امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131595
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه سخنان خود در همایش ملی مبارزه با فساد و ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه سخنان خود در همایش ملی مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری گفت: فساد به عنوان پدیده‌ای پیچیده و همه‌جا گستر با قدمتی به درازای عمر بشر در کره خاکی، ذهن و عمل اندیشمندان و فعالان عرصه‌های مختلف را به خوب وا داشته است.

وی افزود: در نوشته‌ها و متون دانشگاهی که به نوعی با مسائل اجتماعی سر و کار دارند کمتر جایی است که به این مقوله نپرداخته باشند و در زندگی روزمره و جاری کمتر کسی است که از آن نشنیده یا با آن برخورد نداشته باشند.

سراج ادامه داد: جایی نیز در جهان وجود ندارد که خود را مبرای از آن بداند و روشی قطعی نیز ارائه نشده تا به کمک آن بتوان از ابتلا به این بیماری اجتماعی پیشگیری کرد یا پس از ابتلا آن را از میان برداشت و آثار و پیامدهایش را ترمیمی مناسب نمود.

رئیس سازمان بازرسی اظهارداشت: هرچه هست انباشتی از تجربه‌های بشری در گستره‌های مختلف جغرافیایی است که دستمایه نظام‌های عدالت کیفری و دستگاه‌های بازدارنده و اصلاح کننده قرار می‌گیرد تادر مقابله با این پدیده پویا و به روز شونده در ماهیت و فرسایش دهنده مشروعیت حکومت‌ها در عمل، قدم‌هایی به جلو برداشته شود.

وی بیان داشت: نگاهی گذرا به نوشته‌های جامعه شناختی، جرم‌شناختی، روان‌شناختی و حقوقی چنان پشته‌ای از نظریه‌ها را درباره فساد و ماهیت، عملکرد و پیامدهای آن آشکار می‌سازد که آدمی را به این فکر می اندازند که هنوز جنبه‌های نامکشوف از این پدیده وجود دارند که باید بر آنها متمرکز شد تا کار مقابله برشناختی دقیق‌تر استوار باشد.

وی افزود: به همین دلیل ما در سازمان بازرسی کل کشور که نماد اصلی حاضر در خط مقدم مقابله و مبارزه با فساد است از فعالیت‌های صرفاً عملیاتی بسنده نکرده‌ایم و در کنار آن تحقیقاتی عمیق و گسترده به صورت موردی و مقایسه‌ای را برای رسیدن به شناخت بهتر این پدیده برای مقابله و مبارزه با آن در دیگر کشورهای جهان دنبال می‌نمائیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور عنوان کرد: یافته‌های ما در سازمان بازرسی کل کشور حکایت از آن دارد که مقابله با فساد از 4 رکن استوار است که آن را مربع مقابله نام گذارده‌ایم. این 4 رکن عبارتند از اراده واقعی در مقابله با فساد، یافتن روش‌های به روز و اثربخش برای مقابله با فساد، استمرار در مقابله با فساد و سرانجام حساس نمودن جامعه نسبت به مقابله با فساد که هر کدام از این اضلاع در کنار دیگر اضلاع می‌تواند کارآمد و اثربخش باشد.

سراج ادامه داد: استفاده از فرصت‌هایی که در نبود یا ضعف هرکدام از این عناصر وجود دارد سودجویان هوشمند را به سوی رفتارهای انحرافی و مجرمانه سوق می‌دهد.

وی با بیان اینکه در برخی موارد خلاء یا سکوت قانون باعث بوجود آمدن زیان‌های فراوانی می‌گردد، گفت: به طور مثال اخیراً یک شرکت خصوصی اقدام به عرضه سهام خود با استفاده از خلاء های قانونی نموده است به این نحو که با توجه به عدم محدودیت عرضه برای شرکت‌های سهام خاص نسبت به افزایش سهام و عرضه نزدیک به 2 میلیارد سهم اقدام نموده است.

سراج تصریح کرد: جالب‌اینکه نحوه قیمت‌گذاری سهام نیز به لحاظ اینکه سهام خاص بوده توسط خود سهامداران انجام شده و تبلیغات اغوا گرایانه و بسیار گسترده از سوی رسانه‌های جمعی از جمله صدا و سیما باعث گردیده تا سهام آن از مبلغ هر سهم 100 تومان به 11 هزار تومان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در مواقعی عدم اجرای صحیح قانون باعث گردیده تا آسیب‌های گسترده‌ای به کشور وارد شود، گفت: به طور مثال طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی به منظور پشتیبانی از تولیدات داخلی و توسعه صادرات غیر نفتی در مناطق ویژه حراست‌شده‌ای در مبادی ورودی و گمرکی به تصویب رسیده است. در بررسی عملکرد یکی از این مناطق شاهد تخلفات گسترده و تخطی در واگذاری‌ها و انحراف از اهداف اولیه این مناطق می‌باشیم از جمله فعالیتهایی همچون پارک آبی، شهرک توریستی، آمفی‌تئاتر در یکی از این واگذاری‌ها حدود 124 هزار زمین به منظور احداث شهرک توریستی به شرکتی واگذار شده است، قیمت اولیه کارشناسی متری 10 هزار تومان برآورد گردیده است و در مرحله بعد به 6500 تومان و در آخر به 1500 تومان تقلیل یافته و در نهایت قرار شده رقم کلی با اجرای کارهای ساختمانی از جمله خیابان‌کشی و بلوار کشی تهاتر گردد در حالیکه قیمت واقعی آن ده‌ها برابر بیشتر از قیمت واگذار شده می‌باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: عدم اهتمام و جدیت لازم مسئولیت ذیربط در انجام تکالیف و وظایف خود یکی از مهمترین دلایل گسترش فساد می‌باشد و پدده زمین‌خواری از جمله این مسائل است که برخورد جدی، قاطع و قانونی مسئولین حوزه زمین مهمترین راهکار مبارزه با این جرم است.

وی ادامه داد: در یکی از استان‌ها اراضی گسترده‌ای از منابع طبیعی به لحاظ عدم تثبیت مالکیت توسط دولت و عدم اخذ سند مالکیت و نقشه‌های کاداستر مورد تعدی زمین‌خواران قرار گرفته و سودجویان پس از اخذ سند برای اراضی دولتی آن را به افراد و یا دستگاه‌های دولتی فروخته‌اند.

سراج گفت: امروزه به دلیل گسترده شدن زمینه‌های بروز فساد و پیچیدگی این پدیده، مبارزه با آن نیازمند یک نهضت همگانی براساس منویات مقام معظم رهبری با تکیه بر اصلاح ساختار سیستم‌ها است.

وی پیشنهاد کرد: حرکت از نظام‌های سنتی به سوی نظام‌های جدید متکی بر فناوری‌های نو، تنقیح و به طور رسانی قوانین، تولید شاخص‌های سلامت اداری و ایجاد حساسیت عمومی به کمک تشکل‌های مردم‌نهاد مبارزه با فساد می‌تواند به ریشه‌کن شدن فساد کمک کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها