امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۱۱:۳۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1319
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۱
تعداد بازدید: 505
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، «کاوشی در اصول عقاید»، ترجمه کتاب اصول العقیده اثر آیت‌الله ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، «کاوشی در اصول عقاید»، ترجمه کتاب اصول العقیده اثر آیت‌الله سیدمحمدسعید طباطبایی حکیم است که به همت محمدمهدی رضایی و با تدوین مرکز تحقیقات حج از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر چاپ و راهی بازار نشر شده است.

این نوشتار که از عربی به فارسی برگردان شده است، بحث و بررسی اصول عقاید بر اساس دیدگاهی است که از سوی آیت‌الله محمدسعید حکیم از مراجع تقلید کشور عراق به رشته تحریر درآمده و مؤلف آن کوشیده است با قلمی ساده و روان اما متین و با دلایلی محکم و مستدل به بحث و بررسی عقاید امامیه پرداخته و شبهات مخالفان را با حکمت و برهان پاسخ گوید.

کتاب «کاوشی در اصول عقاید» در پنج بخش توحید، نبوت و رسالت، امامت و عدل، حسن و قبح عقلی، قضا و قدر و معاد تنظیم شده که هر بخش به جز بخش پنجم دارای چند فصل و چند گفتار است که بخش اول در دو فصل به اثبات آفریدگار عالم و نفی شریک از خدا می‌پردازد.
 


 

در بخش دوم مطالبی همچون نیاز بشر به رسولان، مدت رسالت، قرآن مجید، بشارت پیامبران گذشته، معجزات و کرامت، اسلام، برنامه‌ای فراگیر،‌ دانش‌ها و اندیشه‌های الهی، اصول‌گرایی و ارزش‌محوری در اسلام و عصمت پیامبر(ص) تبیین و در بخش سوم امامت دینی و امامت سیاسی مطرح می‌شود.

در بخش دوم این کتاب با عنوان نبوت و رسالت و در مطلبی با عنوان «قاعده لطف و بعثت انبیا» می‌خوانیم: «بدون شک لازمه قاعده لطف که متکلمان آن را بیان کرده‌اند، وجوب بعثت انبیا از سوی خدای عزوجل است؛ البته نه به این معنا که حق تعالی از سوی دیگری، بدین کار مجبور شده و در قبال آن مسئول است و بازخواست شود، بلکه وجوب مذکور بدین معنا است که کمال مطلق الهی و حکمت او اقتضا می‌کند که بر بندگان خود لطف کند».

براساس این گزارش، کتاب «کاوشی در اصول عقاید» ترجمه اصول العقیده اثر آیت الله سید محمدسعید طباطبایی حکیم در قطع وزیری، 420 صفحه، شمارگان 5000 نسخه و به قیمت 5 هزار و هشتصد تومان از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت به تازگی منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای مطالعه کتاب مذکور از اینجا اقدام کنند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها