امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131918
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 79
  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید امیر محسن ضیایی معاون آموزشی وزارت بهداشت در سی و چهارمین نشست شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی ...

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید امیر محسن ضیایی معاون آموزشی وزارت بهداشت در سی و چهارمین نشست شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی اظهار داشت: هدف وزارت بهداشت به صفر رساندن پوسیدگی دندان‌ های کودکان کمتر از 12 سال در 3 سال آینده است که اتفاقی بزرگ خواهد بود.

وی تصریح کرد: پوسیدگی دندان در بین ایرانیان بسیار شایع است و به همین دلیل سن استفاده از دندان‌های مصنوعی در کشور پایین است در حالی که در کشورهای پیشرفته سن استفاده از دندان‌های مصنوعی 65 سالگی است.

وی یکی از مشکلات دندانپزشکی در کشور را تمرکززدایی دندانپزشکان در تهران دانست و گفت: در تمام کشورهای پهناور و دارای مناطق کم برخوردار و پر برخوردار مانند ایران از مشکل عدم توزیع نامناسب دندانپزشکان وجود دارد و در ایران تلاش می‌کنیم با 3 ابزار افزایش بومی‌پذیری، تعرفه‌های ترجیحی و اخذ تعهدات، این مشکل را حل کنیم.

وی تصریح کرد: باید دانشگاه‌های علوم پزشکی در هنگام پذیرش دانشجو، دانشجویان بومی را پذیرش کنند تا این دانشجویان در محل تحصیل اقدام به طبابت کنند ضمن اینکه باید تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم و کم برخوردار بیش از مناطق پر برخوردار باشد.

ضیایی گفت: اخذ تعهدات برای طبابت و درمان در مناطق محروم و کم برخوردار نیز یکی دیگر از ابزارهاست که به واسطه آن، فارغ التحصیلان باید مدت زمانی مشخص را در مناطق محروم بگذرانند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با وجود اخذ تعهدات، فارغ التحصیلان پس از پایان مدت زمان تعهد مناطق محروم را ترک کرده و در شهرهای پربرخوردار و امکانات زیاد مستقر می‌شوند و این در حالی است که ما به هیچ وجه در تربیت نیروی انسانی مشکلی نداریم بلکه ماندگاری افراد در مناطق محروم نامناسب است.

وی خاطرنشان کرد: هزینه آموزش دندان‌پزشکی جزو بالاترین هزینه‌ها در بین رشته‌های پزشکی است به این مفهوم که سقف هزینه تمام شده برای هر دانشجوی دندانپزشکی ترمی 8 تا 9 میلیون تومان است یعنی 18 میلیون تومان در سال برای هر دانشجو هزینه می‌شود و این به شرطی است که امکانات و تجهیزات از قبل وجود داشته باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یکی از مشکلات رشته دندانپزشکی را تعرفه‌ها دانست و گفت: برخی از خدمات دندانپزشکی تعرفه‌گذاری نشدند و چنانچه تعرفه‌گذاری هم شوند در بحث اجرا مشکل دارند و راه حل این موضوع تعرفه‌گذاری خدمات پایه و حمایت بیمه‌های پایه از این خدمات است چرا که براساس آمارها، مردم در سال 92 برای رشته دندانپزشکی در قیاس با سایر رشته‌های پزشکی بیشترین هزینه را از جیب خود پرداخت کرده‌اند.

وی گفت: تلاش داریم تا 3 سال آینده پوشش‌های مناسب بیمه‌ای برای خدمات دندانپزشکی ارائه کنیم.

ضیایی در رابطه با خرید تعهدات خدمت توسط فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی گفت: هزینه خرید خدمت توسط فارغ‌التحصیلان تا پیش از این مربوط به سال 72 بود یعنی فارغ‌التحصیلان با قیمتی بسیار ناچیز تعهد خدمت خود را می‌خریدند ضمن اینکه مشکل دیگر در خرید تعهد رشته‌های پزشکی این است که وزارت بهداشت این افراد را برای درمان آموزش می‌دهد یعنی فقط پرداخت هزینه آموزش توسط آنان کافی نیست بلکه باید هزینه جای خالی درمان را نیز محاسبه کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها