امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131785
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۹
تعداد بازدید: 118
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، روز دو شنبه با کاهش 1.54 دلار نسبت به روز پیش از آن 63.78 دلار معامله شد.
سبد نفتی اوپک روز جمعه 65.32 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.
کشورهای عضو اوپک پس از ماه‌ها گمانه‌زنی‌ مختلف تحلیلگران، در 27 نوامبر پنج شنبه گذشته گرد هم آمدند و تصمیم گرفتند، تا سقف تولید نفت این سازمان تغییر نکند. این تصمیم به شدت بر قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر گذاشت و قیمت هر بشکه نفت برنت را تا 65 دلار نیز کاهش داد.
برخی از پیش‌بینی‌ها از نفت 30 تا 40 دلاری حکایت دارد. قیمت سبد نفتی اوپک نیز که روند کاهشی به خود گرفته بود، پس از این تصمیم به شدت کاهش یافت و پیوسته در حال ثبت رکوردهای جدیدی در کمترین قیمت سال 2014 است؛ این نوع نفت که کمترین رقم آن در سال جاری  برابر با 66 دلار بود اکنون به 63 دلار رسیده است.
روز دوشنبه رئیس شرکت ملی نفت کویت از قیمت 65 دلاری نفت در 7 ماه آینده خبر داد و یک مقام اماراتی نیز گفت که عرضه و تقاضا که قیمت نفت را تعیین می‌کند. این اظهارات نشان از آمادگی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای کاهش بیشتر قیمت نفت خبر می‌دهد.
دولت نیز روز یک‌شنبه بودجه سال 94 را تقدیم مجلس کرد که در آن درآمدهای نفتی ایران  از 48 درصد به 31 درصد کاهش یافته است.
کشورهای عضو اوپک نیز پیش از این یکی پس از دیگری قیمت نفت در بودجه های خود را کاهش داده‌اند. ایران نیز قیمت 72 دلار را برای هر بشکه نفت در بودجه سال 94 مدنظر قرار داده است.
بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک در 19 ژوئن برابر با 110.26 دلار رقم خورد. این نوع نفت از آن زمان تاکنون 46.48 دلار از ارزش خود را از دست داده است.
سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها