امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131746
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۵
تعداد بازدید: 45
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا که از سال 2009 به تیم مذاکره هسته ای ایالات ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا که از سال 2009 به تیم مذاکره هسته ای ایالات متحده آمریکا در گروه 5+1 پیوسته است، در گفتگو با خبرگزاری ترند می گوید که دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران میسر است.

وی درباره زمان و مکان دوری بعدی مذاکرات که قرار است در دسامبر برگزار شود گفت: بحث در مورد زمان و مکان دور جدید مذاکرات ادامه دارد. طبق عرف ما, هنگامیکه زمان و مکان مشخص شده باشد، از طرف خانم اشتون که هماهنگ کننده اتحادیه اروپا برای مذاکرات است، اعلام می شود. اما ناگفته نماند که ما در این مورد تعلل یا اتلاف وقت نمی کنیم و من فکر می‌کنم مذاکرات در دسامبر برگزار می‌شود، ولی روز دقیق آن مشخص نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آخرین دور از مذاکرات هسته ای در 24 نوامبر منجر به تمدید مذاکرات هسته ای شد. چقدر از تمدید مذاکرات هسته ای و تعهداتی که طرفین قبول کردند راضی هستید؟ نیز گفت: خوب، این همان مسئله نیمه پر یا نیمه خالی بودن لیوان است. ما در وین منتهای سعی و کوشش خود را برای نیل به توافق جامع مورد پسند همه طرف ها قبل از مهلت سوم آذربه کار برده ایم. اما بخاطرپیچیدگی و فنی بودن مسائل باقی مانده روی میز تحقق این هدف امکان پذیر نشد. اما آنچه ما را تشویق می کند این است که در مذاکرات اخیر، پیشرفت واقعی و قابل توجهی داشتیم، طرح های جدیدی روی میز مذاکره گذاشته شدند و مواضع نزدیکتر به هم شدند. پس مشترکاً تصمیم گرفتیم مذاکرات -با هدف دستیابی به توافق سیاسی ظرف چهار ماه- به مدت هفت ماه تمدید شود. در پایان این چهار ماه، اگر خدای ناکرده دربارۀ مسائل عمده به توافق نرسیم- یعنی اگر تا این زمان در مورد عناصر اصلی به توافق نرسیم و هیچ مسیر روشنی وجود نداشته باشد، در آن موقع می توانیم دوباره نحوه ادامه این فرایند گفتگو کنیم. ناگفته پیدا است اگر زودتر بتوانیم کار را به سرانجام برسانیم, چه بهتر.

اعتقاد ما هنوز این است که دستیابی به توافقی جامع که بتواند نگرانی های جهان در مورد ماهیت برنامه هسته ای ایران را برطرف کند، مطلوب و میسر است. در این مقطع به روشنی دریافته ایم که این توافق چگونه می تواند شکل بگیرد، اما کماکان اختلاف نظرهای قابل توجهی وجود دارد و باید روی آن ها کار کنیم.

وی درباره جزئیات اختلافات ایران و گروه 1+5 در مذاکرات افزود:

تعجب آور نیست اگر بگویم که در اثر نیاز مبرم همه طرف ها به نگه داشتن آنچه در مذاکرات می گذرد، نمی توانم به موضوع موارد اختلافات باقی مانده بپردازم. به این نکته بسنده می کنم که کماکان هدف ما این است که فرصت اثبات ماهیت صرفا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش به ایران داده شود، تا با انجام این کار نگرانی های مشروع جامعه بین المللی رفع شوند.

وی با اشاره به اینکه بعضی ها در ایران در مورد "زورگویی" آمریکا یا "زیاده خواهی" آمریکا در این مذاکرات صحبت می کنند مدعی شد؛ اولاً این تنها آمریکا نیست که خواستار پایبندی ایران به تعهداش است – بلکه کل نهاد های ذی صلاح و اکثر کشورهای دنیا هستند که در اعمال این تحریم ها شریک شده اند و همین خواسته ها را دارند. ثانیاً اینکه جامعه جهانی انتظار دارد ایران به تعهداتش بعنوان کشور امضا کننده ان. پی. تی عمل کند، مثل سایر کشورهای عضو، این زیاده خواهی نیست، این انصاف است – چرا ایران باید از قواعد مربوطه مستثنی باشد؟ مخصوصاً اینکه ایران اصرار دارد ماهیت برنامه هسته ای اش صرفا صلح آمیز است و آمادۀ پذیرش اقدامات شفافیت سازی و راستی آزمایی برای اثبات آن هستند.

وی درباره اینکه چشم انداز مذاکرات هسته ای ظاهرا بهتر شده است هم ادامه داد؛ ما فکر می کنیم ظرف چهار ماه می توانیم به توافق سیاسی برسیم. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است و مقام رهبری (آیت الله علی خامنه ای) هم فتوا صادر کرده است که دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده، نیست و نخواهد بود. پس در اصل، حصول توافق جامع شدنی است و امیدواریم هم در مقام عمل میسر شود تا تحریم های هسته ای برداشته شوند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اعمال تحریمهای جدید از سوی کنگره گفت: دولت و کنگره در مورد هدف مذاکرات کاملا همقدم هستند: که ایران هرگز به بمب هسته ای دست نخواهد یافت و دایماً دولت با کنگره مشورت و رایزنی می کند. در مورد وسیله برای رسیدن به این هدف، برکسی پوشیده نیست که سیاست دولت در قبال ایران منتقدینی در کنگره دارد. این امر طبیعی است و سیستم ما دارای ویژگی تفکیک قوا و تضارب آرا است. دولت سعی می کند با جلسات استماع و گفتگوهای غیررسمی تر, دیدگاه خود را توضیح دهد تا این منتقدین راضی شوند و فکر می کنم که اگر به توافق جامع مورد پسند ما دست یابیم، می توانیم همکاران ما در کنگره را راضی کنیم.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها