امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131948
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انتشار گزارش کمیته اطلاعات سنا درباره استفاده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انتشار گزارش کمیته اطلاعات سنا درباره استفاده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» از شکنجه علیه مظنونین تروریستی در واقع یک گام به سوی پایان دادن به عصر ترس و وحشت که سیاست امنیت ملی آمریکا را گمراه کرده بود و مهم‌تر از آن ارزش‌های مهم ملی آمریکا را برای تقریباً 15 سال تضعیف کرده بود، می‌باشد.

نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در گزارشی با این مقدمه نوشت که در واقع لیستی از اقداماتی که سیا برای بازجویی از مظنونین استفاده می‌کرد و در گزارش «سنا» به آن اشاره شده بود، نشانه‌ای از شکست حاکمیت آمریکا در آن زمان است و این اقدامات حتی بدتر از حمله به عراق بوده است. هم شکنجه‌های «سیا» و هم حمله به عراق فاجعه‌بار بود. هر دو این رخدادها به آمریکا آسیب زده است اما استفاده از شکنجه، به شخصیت ما و چیزی که همیشه بعنوان یک ملت برای آن شورو اشتیاق داشتیم، ضربه عمیقی وارد آورد.

فارن پالیسی ادامه داد، موضوعی که در گزارش سنا مطرح شده است تنها مربوط به بلاهایی نمی‌شد که بر سر این مظنونین  آورده شده بلکه مربوط به چیزی می‌شود که بعد از انتشار این گزارش ما به آن تبدیل می‌شویم.

طبق این گزارش، واضح است که این گزارش طوفانی از جنجال‌های سیاسی را با خود همراه داشت. آمریکا شکنجه داده است و این کار را به طور مداوم انجام داده است. آمریکا با بی‌تفاوتی سنگدلانه نسبت به پایه‌ای ترین حقوق بشر افراد چنین شکنجه‌هایی را انجام داده واین اقدامات در نقض قانون اساسی آمریکا و قوانین بین‌الملل بوده است.

فارن پالیسی ادامه داد، مسوولیت این اقدامات برعهده رئیس‌جمهور وقت یعنی همان جرج بوش است که در ابتدا با این برنامه بازجویی از مظنونین موافقت کرد. جرج بوش و تیم اطراف وی که این برنامه را توجیه می‌کنند، بر آن نظارت داشتند و برآیندهای آن را پذیرفتند، مقصران این شکنجه‌ها هستند.

این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت تنها محصول چنین گزارشی این است که هرچه زودتر باید گام‌هایی برداشته شود. مسئله دیگری که وجود دارد این است، کشوری مثل آمریکا که به صورت خودسرانه جهان را به رعایت حقوق بشر  موعظه می‌کند، خود ارزش‌هایش را به حالت تعلیق درآورده است.

این گزارش سپس در خصوص نقض همین ارزش‌های آمریکا گفت که برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا نقض ارزش‌های اصلی آمریکا بود، گوانتانامو همچنان باز است. حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا نقض استقلال کشورها است و زندگی غیرنظامیان را تا به امروز گرفته است و حتی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا ظاهراً در روند کند انتشار این گزارش نقش داشته است.

فارن پالیسی در پایان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که آمریکا با آزمون‌های بزرگتری مواجه است. اینکه آیا کنگره جدید آمریکا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان خواهد بود، جرئت و صداقت آن را دارد تا آنهایی را که اشتباه کردند مجازات کند یا خیر؟ من خوشبین نیستم اما امروز در مقایسه با دیروز امید بیشتری وجود دارد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها