امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131503
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۷
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور عصر امروز در همایش سیاست‌گذاری عمومی و حقوق

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور عصر امروز در همایش سیاست‌گذاری عمومی و حقوق شهروندی که در دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد، اظهارداشت: در سند حقوق شهروندی حکمرانی مطلوب و دوری از فضای فساد دیده شده است و اینکه شفافیت اقتصادی بالا باشد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اگر شفافیت و رقابت وجود داشته باشد جلوی فساد گرفته خواهد شد، افزود: در سیاست‌گذاری عمومی با یک مسئله عمومی روبرو نیستیم بلکه با یک مشکل مواجه‌ایم که باید یک فرآیند طولانی‌مدت برای آن در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه سند حقوق شهروندی یک فرآیند است که مربوط به این چهارسال نشده و تا ابد ادامه دارد، تصریح کرد: این سند به نسل‌های آینده نیز مربوط شده و ممکن است نکاتی در آن لحاظ شود.

امین‌زاده با تأکید بر اینکه کشور ما با حقوق شهروندی نامأنوس نیست، یادآور شد: رئیس‌جمهور در دوره فعالیت انتخاباتی خود بر سند حقوق شهروندی تأکید داشت و به قول خود عمل کرده و دستور تدوین این سند را به معاونت حقوقی سپرد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور بر همین اساس سند حقوق شهروندی را قرائتی جدید از قانون اساسی عنوان کرد و یادآور شد: در این سند حق حیات، حق آزادی بیان برای رسانه‌ها و افراد، حق رفاه، توسعه، بهداشت و شفافیت در نظام اقتصادی لحاظ شده است.

وی با بیان اینکه ما مردم را ابتدا با حقوق شهروندی آشنا می‌کنیم یادآور شد: از تمام دستگاه‌های اجرایی و نظارت‌خانه‌ها دعوت کردیم و راجع به این حقوق از آنها توضیح خواستیم.

امین‌زاده در پاسخ به برخی شایعات پیرامون سند حقوق شهروندی و اینکه گفته می‌شود این سند سوغات خارج از کشور است، گفت: بر اساس بینش‌های دینی و اسلامی کشور و تأکیدی که رئیس‌جمهور داشت این قانون را بر اساس فرمان هشت ماده‌ای امام (ره) و بیانات ایشان و همچنین بیانات مقام معظم رهبری تدوین کرده‌ایم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اگر ما نتوانیم فضای شفاف را برای مردم ایجاد کنیم تولید کننده ما نمی‌تواند با اطمینان وارد کار شود، گفت:‌ یکی از مواردی که حقوق شهروندی ما را تکمیل کرد، آئین‌نامه دسترسی آزاد به اطلاعات بود که مربوط به بخش‌های دولتی، عمومی غیردولتی و خصوصی می‌شود که تمام اطلاعات خود را به صورت شفاف در سایت‌ها قرار دهد.

وی در ادامه به امضای تفاهم‌نامه بین معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: دانش‌آموزان در واقع با حقوق شهروندی آشنا می‌شوند؛ قرار است همه به حقوق خود برسند نه یک صنف و گروه خاص و باید از ویژه‌خواری در حوزه حقوق شهروندی جلوگیری شود.

امین‌زاده در پاسخ به سؤالی در خصوص گرانی نان و اینکه با حقوق شهروندی مغایرت دارد یا خیر،‌گفت:‌ سیاست دولت به برخی استان‌ها این بوده که تا 30درصد می‌توانند قیمت نان را افزایش دهند اما هر افزایشی ضد حقوق شهروندی نیست.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در خصوص موضوع حقوق شهروندی در خانواده‌ها گفت:‌اگر افراد با حقوق خود آشنا باشند خشونت را در خانواده‌ها نخواهیم دید چرا که این موضوع از اینجا نشأت می‌گیرد که هر کسی تصور می‌کند حقش خورده شده از این رو اگر حقش را بداند این خشونت‌ها شکل نمی‌گیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی از ارکان نظام با این سند موافق نیستند، یادآور شد: هیچکس نمی‌تواند کتمان کند که نیاز به حقوق شهروندی از مسائل ضروری کشور ماست و نباید تصور شود که حقوق شهروندی ابزاری سیاسی برای یک گروه خاص یا سرکوب گروهی دیگر باشد.

امین‌زاده بر همین اساس یادآور شد: بنده جلساتی با رئیس قوه مقننه و رئیس قوه قضائیه داشتم و هردو این تهیه این سند را پسندیدند. همچنین با آیات عزام و دستگاه‌های مختلف در این زمینه بحث کرده‌ایم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: در برخی از موارد ممکن است افرادی سوءنیت نداشته‌اند اما به زندان رفته‌اند که از این رو بنا شد به جای زندان رفتن جریمه نقدی لحاظ شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها