امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131667
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چهل و هشتمین جلسه ماهانه اعضای هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیش از ظهر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چهل و هشتمین جلسه ماهانه اعضای هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیش از ظهر امروز با حضور غلامعلی حدادعادل رئیس این فرهنگستان و اعضای پیوسته و دانشجویان برگزار شد.

در این جلسه محمدرضا ترکی مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ارتباط با خاقانی و غرور و تواضع در شعر وی برای حاضرین سخنرانی کرد.

محمدرضا ترکی گفت: در این جلسه می‌خواهیم به خاقانی در روزگار امروز بپردازیم، زیرا امروز وقتی اسم از خاقانی برده می‌شود همه یاد غرور و تکبر وی می‌افتند که البته این مسئله احتمالاً ریشه در روزگار کودکی وی دارد که در اشعارش بروز یافته است.

مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: این سخنی است که معاصران در مورد خلق و خوی خاقانی و خودبینی وی گفته‌اند، در گذشتگان و معاصران خاقانی بیان نشده است. اولین کسی که در عصر ما به خودستایی‌های خاقانی پرداخت علی دشتی بوده است. وی می‌گوید شاید دلیلی که باعث می‌شده شاعر به خودستایی بپردازد نقدها و زخم‌زبان‌های دیگران باشد و این خودستایی‌ها بیشتر در مقام دفاع بوده است و آنها را ناپسند ندانسته است.

وی افزود: خاقانی اهل فحاشی نبوده و در دیوان 10 هزار بیتی وی اثری از حرف رکیک نمی‌بینید و حتی به اشخاص حمله نمی‌کرده و عکس‌العملی نشان نمی‌داده است. خاقانی اگر ابیاتی سروده که از آنها اینطور برداشت شده که فرد بداخلاقی بوده باید گفت که عموماً در دفاع از خود بوده است ولی بزرگانی چون رشیدالدین وطواط، شمس تبریزی و... وی را ستوده‌اند.

ترکی ادامه داد: البته این خلق خودبینی معمولاً با هنرمندان همراه است و خودبینی در روحیه آنها وجود دارد کم هستند در میان شعرا و نویسندگان کسانی که تواضع داشته باشند. عده‌ای از شاعران جوان امروز به گونه‌ای سخن می‌گویند که به نظر این فرد بعد از رودکی بوده و قبل از وی شاعری وجود نداشته است.

وی یادآور شد: خاقانی فرد بداخلاقی نبوده و این اخلاق را نداشته و عاطفه در اشعارش بسیار است حتی وی در مورد همسرش مرثیه سروده و چطور می‌شود فردی اینچنین را روان‌پریش خطاب کرد. این افراد را با افراد معمولی نباید مقایسه کرد. برای مثال محتشم کاشانی یکی از بهترین شاگردان خاقانی است که اشعارش سراسر عاطفه است

ترکی به مسئله مهمی در مورد خاقانی اشاره کرد و گفت: حال با این سخنان در نظر بود تا گفته شود که خاقانی در دیوانش دو گونه شعر دیده می‌شود. «من» و «فرامن» دو نوع برخورد خاقانی با خویش است که در اشعارش به چشم می‌آید. خاقانی گاهی در اشعارش می‌گوید من خاقانی نیستم و در قصیده‌ای که دو مطلع دارد در ابتدا خود را بالا می‌برد و در مطلع دوم خود را زمین می‌زند و این تعارض در اشعار کوتاه و حتی تک بیت‌های وی نیز دیده می‌شود.

وی گفت: این من دیگری که خاقانی آن را بیان می‌کند یک خاقانی متعالی است که می‌خواهد به آن برسد و این تعارض در بسیاری از هنرمندان به چشم می‌آید. قسمت عمده ستایش‌هایی که در دیوان خاقانی به چشم می‌آید متوجه آن من متعالی است و خاکساری موجود هم متوجه من زمینی خاقانی است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار