امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131652
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الله غلامعلی با اشاره به اینکه طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران اولین تجربه ملی در این زمینه به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الله غلامعلی با اشاره به اینکه طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران اولین تجربه ملی در این زمینه به شمار می& zwnj;رود، افزود: این تجربه موجب می‌شود به مرور زمان به معیارهای جهانی انتخاب پایتخت کتاب نزدیک شویم، چرا که درحال حاضر معیارهای ما بیشتر به صورت ملی و براساس قابلیت‌های بومی تعریف شده است.

به گفته وی این طرح می‌تواند به لحاظ ساختاری ظرفیت معرفی بیشتر فرهنگ ایرانی در سطح بین‌المللی را فراهم کند.

نماینده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و عضو کمیته برنامه‌ریزی طرح «پایتخت کتاب ایران» دراین زمینه تصریح کرد: البته تلاش‌هایی دراین زمینه صورت گرفته، اما نیاز به تجربه بیشتری داریم.

وی هدف اصلی این طرح را انتخاب شهری با برند کتاب دانست که در گام اول بتواند منجر به گسترش تولید علم و ترویج فرهنگ کتابخوانی شود.

غلامعلی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در شهرها و روستاهای مختلف، این تجربه ملی را مشوقی برای ناشران و نویسندگان نیز دانست و افزود: اگرچه محور اصلی این طرح شهرها و برنامه‌های فرهنگی آن‌ها از جمله کتابخانه‌هاست، اما همین تلاش می‌تواند به بالا رفتن سرانه مطالعه و از سوی دیگر تشویق ناشران و نویسندگان به تولید تولید کتاب‌های ارزشمند بینجامد.

او همچنین درخصوص رقابت‌ شهرهای کوچک در مقایسه با شهرهای بزرگ و کلانشهرهایی مثل تهران که از توان اجرایی و امکانات فرهنگی بیشتری برخوردارند، گفت: قرار است توان هر شهر با وسعت، جمعیت و میزان بودجه شهرداری آن سنجیده شود. درواقع معیار ما میزان خلاقیت و ابتکار در برنامه‌ریزی‌هاست و نه صرفا امکانات و توان اجرایی، چراکه سرانه درآمد مردم و به تبع سطح برخورداری شهرداری‌ها و دستگاه‌های فعال فرهنگی در مناطق مختلف کشور متفاوت است.                              

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و توافق‌های انجام شده در شورای برنامه‌ریزی طرح انتخاب پایتخت کتاب، مقرر شده است پس از بررسی و تعیین شهرهای منتخب و معرفی آن‌ها با نهادهای بین‌المللی برای نامزدی در انتخاب پایتخت جهانی کتاب، حمایت لازم توسط دستگاه‌های فرهنگی برای توسعه فعالیت‌های مرتبط در این شهرها به عمل آید.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها