امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131678
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین نوش‌آبادی معاون پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین نوش‌آبادی معاون پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه بخش فیلم دومین جایزه هنر و ادبیات محتشم که امروز در سینما فلسطین برگزار شد، ضمن قدردانی از برگزاری جشنواره‌ای به نام «محتشم کاشانی» به عنوان ماندگارترین چهره‌ فاخر در عرصه مدیحه و مرثیه، اظهار داشت: کارهای بسیار ارزشمندی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه هنر دینی، ادبیات انقلاب و حوزه فرهنگ اسلامی و دفاع مقدس صورت گرفته است که یکی از این کارهای ارزشمند، جایزه هنر و ادبیات محتشم است.

وی افزود: رمز ماندگاری ترکیب‌بند معروف محتشم، شخصیت ممتاز وی است و بر همین اساس محتشم را نام‌آورترین شاعر در حوزه ادبیات مذهبی و شعر آیینی و تصویرگری عاشورا می‌شناسیم. علت اینکه امروز محتشم به عنوان شخصیت ادبی و هنری معرفی شده است این است که او براساس نیاز مردم و با صداقت و درستی شعری را سرود.

نوش‌آبادی بیان داشت: اگر قرار است کاری جاودانه شود، باید به حقیقت وجودی آدم‌ها توجه کرد و این نکته مد نظر باشد که آیا این کار برای شهرت یا موقعیت شخصی است، یا برای هدف و آرمان؟ در واقع هر اثر ماندگار در تاریخ دارای هدف و مقصدی بوده که برخاسته از توجه باورگونه درونی انسان است.

وی گفت: فیلم مختارنامه، تنهاترین سردار، امام علی(ع) فیلم‌های فاخری بودند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تولید شد و چقدر مردم را با تاریخ آشنا کرد؛ این فیلم‌ها آثار و برکات فراوانی داشت. همچنین یکی دیگر از فیلم‌های فاخر که در حال تولید، فیلم محمد(ص) است. این فیلم تلاش می‌کند که حقایق و سیره پیامبر اسلام (ص) و آرمان‌های اسلامی را بیان کند.

معاون پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید هجمه‌هایی که علیه اسلام می‌شود را با نشان دادن تصویر درست از اسلام به جهان نشان دهیم. در این راستا، هنرمندان دینی و نویسندگان می‌توانند در زدودن غبار آثار خرافی که تصاویر غیر واقعی از اسلام نشان می‌دهند و موجب اسلام‌هراسی شده‌ است، را از بین ببریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از موج‌های منفی علیه اسلام به دلیل فعالیت‌های گروهک های تکفیری و تروریستی است که آنها به چهره اسلام خسارت زدند، ادامه داد: وظیفه هنرمندان جامعه اسلامی این است که با تولید فیلم فاخر و اثر هنری، این زنگارها را بزدایند، این یک تکلیف است.

نوش‌آبادی در معرفی هنر دینی گفت: هر سوژه‌ای که بتواند به فرهنگ عمومی کشور و رشد و اعتلای اسلام کمک کند، حرکت دینی است و در این راستا، محتوا و نیازهای جامعه باید مدنظر قرار گیرد. باید هنری را به وجود بیاوریم که نیاز فطری و به اقتضای باورها و آرمان‌های ملت باشد، در این صورت تحولی در عرصه سینما داریم.

وی با بیان اینکه داشتن مقاصد عالی انسانی در ماندگاری آثار هنری، مؤثر است، تصریح کرد: اگر آثاری تولید شود که به نیازهای مقطعی جامعه بپردازد، در همین سطح باقی می‌مانیم. علت اینکه خیلی از هزینه‌ها برای ساخت و تولید آثاری سرمایه‌گذاری می‌شود اما این کار ماندگار نیست، این بوده که این تولیدات برای زمان کوتاه و اهداف محدود تولید شده است نه برای مقاصد عالی انسانی.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها