امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131739
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۵
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد حسین باغ‌ عنایت، مشاور گمرک ایران پیش از ظهر امروز در نشست سیاست‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد حسین باغ‌ عنایت، مشاور گمرک ایران پیش از ظهر امروز در نشست سیاست‌ گذاری روابط تجاری ایران و عراق به این نکته اشاره کرد: باید سیاست‌های دولت در راستای فراهم کردن تسهیلات، هزینه‌های تجارت به عراق را کاهش دهد تا به نوعی بتوانیم در بازارهای رقابتی عراق حضور پیدا کرده و کالاهایی با ارزش افزوده بالا به این کشور صادر کنیم.

وی ایجاد انبارهای اختصاصی برای تجار بر سر مرزهای ایران و عراق را از جمله راهکارهایی عنوان کرد که می‌تواند به تجارت بازرگانان کمک دو چندانی کند.

 گمرکات ایران و عراق باید شبانه‌روزی شود

مشاور گمرک ایران خاطرنشان کرد: شبانه‌روزی کردن گمرک بین مرز ایران و عراق از دیگر روش‌های سرعت بخشیدن برای تجارت بین دو کشور است که حتی در روزهای تعطیل نیز به صورت شیفت گمرکات فعال باشند تا از طولانی شدن ترخیص کالا جلوگیری شود در عین حال پیشنهاد داده‌ایم تا کالاها در محل تولیدشان ارزیابی گمرکی شوند و کارشناس گمرک در محل ساخت کالا حضور یافته و آن را ارزیابی کند.

دسترسی تجار به سامانه اظهار از راه دور به زودی

وی دسترسی تجار به سامانه اظهار از راه دور را راهکار دیگری عنوان کرد که می‌تواند رفت و آمدها را کم کرده و در زمان و هزینه صرفه‌جویی کند که به زودی برای تمام افراد در دسترس خواهد بود.

تأسیس بانک ایرانی عراقی با 120 میلیون دلار سرمایه‌گذاری ایران

در بخش دیگری از این نشست معتمدی مدیرعامل بانک اقتصاد نوین نیز به سرمایه‌گذاری این بانک در عراق برای تسهیل در تجارت اشاره کرد و گفت: 68 درصد سرمایه بانک ایرانی عراقی با عنوان «تعاون اقلیمی» مربوط به اقتصاد نوین است که بالغ بر 150 میلیارد دینار عراقی معادل 120 میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است که شعبات زیادی در مراکز استانهای عراق دارد و دو شعبه آن در بغداد و یک شعبه در ایران تأسیس کرده‌ایم.

وی با اشاره به مسائل امنیتی و خطر ریسک برای سرمایه‌گذاری در عراق گفت: مانند همه بنگاه‌هایی که با عراق کار می‌کنند گرفتار چالش‌هایی هستیم که مهمترین آن بحث امنیتی است و با آمدن داعش موضوع بغرنج‌تر شده است که البته فعلاً شعبات بانک ما گرفتار این مسئله نشده است.

معتمدی چالش‌های ساختاری در داخل عراق را نیز از دیگر موانع عنوان کرد و گفت: این کشور سالها از صحنه بین‌المللی دور بوده و زیرساخت‌هایش به روز نیست تا حدی که برخی دستورالعمل‌ها را کپی کرده‌اند که در اجرا برایشان مشکل ایجاد می‌کند و عبور از موانع معمولاً به کمک دولت‌ها و ارتباط بین دولتها نیاز دارد.

وی تأکید کرد: از طرفی نباید فرموش کنیم که ما هم با چالش‌های بین‌المللی مانند تحریم روبه‌رو هستیم و عراقی‌ها هم هنوز زور و نفوذ ملموس قدرت‌ها را در همه ارگان‌های خود لمس می‌کنند که مسائل بانکی هم از این دسته است.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها