌های گذشته این جایزه مسئولان و مقامات کشوری و لشگری بسیاری شرکت کردند که از جمله آن می‌توان به 7 دوره برپایی با حضور رئیس جمهور، 4 دوره برگزاری با حضور وزیر ارشاد و معاون اول رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و دیگر مقامات،‌اشاره کرد که امیدواریم در این دوره نیز حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان حضور یافته تا حق نویسندگان جنگ ادا شود.

سردار بابائی ادامه داد: هیچ کتابی نبوده است که در سال‌های 90 تا 92 منتشر شده باشد و از دید داوری قلم افتاده یا مورد بررسی قرار گرفته نشده باشد یعنی تفاهم‌نامه‌ای بین حوزه‌ هنری و بنیاد حفظ آثار تدوین شده است به همین منظور ما به جای اینکه کتاب‌ها را از بازار و طی فراخوان دریافت کنیم علاوه بر فراخوان مربوطه تمرکزی بر این کار داشته و کتاب‌های موجود کتابخانه تخصصی حوزه هنری را نیز مورد بررسی قرار دهیم به گونه‌ای که گروه داوری ما در آنجا مستقر شدند و کل آثار بخش‌های مختلف که قابل بررسی بودند، مورد داوری قرار گرفتند.

*سردار بابائی: بررسی 2 هزار و 563 جلد کتاب دفاع مقدس در این دوره از جایزه

این مقام مسئول معتقد است حدود 2 هزار و 563 جلد کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس در شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس مورد داوری قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: معتقدم ادبیات و آثار دفاع مقدس توانسته‌ است جای پای را در ادبیات کشور باز کند به گونه‌ای که ما می‌توانیم مدعی شویم که پر تیراژهای کتاب‌های کشور مربوط به حوزه دفاع مقدس است، همچنین معتقدیم که نویسندگان و ناشران ادبیات مقدس در زمینه اعتبار،‌توزیع و پخش آثار با مشکلاتی مواجه هستند.

سردار بابائی ادامه داد: با بررسی آثار این دوره از جایزه تمام تلاشمان این است که در امر داوری‌ها آن عدالت لازم را برقرار کنیم تا حقی از کسی ضایع نشود به نوعی تلاش شده است تا از داوران کارکشته و بدون توجه به گرایش سیاسی و یا گرایش‌های دیگر بر روی آثار داوری داشته باشند. به گونه‌ای که به همه نویسندگان قول مساعد می‌دهیم که اجازه ندادیم حقشان ضایع شود.

*صمدزاده: وجود اسم 300 کتاب چاپ نشده در بانک اطلاعاتی کتابخانه ملی ایران

در ادامه این مراسم صمدزاده رئیس کتابخانه جنگ حوزه هنری بیان داشت:حدود 14 سال است که از راه‌اندازی کتابخانه جنگ حوزه هنری می‌گذرد به همین منظور ما در این کتابخانه فعالیت‌های کتابخانه‌ای در حوزه ادبیات دفاع مقدس به جد دنبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال با حسن ظن سازمان هنری بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های مقدس تعامل خوبی با حوزه هنری صورت گرفت که این امر به نفع کارکرد کتابخانه کشور و به ویژه به نفع مردم تمام شد که امیدواریم در سال آینده نیز این نوع تعامل‌ها ادامه پیدا کند.

صمدزاده ادامه داد:‌برپایی جایزه کتاب سال دفاع مقدس سه سال به تاخیر افتاده بود به همین منظور برای شناسایی و گردآوری آثار بار سنگینی بر دوش ما نهاده شد یعنی در حالی که ما سعی داشتیم این کتابخانه را به روز نگه داریم اما این جایزه باعث شد که این نقصان خودمان را پوشش قرار دهیم و در ابتدای امسال تفاهم‌نامه‌ای را در 8 بند با بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری منعقد کردیم تا کتابخانه از نظر کارشناسی، مشاوره، مدیریت با ناشران و بدنه نشر جلسات همکاری داشته باشد.

*انتشار کارنامه نشر سه سال گذشته آثار دفاع مقدس

وی افزود: امسال تلاش کردیم که اشکالات جزئی که در جایزه‌های دیگر وجود دارد را رفع کنیم اما متاسفانه در حوزه علوم انسانی این اشکالات همچنان وجود دارد چرا که برخی از شاخه‌ها بین‌رشته‌ای محسوب می‌شوند و در این حوزه با مشکلاتی مواجه هستیم اما کار خوبی که امسال صورت خواهد گرفت انتشار کارنامه نشر سه سال گذشته آثار دفاع مقدس است یعنی کل آثاری که در این سه سال منتشر شده و در جایزه کتاب دفاع مقدس شرکت داده شده‌اند معرفی می‌شوند.

صمدزاده بیان کرد: از میان 2 هزار و 563 اثر ارسالی به این دوره از جایزه 800 عنوان کتاب را شناسایی کردیم که به هیچ عنوان پیدا نشدند اما وقتی از طریق ایمیل، تلفن و پیامک از ناشران مربوطه آن را پیگیری کردیم فهمیدیم که برخی آثار به دلیل ضعف در توزیع کتاب دور از دسترس قرار دارند اما آن چیزی که قابل توجه و تامل است وجود 300 عنوان کتاب در بانک مرجع کتابخانه ملی ایران است که تا کنون اصلا چاپ نشده است و این آمار نیز متعلق به سال 90 تا 92 بوده که از سوی کتابخانه ملی فیپا گرفته‌اند اما به دلایلی اصلا چاپ نشده‌اند.

* محقق: تجلیل از فعال برگزیده نشر و اطلاع‌رسانی در این دوره از جایزه

در پایان این مراسم جواد محقق دبیر علمی شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس بیان داشت: حدود 2 هزار و 563 جلد کتاب در این دوره  از جایزه مورد بررسی قرار گرفت که قرارمان با داوران این بود که ده درصد این آثار به داوری نهایی برسند که نامزدهای کنونی 223 جلد کتاب است که توسط 45 داور در 40 جلسه داوری مورد بررسی قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: کتاب‌های سال 90 حدود 951 جلد، سال 91 حدود 836 جلد و سال 92 حدود 776 جلد کتاب بودند که با مشارکت حدود 750 ناشر که 300 ناشر دارای بیش از 2 عنوان کتاب بودند مورد بررسی قرار گرفته که اهم آنها در بخش ادبیات و هنر، مستند‌نگاری، نقد پژوهش، کودک و نوجوان، گروه‌های وابسته و بخش جنبی بوده است.

محقق ادامه داد:‌دربخش جنبی 60 عنوان کتاب در گروه کتاب‌های موضوع درگیری با ضد انقلاب در مناطق جنگی،‌21 جلد کتاب در حوزه مترجم برگزیده و 2 هزار و 563 جلد کتاب در بخش طراح برگزیده جلد و متن مورد داوری قرار گرفتند که در نهایت از طریق فراخوان و تکمیل فرم از ناشر، خبرنگار کتاب، کتابدار و کارشناس دفاتر تولید کتاب تجلیل به عمل خواهد آمد.

* توضیح گلعلی بابایی درباره کتاب همت

در ادامه این مراسم گلعلی بابایی درباره کتاب «همت» گفت: وقتی این کتاب منتشر شد و متوجه نقایص آن شدیم در همان فروردین ماه در نامه‌ای اشکالات آن را به وزارت ارشاد اعلام کردیم و وزیر ارشاد هم بلافاصله دستور توقف انتشار کتاب و جلوگیری از توزیع‌‌ آن در نمایشگاه کتاب را صادر کردند.

وی اضافه کرد: کتاب تا به امروز توسط کارشناسان مختلفی بررسی شده و از خانواده شهید هم بیش از همه همسر ایشان به ایرادات کتاب معترض هستند و در این زمینه حتی با وزیر ارشادٰ وزیر دفاغ و فرمانده کل سپاه هم دیدارهایی داشتند و خواستار رسیدگی به این کتاب شدند.

به گفته بابایی، براساس دستور وزیر ارشاد جلوی انتشار کتاب گرفته شد و هم زمان با آن جلساتی با نویسنده محترم کتاب هم داشتیم تا نقطه نظرات منتقدان را به اطلاع او هم برسانیم. به خصوص که بنده به شخصه در آذرماه سال قبل که ماکت اولیه کتاب را دیدم به نویسنده گفتم حتما در این زمینه باید با هماهنگی خانواده شهید اقدام کنید چراکه طرح شما تخیل و داستان صرف نیست و از آدمهای حقیقی نام به میان آورده‌اید.

وی با اشاره به اینکه «نمی‌دانم بحث «جمع‌آوری» کتاب چرا در رسانه‌ها مطرح شده است» تصریح کرد: به لحاظ قانونی امروز کتاب در شرایط توقیف قرار دارد اما از آنجا که نویسنده خود ناشر کتاب هم بوده به دلیل آنکه در این زمینه متضرر نشود ما جلساتی داشتیم و تصمیم گرفته شد کل موجودی این کتاب توسط معاونت حقوقی سپاه خریداری شود تا هم ما از عدم توزیع آن در نمایشگاه ها و استان‌های دیگر مطمئن شویم و هم ناشر و نویسنده متضرر نشود.

بابایی درباره سرانجام این کتاب ضمن اشاره به برخی تلاش ها برای اعمال اصلاحات با هماهنگی خانواده شهید تصریح کرد: متأسفانه خانواده شهید می گوید از آنجا این نویسنده با دروغ و جعل وارد حریم خصوصی ما شده است دیگر به او اطمینان نداریم و اصلا اجازه چاپ مجدد آن را نخواهیم داد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار