امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131513
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 78
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، «اندر احوالات مذاکرات» عنوان نشستی دانشجویی به‌مناسبت روز دانشجو بود که عصر امروز در دانشگاه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، «اندر احوالات مذاکرات» عنوان نشستی دانشجویی به‌مناسبت روز دانشجو بود که عصر امروز در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

سعید زیباکلام که سوابقی همچون سفیر سابق ایران در فیلیپین، عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران، محقق فلسفه‌های پست مدرن و فلسفه سیاست، دکترای فلسفه از دانشگاه لیدز انگلستان را در کارنامه خود دارد سخنران این نشست دانشجویی بود.

این نشست به بحث یک طرفه و سخنرانی تنها سخنران این مراسم در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و بررسی مفاد توافق‌نامه ژنو و دستاوردهای آن برای ایران پرداخته شد.

زیباکلام اظهار کرد: روند مذاکرات هسته‌ای فعلی از مبارزات انتخاباتی سال 92 و شعارهای روحانی شروع شد که چرخاندن چرخ‌های معیشت مردم را به چرخیدن چرخ‌های هسته‌ای مداخله داد.

وی سپس به مدخلیت مکانیزم این موضوعات پرداخت و افزود: این شعار پس از پیروزی دولت یازدهم رسمیت یافت و این تفکر مطرح شد که برای چرخیدن معیشت مردم باید تحریم‌های اعمال شده لغو و رفع شود و برای این موضوع باید چرخ هسته‌ای کمتر بچرخد و محدود شود.

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران ادامه داد: آنها به این نتیجه رسیدند که باید تحریم‌ها برداشته شود تا چرخ معیشت مردم به‌درستی و کفایت بچرخد.

زیباکلام تصریح کرد: هدف بر حسب ظاهر رفع تحریم‌ها بود و این برداشت یعنی ربط دادن این موضوع به ماجرای هسته‌ای که در اصل این‌طور نمی‌تواند باشد.

به گفته وی، دولت یازدهم در بدو روی کار آمدن تلاش‌های بسیار زیادی در عرصه مذاکرات 1+5 را در دستور کار قرار داد و مذاکرات فشرده‌ای را شروع می‌کند که حاصل آن هم توافق‌نامه سوم آذر ماه 92 بود.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه دو موضوع به‌رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی و لغو تحریم‌ها در این توافقات بسیار برای ایران اهمیت دارد، گفت: با وجود ادعای طرف ایرانی مبنی بر به ‌رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی ایران در توافق ژنو، طرف آمریکایی با قاطعیت و به کرات اعلام کرده که حق غنی‌سازی ایران به‌رسمیت شناخته نشده است.

زیباکلام گفت: تلاش تیم مذاکره‌کننده برای نشان دادن اذعان به حق غنی‌سازی ایران در معاهده NPT در حالی بود که وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که در هیچ جای این معاهده هیچ ذکری برای حق غنی‌سازی هیچ کشوری وجود ندارد.

وی با تصریح اینکه حق غنی‌سازی ایران مطلقاً در توافق نامه ژنو نیامده است، بیان داشت: ترجمه فارسی وزارت امور خارجه از توافق‌نامه ژنو در حساس‌ترین نقاط مخدوش است.

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: در توافق ژنو قید شده که باید در مورد تمام اعضا و جوارح برنامه غنی‌سازی ایران از جمله سطح، گستره، نیازهای عملی، مکان و... با آمریکا مذاکره کنیم.

زیباکلام با بیان اینکه با این موضوع فضای استقلال کشور زیر سئوال رفته است، ادامه داد: اظهارات رئیس جمهور مبنی بر شکستن دیوار تحریم‌ها و اذعان غرب به حقوق هسته‌ای مخالف روح توافق‌نامه ژنو است.

وی شاکله و ساختمان اصلی تحریم‌ها را شامل ماجرای فروش نفت، بازگشت دارایی‌های مسکوت ارزی، تحریم‌های اتحادیه اروپا، شورای امنیت، دولت و کنگره آمریکا دانست و افزود: تحریم‌ها قرص و محکم باقی مانده‌اند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی بیان داشت: مقامات آمریکا پس از توافق ژنو اعلام کردند که از سوم آذر ماه 92 به مدت 6 ماه نظام تحریم‌های محوری علیه ایران شامل نفت و رفع تحریم‌ها بر جای خود باقی است و ظرف این 6 ماه که 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های مسکوت ایران آزاد می‌شود، ایران بابت تحریم‌های نفتی در این مدت 25 میلیارد دلار از دست خواهد داد.

زیباکلام سپس به بندهای توافق ژنو در مورد تحریم‌های علیه ایران پرداخت و گفت: در بند اول قید شده که تلاش‌های بیشتر برای بسط تحریم‌های فروش نفت ایران مکث می‌شود، به‌ طوری‌ که میزان فروش نفت موجود ایران به مشتریان موجود کماکان ادامه یابد و این یعنی باقی ماندن تحریم‌های گذشته.

وی بیان داشت: مبلغ توافق شده 4.2 میلیارد دلاری از اموال مسکوت ایران نیز قرار بود به‌صورت اقساطی آن هم از کانالی که آمریکا ایجاد می‌کند برگردد.

این استاد دانشگاه عدم اعمال تحریم‌های جدید مرتبط با موضوع هسته‌ای توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا و دولت و کنگره آمریکا را دیگر بندهای توافق‌نامه ژنو ذکر کرد و گفت: همه این موارد دلالت بر باقی ماندن تحریم‌ها دارند.

زیبا کلام افزود: رئیس جمهور در خرداد ماه 93 امسال اعلام کرد که در توافق ژنو تصریح شده که تمام تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته می‌شود، در حالی‌که با ادامه مذاکرات شاهد افزایش تحریم‌ها بوده‌ایم.

وی بیان داشت: در پشت توافق‌نامه شفاهی و بدون ارقام و اعداد ژنو توافق‌نامه محرمانه‌ای وجود دارد که هیچگاه منتشر نشد و تنها در مجالس آمریکا، انگلیس و اسرائیل این موضوع را باز کردند و در آن قید شده بود ایران باید سه هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده 2.5 تا 3 درصد را به اورانیوم در حال طبیعی تبدیل کند.

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران گفت: بعد از تمدید چهار ماهه مذاکرات در آذر ماه جاری مواضع آمریکا شروع به گسترش کرد و اگر تا قبل از این ادعای هسته‌ای بودن ایران مطرح بود، این بار به‌سرعت به‌سمت موشک‌ها و برنامه موشکی و بهانه حمایت از تروریسم را مطرح می‌کند.

زیباکلام با انتقاد از مواضع دولت اعتدال و تدبیر و امید در برخورد با زیاده‌خواهی آمریکا، گفت: تأمین امنیت اسرائیل شرط دیگر مذاکرات آمریکا بود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی انحلال انقلاب اسلامی در نظام سلطه را آخر خط آمریکا عنوان کرد و بیان داشت: در این صورت آمریکا دیگر دست از سر ایران بر خواهد داشت.
انتهای پیام/2700/ش40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها