امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131920
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بررسی های چند سازمان غیر دولتی نشان می دهد که معبد امپراطوران «خمر» در کامبوج که تنها محوطه‌

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بررسی های چند سازمان غیر دولتی نشان می دهد که معبد امپراطوران «خمر» در کامبوج که تنها محوطه‌ تاریخی ثبت شده این کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به شمار می رود، در آستانه‌ نابودی کامل قرار دارد.

شهر تاریخی «آنگکور وات» که با هجوم گردشگران به کامبوج طی سالهای اخیر به جاذبه‌ نخست گردشگری این کشور تبدیل شده، روزانه میزبان حدود 7500 گردشگر است که این امر صدمات جبران ناپذیری را به این شهر تاریخی که از آن به‌ عنوان شاهکار هنر و معماری یاد می‌شود، وارد کرده است.

از سوی دیگر با تبدیل شدن مناطق اطراف این شهر تاریخی به شالیزارهای برنج در سالهای اخیر، بخش اعظم آنگکور وات که تاکنون زیر خاک باقی مانده ، کاملا نابود خواهد شد، این در حالیست که براساس تصاویر ماهواره‌ ای، این شهر تاریخی حدود 1200 مایل مربع وسعت و حدود 33 درصد مساحت آن کشف نشده باقی مانده و در زی شالیزارهای برنج مدفون است.

شهر تاریخی آنگکور وات که شامل مجموعه ای از معابد است، بزرگترین منطقه شهری تاریخی جهان بوده و بین قرون‌ نهم تا چهاردهم میلادی به عنوان هدیه ای به ویشنو، از خدایان هندوها، ساخته شد. نخستین پروژه کاوش در آنگکور وات که از قطعات بزرگ سنگ ‌حجاری ‌شده ساخته شده، در دهه 50 میلادی آغاز شد و تاکنون ادامه دارد، با این وجود همچنان رازهای زیادی درباره‌ نحوه‌ ساخت این شهر تاریخی همچنان کشف نشده باقی مانده است.

در این شرایط کارشناسان با اشاره به شرایط بحرانی آنگکور وات خواستار اجرای طرحی تحت عنوان مدیریت گردشگران شده اند که در قالب آن تعادلی بین تعداد گردشگران هر بنای تاریخی و حد مجاز حضور آنها که صدمه‌ای به اثر تاریخی وارد نکند برقرار می‌شود که حاصل آن کاهش چشمگیر صدمات وارد شده به بناهای تاریخی خواهد بود.

کامبوج در سال 2013 با میزبانی از حدود پنج میلیون گردشگر رشد 25 درصدی گردشگرانش را تجربه کرد و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری میلادی نیز میزبان بیش از شش میلیون گردشگر باشد که بیشتر آنها از کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، ویتنام، کره‌ جنوبی، چین، ژاپن، استرالیا و تایلند هستند.

در این شرایط یکی از مقامات ارشد صنعت گردشگری کامبوج با اشاره به پیش‌ بینی میزبانی این کشور از حدود 6 میلیون گردشگر تا پایان سال جاری میلادی، از تلاش برای جذب 8 میلیون گردشگر در سال 2018 خبر داد، این در حالیست که کامبوج در سال 1993 تنها میزبان 120 هزار گردشگر بود.

کارشناسان علت اصلی رشد چشمگیر گردشگران کامبوج در سالهای اخیر را ثبات سیاسی و امنیت بالا می ‌دانند که حاصل آن رشد اقتصادی بالای این کشور و ایجاد هزاران شغل و رشد چشمگیر تولید ناخالص داخلی کامبوج بوده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها