امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13183
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۸
تعداد بازدید: 87
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: سال 2006 را می‌توان آغازی بر روابط سرد بین جهان مسیحیت و کاتولیک‌ها با مسلمانان دانست؛ ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: سال 2006 را می‌توان آغازی بر روابط سرد بین جهان مسیحیت و کاتولیک‌ها با مسلمانان دانست؛ آنجا که پاپ بندیکت شانزدهم در سخنرانی خود در دانشگاه رگنزبورگ در ایالت باواریای آلمان در توهینی به پیامبر اعظم(ص) مدعی شد آن حضرت چیز جدیدی برای جهانیان نیاورده است!

او یکی از سخنان امپراتور مسیحی قرن چهاردهم به نام مانوئل دوم در قسطنطنیه که به یک مسافر ایرانی گفته بود را نقل کرد که محمد[ص] برای جهان فقط شرارت و اعمال غیرانسانی به ارمغان آورده و از جمله دستور داده که دین را با زبان شمشیر گسترش دهید!

این سخنان او باعث گسترش اسلام‌هراسی و توهین‌ها به اسلام شد و در کنار آن، همه تلاش‌های «پاپ ژان پل دوم» را به محاق برد.
 

* اوج سردی روابط الازهر و واتیکان در شب سال نو 2011
 

اوج این سردی روابط اما در سال 2011 و در شب سال نو بود هنگامی که پاپ پس از دو حمله به دو کلیسا، کلیسای مسیحیان در بغداد و کلیسای قدیسین در اسکندریه مصر مدعی شد که مسیحیان در کشورهای اسلامی از امنیت برخوردار نیستند.

این سخنان او که در سخنان توهین‌آمیز دیگری مطرح شد باعث شد که الازهر به عنوان یکی از مراکز اسلامی با رابطه‌ای قدیمی با واتیکان روابط خود با این کشور را به حالت تعلیق درآورد.

در همان زمان سخنان بسیاری بیان شد تا اینکه الازهر به این روابط برگردد و حتی واتیکان سعی کرد از اختلاف شیعی و سنی در این بین استفاده کند و در اواخر ژانویه 2011 اعلام کرد: گفت‌وگو با اسلام متوقف نشده است و آن به مصر محدود نمی‌شود و این گفت‌وگوها با کشورهای مسلمان دیگر به‌ویژه ایران ادامه دارد.

اما روابط اسلام و مسیحیت در سال‌های پایانی رهبری بندیکت شانزدهم بر واتیکان سردتر و سردتر شد و الازهر نیز در طول دو سال گذشته تلاش‌ها برای بازگشت روابط را به عذرخواهی واتیکان منوط کرد.
 

* امیدها برای بهبود روابط با استعفای بندیکت شانزدهم و انتخاب فرانسیس
 

در پایان فوریه گذشته اما با استعفای بندیکت شانزدهم و انتخاب فرانسیس اول امیدها برای بهتر شدن این روابط شکل گرفت؛ الازهر ابراز امیدواری کرد و شیخ الازهر برای فرانسیس اول پیام فرستاد و تنها شرطش را به شبکه اسکای نیوز اینگونه بیان کرد: تنها شرط ما عبور از آن چیزی است که رهبران سابق واتیکان از آن سخن گفتند.

مشاوران شیخ الازهر نیز اعلام کردند: اختلاف الازهر با واتیکان نبوده بلکه با پاپ سابق بوده است؛ الان درهای الازهر باز است اما توقع الازهر از پاپ فرانسیس حرکت رو به جلوست.

از طرف دیگر مسیحیان منطقه از جمله رهبران قبطی مصر تلاش‌هایی را برای این امر آغاز کردند که حرکت آنها نیز مورد حمایت الازهر قرار گرفت و نهایتا این دانشگاه در بیانیه‌ای رسمی همه این تلاش‌ها را تنها به دو چیز منوط کرد: نخست برداشتن گام‌های ایجابی و جدی از سوی واتیکان که در آن به صراحت و روشنی کامل احترام به اسلام و مسلمین نمایان باشد و دوم پاسخ به پیام تبریک الازهر به پاپ فرانسیس.
 

* سخنان «توران» و تکرار ادعاها درباره عدم امنیت مسیحیان در کشورهای اسلامی
 

اما سخنان چند روز پیش «ژان لوی توران»، رئیس «شورای پاپی برای گفت‌وگوی بین ادیان» امیدها برای این امر را به یاس تبدیل کرد چراکه سخنان او دو نکته در برداشت

اولا او با فرافکنی از توهین‌های رهبر سابق کلیسای کاتولیک به مسلمانان الازهر را مسئول سردی و تعلیق روابط خواند و گفت: مشکل از طرف ما نیست این دوستان مسلمان ما بودند که روابط را تعلیق کردند درهای واتیکان همیشه باز است.

ثانیا او بار دیگر سخنان بندیکت شانزدهم در سال‌های 2006 و 2011 را تکرار کرد و آنها را نصیحت و قابل بررسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی دانست! و دوباره بر نگرانی واتیکان به وضعیت مسیحیان در جهان اسلام اشاره کرد و افزود: واتیکان نمی‌تواند درباره اوضاع مسیحیان در کشورهای اسلامی سکوت کند.

این سخنان اما تنها سخنان رهبران کلیسا در این چند روزه در این باره نیست؛ به نوشته پایگاه النشره لبنان روز گذشته نیز «فواد الطوال» پاتریاک لاتین قدس در اردن گفت: خواستار این هستیم که با مسیحیان در خاورمیانه به عنوان شهروند درجه دو برخورد نشود و باید آنها از حق کامل شهروندی بهره‌مند شوند.
 

* دخالت پاپ در امور مصر و تاکید الازهر بر ضرورت برداشتن گام‌های مثبت از سوی واتیکان
 

این در حالی است که در چند روز گذشته حتی برخی رسانه‌های مصر نوشتند: «پاپ فرانسیس اول» در توئیتر خود از قبطیان مصر خواسته تا در 30 ژوئن علیه محمد مرسی و اخوان المسلمین در این کشور تظاهرات کنند و حقوق خود را به دست آوردند.

این سخنان و رفتارها نهایتا باعث آن شد که روز گذشته محود عزب مشاور شیخ الازهر در امور گفت‌وگو با بیان اینکه هیچ احتیاجی به تکرار این نکته نیست که الازهر گفت‌وگوها را با کلیسا قطع نکرد، تاکید کند: الازهر منتظر بهبود این روابط از سوی واتیکان است و در این راستا پیشنهادات میانه و اعتدالی ارائه داده است اما واتیکان اهتمامی به این نداشته است گو اینکه هیچ مشکلی در این بین نیست.

بنابر این گزارش، تاکید مجدد رهبران کلیسا بر سخنان پاپ سابق و دخالت در امور کشورهای مسلمان و در کنار آن اقدام چند وقت پیش پاپ فرانسیس اول بر اعلام «قدیس بودن» 800 مسیحی کشته‌شده به دست سربازان عثمانی در قرن 15 و احیای کینه 500 ساله نشانه‌هایی است که نمی‌توان تا هنگامی که واتیکان قدم جدی در این مسیر برندارد به بازگشت روابط الازهر و واتیکان امید بست.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها