امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131796
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۹
تعداد بازدید: 15
به گزارش‌ گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سی و پنجمین نشست شورای همکاری خلیج فارس عصر سه‌شنبه (17 آذرماه) در دوحه ...

به گزارش‌ گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سی و پنجمین نشست شورای همکاری خلیج فارس عصر سه‌شنبه (17 آذرماه) در دوحه برگزار شد و در بیانیه پایانی خود اعلام کرد که اعضای این شورا بر سر تشکیل نیروی دریایی مشترک که مقر آن بحرین باشد و نیز حمایت قاطع از مصر توافق کردند (جزئیات بیشتر).

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر عرب در مقاله خود در «رای الیوم»، به تحلیل این کنفرانس پرداخت و نوشت: این کنفرانس باید به عنوان کوتاه‌ترین کنفرانس شورای همکاری در کتاب گینس ثبت شود زیرا فقط 2 ساعت طول کشید و در سه سخنرانی اصلی خلاصه شد؛ اولین آن شیخ «تمیم بن حمد» رئیس دولت میزبان، دوم شیخ «صباح الاحمد» به عنوان رئیس کنفرانس سابق و سوم «عبداللطیف الزیانی» دبیرکل شورای همکاری (خلیج فارس). 

وی می‌افزاید: اما امثال این کنفرانس‌ها در مدت زمان آن منحصر نیست بلکه در تصمیماتی است که اتخاذ می‌کند ، وقتی در بیانیه پایانی بر لزوم حمایت از مصر و «عبدالفتاح السیسی» تاکید می‌شود این به معنای آن است که مانع اصلی پیش روی اختلافات خلیج (فارس) برداشته شده است و قطر تصمیم گرفته است به شروط آشتی تن در دهد به سمت اتحاد با کشورهای خلیج (فارس) گام بردارد.

اما دولت قطر برای این امر باید به متغیرات و تعهدهای بسیاری گام بردارد که در نقاط زیر خلاصه می‌شود:

1- قطر باید به صورت کلی و از نظر مالی، سیاسی و رسانه‌ای از حمایت اخوان المسلمین دست بردارد، همچنین باید پیشتیبانی از رهبران آن که در حال حاضر در دوحه هستند را تمام کند یا اینکه آنها را ملزم به عدم هرگونه اقدامی علیه دولت مصر کند که در راس این افراد «یوسف قرضاوی» رئیس اتحادیه علمای مسلمان است.

2- ایجاد یک تغییر ریشه‌ای در شبکه بازتاب پرونده مصر در «الجزیره» و توقف کلیه حمله‌های رسانه‌ای علیه السیسی و سیاست آن و نزدیک کردن سیاست این شبکه به شبکه رقیبش «العربیه».

3- تقدیم کمکهای مالی به مصر آنگونه که پادشاه عربستان بعد از پیروزی السیسی در انتخابات انجام داد و گفت: هر کس از مصر حمایت نکند از ما نیست. قطر در زمان مرسی بیشتر از 10 میلیارد دلار به مصر کمک کرد.

4- خروج قطر به صورت کلی یا جزئی از «اتحاد دوگانه» با ترکیه خصوصا در پرونده‌های مربوط به مصر و لیبی. اما احتمال ادامه اتحاد آنها در پرونده سوریه و سرنگونی نظام این کشور وجود دارد. هم ترکیه، هم قطر حامی اخوان هستند و از شاخه‌های این گروه در لیبی حمایت می‌کنند.

عبدالباری عطوان در پایان تاکید می‌کند که این تحول در موضع قطر یکباره اتفاق نیفتاده است بلکه تمام آنها در نشست اضطراری ریاض درماه گذشته بررسی و تمام شده بوده است و از «توافق تکمیلی ریاض» مشخص بوده است که توافق بر سر حمایت از مصر شرط اساسی برگزاری کنفرانس دوحه بوده است. وی می‌افزاید که گام بعدی قطر مشخص نیست اما چه بسا امیر این کشور برای پایان دادن به اختلافات دیداری دوستانه از مصر داشته باشد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها