امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131594
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛‌ حجه الاسلام میثم امرودی در نشست خبری تشریح برنامه های شهرداری به مناسبت اربعین حسینی گفت: در سطح شهر برنامه های ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛‌ حجه الاسلام میثم امرودی در نشست خبری تشریح برنامه های شهرداری به مناسبت اربعین حسینی گفت: در سطح شهر برنامه های مفصلی را از روز اربعین تا پایان ماه صفر در مساجد و هیات های مذهبی تدارک دیده ایم. در این ایام هر روز در میدان امام حسین (ع) برنامه هایی داریم که به طور مشخص، در روز اربعین در ساعت هفت صبح گردهمایی علاقه مندان در میدان امام حسین (ع) را برنامه ریزی کرده ایم.

وی ادامه داد: بعد از آن در ساعت 7:30 مردمی که توفیق پیاده روی بین نجف و کربلا را نداشته اند، در تهران از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم (ع) راهپیمایی خواهند کرد که تدابیر خاصی برای این برنامه پیش بینی شده است. از جمله 200 دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائرین از حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به صورت رایگان فراهم شده و متروی این مسیر نیز در روز اربعین به صورت رایگان خدمات رسانی می کند.

امرودی با بیان اینکه در این روز در میدان امام حسین (ع) برنامه های دیگری نیز برقرار است، اضافه کرد: علاوه بر فعالیت های سازمان زیباسازی در نصب پرچم های عزا و شعارهای اربعین که از فردا شهر را مزین می کنند، ایستگاه صلواتی و نمایشگاه نیز در میدان برپا می شود.

وی در ادامه با اشاره به استقرار نیروهای شهرداری در مرزهای عراق گفت: ما در سه مرز چزابه، شلمچه و مهران انجام وظیفه می کنیم که به ترتیب شهرداری مناطق 4، 6 و 5 در این نقاط مستقر شده اند. با این حال تاکید می کنم که شهرداری تهران وظیفه مدیریت را ندارد و طراحی برنامه های اربعین و هماهنگی با دستگاه های مختلف در عراق و پشت مرزها با سازمان حج و زیارت است. در اطعام و نذورات میلیونی مردم، شهرداری تنها نمک مختصری به این آش افزوده است.

معاون قالیباف اضافه کرد: 150 نیروی داوطلب شهرداری منطقه 4 در چزابه حضور دارند و خدمات رسانی می کنند. در این راستا، 15 هکتار مسیر تردد زائرین در این منطقه که فاقد روشنایی و امکانات بود و میدان پاکسازی شده مین به شمار می رود، روشن شده و امکاناتی مثل ایستگاه های صلواتی و درنگ گاه هایی برای پذیرایی کوتاه مت و مختصر از زائرین فراهم شده است.

امرودی در ادامه گفت: 70 چشمه سرویس بهداشتی، 2 هزار متر مربع فضا برای اسکان جمعیتی تا 2 هزار نفر که در هنگام معطلی در مرز بتوانند در آن استراحت کنند، دو آمبولانس شرکت شهر سالم و 300 متر فضای درمانگاه سرپایی با حضور پزشکان داوطلب و پذیرش روزانه 300- 400 نفر، از جمله امکاناتی است که شهرداری تهران در چزابه تدارک دیده است.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران در مرز هیچ نقشی ندارد و تنها مسئول پذیرایی مختصر از زائرین است. اما مردم ایستگاه های صلواتی بسیاری برپا کرده اند و نان و غذا طبخ و توزیع می کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری خاطرنشان کرد: 140 دستگاه اتوبوس قبل از مرز عراق توسط شهرداری در سه نقطه مرزی مستقر شده که 80 دستگاه از آنها در چزابه از آخرین پایانه تا مرز در حرکت مداوم هستند و بعد از اینکه زائرین ماشین های خود را در آخرین پارکینگ پارک می کنند، این اتوبوس ها آنها را تا جایی که ازدحام جمعیت اجازه بدهد، منتقل می کنند.

امرودی با بیان اینکه معطلی مردم برای خروج از مرز در چزابه کمتر است، گفت: این مدت زمان در چزابه به طور متوسط 4 ساعت است، اما در سایر نقاط تا هشت ساعت هم رسیده که البته به شهرداری مربوط نمی شود، اما پذیرایی زائرین در مدت انتظار با شهرداری است.

وی عنوان کرد: پذیرایی و خدمات رسانی شهرداری تهران از 12 آذر تا سه روز بعد از اربعین ادامه دارد و سرویس های نان صلواتی، ایستگاه صلواتی، بروشور تبلیغاتی، درمانگاه سرپایی، بنر و پرچم و ... در شلمچه و مهران نیز ارائه می شود که در هر یک از این دو نقطه، 30 دستگاه اتوبوس مستقر شده است.

معاون قالیباف با اشاره به بدرقه کاروان های زائرین در میدان امام حسین (ع) در روزهای 14، 15 و 16 آذر گفت: در سه روز گذشته، روزانه 17 اتوبوس از میدان امام حسین (ع) عازم کربلا شده و امروز نیز آخرین کاروان اعزامی توسط مردم در این میدان بدرقه می شود.

امرودی در ادامه گفت: در چزابه و شلمچه 5 سوله اسکان با ظرفیت 2 هزار نفر و در مهران درنگ گاه با ظرفیت 2 هزار نفر با امکاناتی مثل چادر، پتو و ... فراهم کرده ایم. البته بسیاری از مردم عراق برای فرار از دست داعش به این درنگ گاه ها پناه آورده و در نتیجه بخش زیادی از این فضاها در اختیار مردم عراق است. بنابراین توصیه می کنم زائرین پتو، کیسه خواب و سایر لوازم ضروری را همراه خود ببرند.

وی با اشاره به برگزاری سوگواره عبرت به مناسبت اربعین گفت: مسابقه عکس، شعر و دلنوشته در مسیر زیارت از تهران تا کربلا برگزار می شود که سایت خادم الحسین (ع) برای اطلاع رسانی فرهنگی و اجتماعی و دریافت آثار این مسابقه راه اندازی شده است. بعد از اربعین، خانه شهریاران جوان به عنوان برگزار کننده مسابقه، داوری و اهدای جوایز را انجام می دهد.

انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها