امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131735
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۵
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کل بودجه وزارت نفت به جز سهم 14.5 درصدی شرکت ملی نفت از درآمدهای فروش گاز و میعانات ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کل بودجه وزارت نفت به جز سهم 14.5 درصدی شرکت ملی نفت از درآمدهای فروش گاز و میعانات گازی در سال 94 حدود 164 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این میزان در بودجه سال 93 حدود 124 میلیارد تومان بوده است.

بر اساس این گزارش، نکته مهم درباره بخش های نفتی لایحه بودجه 94، افزایش بودجه ستادی خود وزارت نفت از 10 میلیون تومان در بودجه 93 به 811 میلیون تومان در بودجه 94 است که افزایش بیش از 80 برابری بودجه وزارت نفت را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، وزارت نفت همواره به دلیل خلاء قانونی و مشکلات ساختاری به جای حاکمیت بر شرکت ملی نفت و دیگر شرکت‌های تابعه همواره اصطلاحا جیره‌خوار شرکت ملی نفت بوده است و حتی اعمال مدیریت وزیر نفت در صنعت نفت نه از موضع وزیر نفت و ساختار وزارت نفت بلکه از طریق ریاست هیات مدیره شرکت ملی نفت بوده است و عملا شرکت ملی نفت حاکم بر وزارت نفت دانسته شده است.

پس از اقدام مجلس برای اصلاح قانون نفت و تدوین قانون جدید وظایف و اختیارات وزارت نفت بستر لازم برای حاکمیت حقوقی و عملیاتی وزارت نفت بر شرکت ملی نفت فراهم می‌شود و با تدوین اساسنامه جدید شرکت ملی نفت، وزارت نفت این امکان را خواهد داشت که در صورت همت و اراده مدیران نفت خود را به عنوان ارگان حاکمیت بر صنعت نفت تثبیت کند.

افزایش بودجه وزارت نفت از 10 میلیون تومان به 800 میلیون تومان پس از اقدام دو سال پیش وزارت نفت در صدور اولین پروانه اکتشاف و بهره‌برداری برای شرکت ملی نفت می‌تواند دومین گام در این راستا ارزیابی شود.

 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها