امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131484
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۷
تعداد بازدید: 82
محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ریشه‌کن کردن فساد را امری ضروری دانست و

محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ریشه‌کن کردن فساد را امری ضروری دانست و گفت: دولت باید این کار را در ابتدا با اجرای برنامه‌هایی عملیاتی کند و به این مهم توجه ویژه‌ای نشان دهد.

وی ادامه داد: دولت باید در اجرای برنامه‌هایی نظیر پرهیز از پرداخت یارانه نقدی و نیز  پنهان، جلوگیری از نرخ ترجیحی ارز و جلوگیری از رشوه‌خواری انجام دهد.

این کارشناس مسائل سیاسی و استراتژیک تصریح کرد: در صورت اصلاح ساختار و عملکرد دولت زمینه بروز بسیاری از همین مفاسد مطرح شده گرفته می‌شود و دولت باید به اقتصاد مقاومتی اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

قدیری ابیانه تصریح کرد: طبق قانون دولت باید یارانه نقدی دهک‌های ثروتمند جامعه را حذف کند اما از این کار امتناع کرده و به آنها یارانه نقدی داده می‌شود.

وی اضافه کرد: علت اینکه دولت به خاطر عدم نارضایتی اقشار ثروتمند نسبت به حذف یارانه نقدی آنان امتناع می‌ورزد در حقیقت به خاطر بهره‌برداری در انتخابات آینده است و پرداخت یارانه به ثروتمندان همانند ظلم و بی‌عدالتی محسوب می‌شود.

این دیپلمات سابق کشورمان خاطرنشان کرد: در حقیقت دولت تا فاصله انتخابات بعدی چند ده هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به ثروتمندان پرداخت می‌کند که هدفش پیروزی جناح خود در آن زمان است که این فساد چند ده‌هزار میلیاردی محسوب می‌شود.

قدیری ابیانه اظهار داشت: یارانه پنهان دیگر دولت به ثروتمندان در زمینه سوخت پرداخت می‌شود و ثروتمندان جامعه به طور مستقیم و غیرمستقیم از این یارانه نیز استفاده می‌کنند چرا که بیشترین مصرف را در این خصوص طبقه مرفه جامعه دارند.

وی اضافه کرد: تمامی این یارانه‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از بیت‌المال پرداخت می‌شود و در زمینه سوخت شاهد قاچاق آن در بعضی نقاط کشور هستیم که این مهم هم فسادآفرین است.

این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه جنبه دیگر فساد وجود ارز با نرخ ترجیحی است، گفت: در این نوع نرخ ارز به نحوی تعریف شده که هرکس بتواند از ارز دولتی بهره‌مند شود در هر دلار 700 تومان رانت ایجاد می‌شود که این کار نیز باعث رشوه و فسادآفرینی می‌شود.

قدیری‌ابیانه فساد دیگر موجود در برخی ادارات را رشوه‌خواری دانست و گفت: رشوه‌خواری نتیجه عدم شفافیت اطلاعات اداری است و عمده این اطلاعات در اختیار دستگاه‌های دولتی می‌باشد که متاسفانه اقدامات لازم برای ایجاد حق دسترسی مردم به این اطلاعات به نحو مطلوب ارائه نگشته است.

وی همچنین بر اجرای هدفمندی یارانه‌ها و واقعی‌شدن کامل قیمت سوخت برای پرهیز از فساد تاکید کرد و گفت: باید یارانه ثروتمندان قطع شود و فاز بعدی هدفمندی به طور کامل اجرا شود؛ البته در بودجه 94 نیز بحث هدفمندی و سوخت دیده نشده است؛ دادن یارانه به ثروتمندان با هدف انتخاباتی انجام می‌گیرد و با این اوضاع امیدی به اتخاذ تدابیری اساسی برای مبارزه با فساد مشاهده نمی‌شود که امیدواریم دولت اهتمام جدی در این خصوص به کار ببندد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار