امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131896
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۷
تعداد بازدید: 26
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، رحمت‌الله نوروزی نماینده علی‌آباد کتول در مجلس در میزگرد پارلمانی ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، رحمت‌الله نوروزی نماینده علی‌آباد کتول در مجلس در میزگرد پارلمانی پیرامون جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای  که در وین برگزار شده، گفت: ایران کشوری است که برای اولین‌بار در سال 1974 ایده ایجاد یک منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه را مطرح کرد که این ابتکار در قالب یک قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.
وی افزود: تصویب مستمر این قطعنامه توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد (در سال‌های بعد) نمایانگر حمایت جهانی از ارتقای صلح، امنیت و ثبات در خاورمیانه از طریق تحقق منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای در آن است.
نوروزی افزود: رهبر معظم ایران در سخنرانی افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تاریخ 30 اوت 2012 فرمودند "ما خود ایده خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای" را پیشنهاد کرده‌ایم و به آن متعهد هستیم.
وی گفت:جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که انتزام جهان‌شمول به معاهده ان‌پی‌تی به ویژه در منطقه خاورمیانه، ایجاد یک منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه مذکور را به گونه‌ای موثر تضمین خواهد کرد. با وجود درخواست‌های مکرر جامعه بین‌المللی در این زمینه، رژیم صهیونیستی مستحضر به حمایت سیاسی و نظامی برخی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، نه به ان‌پی‌تی پیوسته و نه تاسیسات هسته‌ای غیرقانونی و غیرمجاز خود را تحت پادمان جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده است.
نماینده علی‌آباد کتول در مجلس نهم٬ ادامه داد: رژیم مزبور حتی از اعلام تمایل خود برای الحاق به معاهده ان‌پی‌تی همچنان استنکاف می‌ورزد. فعالیت‌های مخفیانه این رژیم در زمینه سلاح‌های هسته‌ای تحت حمایت کشورهای مشخص، صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به شکلی جدی تهدید می‌کند و رژیم عدم اشاعه را به مخاطره می‌افکند.
وی افزود: کنفرانس ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و دیگر سلاح‌های دسته‌جمعی که قرار بود در سال 2012 برگزار شود، به بهانه‌های واهی به تعویق افتاده است. چنین تصمیم‌گیری غیرمنطقی به مثابه نقض تصمیمی است که به اتفاق آرا در کنفرانس بازنگری 2010 ان‌پی‌تی اتخاذ گردید و چنین اقدامی مطمئناً اعتبار ان‌پی‌تی و روند 2015 را بی‌اعتبار ساخته است.
عضو کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی٬ گفت:  برگزارکنندگان کنفرانس خاورمیانه باید با سازماندهی و برگزاری کنفرانس بدون هرگونه پیش‌شرطی، به تعهدات خود احترام می‌گذاشتند. اکنون در حال نزدیک شدن به زمان برگزاری کنفرانس آتی ان‌پی‌تی هستیم در حالی که زمینه‌ای برای برگزاری به‌موقع کنفرانس خاورمیانه وجود ندارد. این قصوری جدی و در حکم عقب‌گردی در روند بازنگری ان‌پی‌تی به شمار می‌رود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار