امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131709
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۸
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در نخستین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در نخستین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری در سالن اجلاس سران اظهارداشت: من ایده جهان عاری از خشونت و عاری از افراطی‌گری را در سازمان ملل ارائه کردم و تبدیل به قطعنامه شد،  در همان جلسه به تبیین بیم و امیدهایی پرداختم که در سطح بین‌المللی به چشم می‌خورد.

وی افزود:‌ اکنون ما در تهران گرد هم آمده‌ایم که بر بیم‌ها فائق شویم و امیدوارم که اقدام ما با موفقیت همراه باشد.

رئیس‌جمهور گفت: متأسفانه در بخش‌هایی مانند منطقه خاورمیانه خشونت همچنان حضور دارد و به طور روزنامه جان ده‌ها کودک و زن و مرد را می‌گیرد.

روحانی افزود: باید همه جریان‌های حامی صلح و تفاهم در مبارزه با خشونت و افراطی‌گری درجه خود را به حداکثر برسانند.

وی تأکید کرد: نظام دانشگاهی، مراکز پژوهشی و رسانه‌ها به هر میزانی که در ظلم، افراطی‌گری و خشونت به درک مشترک برسند می‌تواند به سیاست‌گذاری‌ها در این بخش کمک کند.

روحانی یادآور شد: جنگ جز تولید هزینه، تنش و آسیب به شهروندان هیچ چیز دیگری ندارد. اروپایی‌ها بعد از کلی نزاع در نهایت به همکاری‌های اقتصادی گردن نهادند و با این موضوع دستاوردهایی نیز برای منطقه خود به ارمغان آوردند.

رئیس‌ جمهور تصریح کرد: خوشبختانه کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین با همکاری‌های مؤثر در رابطه با این بحث قدم بر می‌دارند. از کشورهای منطقه درخواست می‌کنم با همکاری و هماهنگی و با سیاست‌های منطقی به سوی خاورمیانه‌ای در امنیت و آرامش حرکت کنیم.

روحانی اظهار داشت:‌ طبیعی است که کشورهای منطقه به دنبال صلح و امنیت هستند و ضرورتی پیدا نمی‌شود، کشورهای فرامنطقه‌ای بخواهند سرنوشت منطقه ما را رقم بزنند، دولت‌های منطقه علاقه‌مندتر و دلسوزتر در پی آرامش و مبارزه با خشونت هستند و ضرورتی دیده نمی‌شود که بازیگران فرامنطقه‌ای که مواضع خاص خود را دنبال می‌کنند سرنوشت مردم منطقه را رقم بزنند.
وی افزود: جهان عاری از خشونت زمانی محقق می‌شود که دولت‌ها با هم همکاری داشته و سیاست‌گذاری هماهنگ داشته باشند که در این صورت جریان‌های افراطی نیز به حاشیه می‌روند.
روحانی در ادامه ضمن تأکید بر همکاری دولت‌های منطقه برای ریشه‌کن کردن خشونت و افراطی‌گری افزود: دولت‌ها در سیاست‌گذاری با هم همکاری کنند با این کار می‌توان جریان‌های افراطی را به حاشیه راند. با همکاری دولت‌ها می‌شود ریشه خشونت را در منطقه خشکاند.
رئیس‌ جمهور اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره و در دوره جدید مدیریت در دولت تدبیر و امید بر ثبات و آرامش و دوری از خشونت تأکید کرده و خواستار همکاری دولت‌ها برای ریشه‌کن کردن خشونت شده است. تمام نهادها و ارگان‌های کشور برای این هدف مهم همکاری می‌کند.
روحانی تأکید کرد:‌ با همکاری و هماهنگی می‌شود جریان‌هایی مانند داعش را به حاشیه راند و هزاران زن و مرد و کودک را از دست این جریان‌های افراطی آزاد کرد. در چنین شرایطی نیاز به بیگانگان و نفوذ آنها در منطقه ما نیست.
وی گفت: دین ما همواره ما را بر آرامش و امنیت دعوت کرده است. اسلام دین رأفت است و بر ارزش‌هایی چون عدالت و همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح تأکید دارد و آن را ترویج می‌کند.
روحانی افزود:‌ این واقعیتی تلخ و شرم‌آور است که تروریست‌ها تخریب اماکن مقدس و مکان‌های باستانی و همچنین کارهای ناپسند و زشت دیگر به اسم اسلام تمام می‌کند. اسلام کشتن یک انسان بی‌گناه را مانند کشتن همه انسان‌ها می‌داند.
وی اضافه کرد: توسعه نیافتگی، بیکاری، فقر و نا امیدی از دست یافتن به آینده ارزشمند بستری برای خشونت طلبی است.
روحانی تصریح کرد: خودبرتربینی، ظلم،  خشونت و تقسیم کشورها به خودی و غیرخودی باعث خشونت می‌شود.
وی ادامه داد: حکومت‌های مستبد که حقوق شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسند و برای همگان در سیاست‌گذاری حقی قائل نمی‌شوند باعث چنین مشکلاتی در منطقه می‌شوند.
روحانی تصریح کرد: استبداد و خودکامگی برخی حکومت‌ها و نقض آزادی و حقوق بشر باعث سرخوردگی اقشار آسیب‌پذیر شده است. مسئله توسعه‌طلبی و انحصارطلبی‌های سیاسی نیز نقش مهمی در خشونت دارد.
وی تأکید کرد: گرچه تشکیل سازمان ملل یکی از دستاوردهای مهم است و نقش و تأثیرگذاری بسیاری در نظام بین‌الملل داشته است، ولی این سازمان در برابر بزرگی مشکلاتی که وجود دارد، کوچک است.
ادامه دارد...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها