امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131711
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۲
تعداد بازدید: 239
به تازگی حسگر بدون نیاز به سیم و ارزانی تولید شده که با تشخیص ترکیبات گازی هوای محیط نسبت به وجود ماده غذایی فاسد در اطراف هشدار می دهد.

به تازگی حسگر بدون نیاز به سیم و ارزانی تولید شده که با تشخیص ترکیبات گازی هوای محیط نسبت به وجود ماده غذایی فاسد در اطراف هشدار می دهد.

به گزارش پیروان موعود به نقل از فرهنگ نیوز، معمولا زمانی تشخیص می دهیم غذایی خاص فاسد شده که مقداری از آن را در دهان می گذاریم اما چه خوب خواهد بود اگر این تشخیص قبل از استفاده از مواد غذایی صورت گیرد. اکنون و به لطف ابتکارعمل محققان دانشگاه MIT چنین امکانی فراهم شده است.

گروهی از شیمیدانهای دانشگاه MIT بر روی حسگر ارزان و بدون نیاز به سیمی کار می کنند که به راحتی وجود غذای فاسد را در محیط اطراف تشخیص می دهد. این شیوه تشخیص که تاکنون کم سابقه بوده است به واسطه شناسایی گازهای موجود در هوا صورت می گیرد.

مهر-اما نکته جالب تر نحوه اطلاع رسالی حسگر است. پس از تأیید وجود گازهایی در هوا که نشان دهنده وجود غذای فاسد در محیط است، اطلاعاتی به تلفن همراه ارسال می شود و افراد حاضر در محل را از وجود مواد غذایی در آستانه فاسد شدن و حتی میوه های در حل گندیدن در طبقه پایین یخچال آگاه می سازد.

یکی از محققانی که این فناوری نوین را ارایه کرده است می گوید: مهمترین نکته این حسگر ارزان بودن آن است و همین امر به کاربردی شدن آن در آینده نزدیک کمک زیادی خواهد کرد.

محققانی که این ایده را ارایه کرده اند پیش از این نیز (سال 2007) با ابداع حسگری که با تشخیص بخاراتی خاص در محیط، وجود مواد منفجره نظیر TNT را نشان می دهد خبر ساز شده بودند. این ابتکار عمل کاربردی منجر به کسب جایزه نیم میلیون دلاری توسط ابداع کنندگانش شد.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها