امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131721
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۷
تعداد بازدید: 162
به گزارش خبرنگار گروه جامعه فارس، رشد صنعت گردشگری ایران از دغدغه‌های مسئولان و دست‌اندرکاران بخش خصوصی در این حوزه است به طوری‌که ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه فارس، رشد صنعت گردشگری ایران از دغدغه‌های مسئولان و دست‌اندرکاران بخش خصوصی در این حوزه است به طوری‌که بارها بر این موضوع تأکید داشته اند که این صنعت اگر به خوبی رشد و توسعه یابد می& zwnj;تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت در کشور باشد.

طبق سند چشم‌انداز کشور، ایران باید میزبان 20 میلیون گردشگر در سال باشد در حالی که تا سال گذشته رقم ورود گردشگر خارجی به کشورمان در خوش‌بینانه‌ترین وضعیت یک چهارم این عدد بوده است.

در سال جاری با توجه به سیاست‌های خارجی دولت جدید، اوضاع و احوال گردشگری در کشورمان کمی تغییر کرده و درخواست‌های متعددی از سوی شرکت‌های توریستی برای ورود به ایران مطرح می‌شود به طوری‌که طی ماه‌های گذشته گردشگرانی از کشورهای اروپایی و ... با قطار به ایران سفر کردند و هنوز در نشریات مختلف خارجی، مصاحبه‌های مثبتی را در توصیف ایران منتشر می‌کنند.

وضعیت گردشگری ایران در طی ماه‌های اخیر را دست‌اندرکاران این صنعت این گونه تشریح می‌کنند:

 

 

 

رئیس جامعه هتلداران:

ضریب اشغال هتل‌ها رشد چشمگیری داشته است

ضریب اشغال هتل‌ها افزایش چشمگیری داشته و بیشترین ضریب اشغال مربوط به هتل‌های 4 و 5 ستاره بوده است.

رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: افزایش ورود گردشگران به کشورمان نسبت به سال گذشته قابل مقایسه نیست و این روند رو به رشد همچنان ادامه دارد.

جمشید حمزه‌زاده با بیان اینکه بر اساس آمار موجود، ورود گردشگران خارجی 40 درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: خوشبختانه علاوه بر شهرهای توریست‌پذیر، شیراز، اصفهان، یزد، مازندران گیلان و خراسان رضوی، مقاصد جدیدی مورد توجه گردشگران قرار گرفته که از آن جمله می‌توان به شهرهای کرمان، هرمزگان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، خوزستان، کرمانشاه اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به این روند رو به رشد ورود گردشگران، ضریب اشغال هتل‌ها افزایش چشمگیری داشته و بیشترین ضریب اشغال مربوط به هتل‌های 4 و 5 ستاره بوده است.

رئیس جامعه هتلداران یادآور شد: در حال حاضر تعداد 70 هزار اتاق و 200 هزار تخت در کشور وجود دارد که براساس این افزایش ضریب اشغال می‌توان گفت به طور میانگین روزانه صدهزار نفر مسافر در هتل‌ها بوده‌اند.

حمزه‌زاده با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری چند هتل باکیفیت در کشور احداث می‌شود، اضافه کرد: روند رو به رشد هتل‌سازی در کشور اقدام مناسب و مثبتی است که باید با مطالعه و نیازسنجی ادامه پیدا کند.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان:

ظرفیت هتل‌های 4 و 5 ستاره در شهرهای توریست پذیر تا سال 2015 تکمیل شد

افزایش ورود گردشگر به کشور یک واقعیت انکارناپذیر است و این در حالی است که براساس پیش‌بینی‌ها ورود گردشگران در سال 2015 میلادی به مراتب بیشتر خواهد شد.

ابراهیم پورفرج، رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران با اشاره به اینکه افزایش ورود گردشگر به کشور یک واقعیت انکارناپذیر گفت: به جرات می‌توان گفت، ورود اکثر گروه‌ها و تورهای اروپایی به کشورمان دو برابر شده است.

وی ادامه داد: تورهای مذهبی، گردشگران سلامت و طبیعت‌گردان هم از این قاعده مستثنی نیستند و افزایش رو به رشدی داشتند، این در حالی است که براساس پیش‌بینی‌ها ورود گردشگران در سال 2015 میلادی به مراتب بیشتر خواهد شد.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان با اعلام این خبر که ظرفیت هتل‌های 4 و 5 ستاره در شهرهای توریست پذیر تا سال 2015 تکمیل شده است، افزود: مشکل عمده ما در این بخش کمبود هتل استاندارد 4و 5 ستاره است چراکه در شهرهای توریست پذیر مثل اصفهان، شیراز و یزد هتل مناسبی برای توریست‌ها و گردشگران اروپایی وجود ندارد.

پورفرج با بیان اینکه ساخت هتل با استاندارد و باکیفیت نباید متوقف شود، اضافه کرد: بسیاری از هتل‌های ما در حال حاضر نمی‌توانند پذیرای مسافران و گردشگران اروپایی باشند.

وی گفت: در تمامی کشورهای دنیا تسهیلات گردشگری را برای زمان اوج سفر در نظر می‌گیرند و با توجه به این موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند، این طبیعی است که وقتی هزار نفر مهمان داریم برای هزار و 100 نفر تدارک ببینیم تا به بهترین نحو از مهمانان پذیرایی کنیم، ایجاد تسهیلات باید ادامه داشته باشد چراکه بی تردید در سال 2015 ورود گردشگر به کشور بسیار بیشتر خواهد بود.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان با اشاره به اینکه ورود گردشگر به کشور از روزهای اول فروردین سال جاری شگفت‌انگیر بوده است، یادآور شد: ما باید با واقعیت را بپذیریم  تا بتوانیم برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم.

اشغال 100 درصدی هتل لاله از نوروز تا کنون

از نوروز امسال تا کنون ضریب اشغال هتل لاله بیش از 100 درصد بوده است و چهار ماه اول سال 94 ضریب اشغال اتاق های هتل لاله 100 درصد است و جای خالی نخواهیم داشت.

امیر دهقان، مدیر هتل لاله گفت:با تغییر سیاست های خارجی و تبلیغات خوبی که  انجام شد،میزان گردشگران ورودی افزایش پیدا کرد.

وی  افزود:نگاه فعلی به صنعت گردشگری نگاه جدی تری است، امسال شاهد رشدی در بخش گردشگری ورودی بودیم که طی 10 سال گذشته سابقه نداشت.

دهقان رشد ضریب اشغال هتل ها را نیز در سال جاری غیر منتظره دانست و اظهار داشت:سال 91 و 92 اگر ضریب اشغال اتاق ها به 35 درصد می رسید خوشحال بودیم که حداقل ضرر نمی کنیم ،امسال با رشد 148 درصدی انتظاراتمان افزایش پیدا کرده و اگر روزی ضریب اشغال 80 درصد باشد برایمان سوال پیش می آید که دلیل آن چیست.

وی با اشاره به این که از نوروز امسال تا کنون ضریب اشغال هتل لاله بیش از 100 درصد بوده است گفت:سال های گذشته قسمت اعظم مسافران هتل ما گردشگران داخلی بودند ولی امسال اکثر آن ها گردشگران خارجی هستند.

مدیر هتل لاله سپس عنوان کرد :میانگین سنی گردشگران ما و مبدا ورودشان فرق کرده قبلا بیشتر مسافران بین 60 تا 70 سال داشتند و  از کشورهای  خاور دور،کره جنوبی و ژاپن بودند،اما در سال جاری میانگین سنی گردشگران جوانتر بود و از کشورهای مختلف اروپا و آمریکا علاقمند بودند که تمدن و فرهنگ چند هزار ساله ایران را از نزدیک مشاهده کنند.

امیر دهقان شرایط فعلی را مثبت ارزیابی کرد و اعلام کرد با توجه به حجم ورود گردشگران باید تعداد هتل های 5 ستاره در تهران دو برابر افزایش پیدا کند،در غیر این صورت ممکن است با کمبود جا مواجه شویم.

 

رئیس اتحادیه هتلداران استان اصفهان:

ظرفیت اشغال هتل‌های استان اصفهان در دو ماه اول پاییز به 90 درصد رسید

ظرفیت اشغال هتل‌های استان اصفهان در ماه‌های مهر و آبان امسال به 90 درصد و در برخی روزها به 100 درصد رسید.

رئیس اتحادیه هتلداران استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: ورود گردشگران خارجی به استان اصفهان در مقایسه با سال گذشته بسیار قابل توجه است.

مهدی نریمانی ادامه داد: در ماه‌های مهر و آبان سال‌های گذشته ظرفیت اقامتی هتل‌ها در استان اصفهان رقم خوبی نبود اما امسال در این ماه‌ها ظرفیت اشغال  هتل‌ها به 90 درصد رسید.

وی تصریح کرد: در برخی روزهای ماه مهر و آبان سال جاری با توجه به برگزاری چندین همایش بین‌المللی در استان اصفهان ما به ظرفیت اشغال 100 درصدی هم رسیدیم.

نریمانی اضافه کرد: درصد اشغال اتاق هتل شاه عباسی اصفهان به عنوان یکی از هتل‌های 5 ستاره با کیفیت در مهرماه 62 درصد بوده و درصد اشغال تخت در این هتل به 6/65 رسید، همچنین اسکان مسافران خارجی در این هتل طی مهرماه 1/68 درصد بوده است.

رئیس اتحادیه هتلداران اصفهان با اعلام این خبر که استاندارسازی هتل‌های این استان تا پایان سال به طور کامل اجرا می‌شود، ادامه داد: از 88 هتل استان، 20 هتل 5،4،3 ستاره در اصفهان فعالیت دارند، این در حالی است که بیشتر گردشگران خارجی علاقه‌مند به اسکان در هتل‌های 5 ستاره هستند.

وضعیت اشغال هتل های کشور در ماه های محرم و صفر

علی رغم اینکه ضریب اشغال هتل ها در ماه محرم و صفر به طرز محسوسی کاهش پیدا می کند، آمارهای منتشره از سوی منابع مختلف حکایت از ضریب بالای اشغال تخت های هتل های 4 و 5 ستاره در  نقاط گردشگر پذیرکشور در این ماهها است.

بر اساس این گزارش به گفته «محمد قانعی» رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی ، هتل‌های مشهد در محرم تا 75 درصد اشغال بود. همچنین مسیح‌الله صفا، رئیس جامعه هتلداران کیش اخیرا  با رد این ادعا که ضریب اشغال هتل‌ها در کیش پایین است، گفت: ما در این جزیره ضریب اشغال 75 تا 90 درصد را داریم.

«کریم رسول‌زاده» رییس جامعه هتلداران آذربایجان شرقی  نیز اخیرا  از ضریب اشغال 100 درصدی هتل‌های این استان خبر داد. رییس جامعه هتلداران آذربایجان شرقی همچنین از افتتاح پروژه‌ای خبر داد که قرار است سومین هتل 5 ستاره را به هتل‌های این استان اضافه کند و گفت:‌ «تا پایان سال جاری پروژه هتل لاله را که پروژه‌ای تفریحی، گردشگری و اقامتی است افتتاح خواهیم کرد. این هتل سومین هتل 5 ستاره تبریز خواهد بود. »

اشغال 100 درصدی هتل استقلال در ماه های فروردین و اردیبهشت

بر اساس آمار 8 ماهه سال جاری ،ضریب اشغال هتل استقلال افزایش داشته و به 79 درصد رسیده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری؛ مهدی براتی، مدیر هتل استقلال تهران  در خصوص افزایش ضریب اشغال هتل ها در تهران گفت:امسال همه هتل ها شرایط خوبی داشتند،سال گذشته ضریب اشغال هتل استقلال 44 درصد بود اما  برای سال 93 به 79 درصد رسید.

وی افزود:به دلیل تغییر ادبیات و سیاست دولت تدبیر و امید ،ارتباط ما با جامعه جهانی تغییر کرد،متعاقب آن نیز گردشگران بیشتری وارد کشور شدند.

براتی با اشاره به این که نوع بازاریابی و خدمات هتل استقلال نیز تغییر کرده است گفت:سال گذشته نسبت به هتل های هم تراز خودمان از ضریب اشغال کمتری برخوردار بودیم اما امسال این روند تغییر کرد و از ضریب اشغال بالاتری برخوردار بودیم.

مدیر هتل استقلال اعلام کرد که ضریب اشغال اتاق های هتل استقلال در بسیاری از روزهای فروردین و اردیبهشت ماه سال آینده 100 درصد است و جای خالی نداریم.

وی بیشتر گردشگران ورودی  به هتل استقلال را از کشورهای عربی و آسیای شرقی دانست و گفت:بیشتر مسافران ما گردشگران مذهبی از  کشورهای حوزه خلیج فارس است،از  کشورهای چین و کره جنوبی نیز بیشترین میزان مسافر را داریم.وی سپس به تغییر مدیریت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت:تغییر رویکرد دولت جدید،مدیریت مناسب سازمان میراث فرهنگی و تغییر برنامه هتل ها همه مثل حلقه های یک زنجیر است که موجب  افزایش ورود گردشگران به کشور شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها