امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131571
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
سعید یوسف‌پور امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اجرای طرح سرشماری حیات وحش در استان اظهار کرد: اجرای طرح سرشماری حیات وحش استان ...

سعید یوسف‌پور امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اجرای طرح سرشماری حیات وحش در استان اظهار کرد: اجرای طرح سرشماری حیات وحش استان اصفهان از حدود یک ماه پیش آغاز شده و این طرح تا اواسط دی‌ماه امسال ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سرشماری حیات وحش به صورت سنتی صورت می‌گیرد، اضافه کرد: بسیاری از افراد به این طرح انتقاد دارند و عنوان می‌کنند که با طرح سرشماری سنتی آمار واقعی از حیات وحش به دست نمی‌آید.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه آمار حیات وحش باید اصولی و دقیق باشد، بیان کرد: چرا که وجود یک برنامه‌ریزی جامع برای مدیریت و حفاظت از حیات وحش نیازمند وجود یک سرشماری دقیق و اصولی از حیات وحش است.

وی با اشاره به اینکه سرشماری حیات وحش عباس‌آباد و تنگلو در شهرستان نائین به صورت مشاهده مستقیم صورت گرفته است، ادامه داد: حیات وحش عباس‌آباد و تنگلو جزو زیستگاه‌‌های خوب و منحصر به‌فرد کشور است.

یوسف‌پور با بیان اینکه از یک ماه پیش بحث سرشماری حیات وحش در استان آغاز شده است، تاکید کرد: سرشماری در مناطقی از جمله کلاه قاضی، کرکس، قمصر و برزک و موارد دیگر انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه همچنین برای نخستین بار سرشماری علمی حیات وحش در حیات وحش قمیشلو به روش ترانسکت خطی صورت گرفته است، افزود: حیات وحش قمیشلو به عنوان یکی از چهار منطقه کشور است که برای اجرای پایلوت این روش انتخاب شده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه هدف از روش ترانسکت خطی این بوده که یک روش اصولی برای سرشماری حیات وحش انتخاب شود، گفت: با این روش می‌توانیم به یک آمار واقعی از حیات وحش دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه پس از رها‌سازی آب در رودخانه زاینده‌رود یک سری پرندگان مهاجر حضور پیدا کردند، اظهار کرد: به دنبال این موضوع یک سری از افراد متخلف نیز در منطقه حضور پیدا کردند که اکیپ‌های گشت و کنترل سیار برای برخورد با متخلفان صید و شکار به صورت شبانه‌روزی فعال شدند.

یوسف‌پور با تاکید بر اینکه این اکیپ‌ها در عرض کمتر از یک هفته هفت اصله سلاح از افراد متخلفی که اقدام به شکار 37 پرنده کرده بودند، کشف کردند و این افراد دستگیر و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند، ادامه داد: همچنین در این هفته یک بالابان که توسط متخلفان صید و شکار زخمی شده و توسط یکی از همیاران محیط زیست تیمار و مراقبت شده بود در کوه‌های شرق اصفهان رها‌سازی شد.
انتهای پیام/63004/ل30/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار