امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۶:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13195
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۹
تعداد بازدید: 271
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ با پدرام اکبری پژوهشگر، طراح، نویسنده و مستند ساز  که از دوستان و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ با پدرام اکبری پژوهشگر، طراح، نویسنده و مستند ساز  که از دوستان و همراهان نادر ابراهیمی است درباره تجلی باورهای ابراهیمی در دایره واژگانش گفت‌وگویی کردیم که بیانات اکبری در ادامه می‌آید.

وجه اصلی این انسان، نوشتن و نگارش است، نگارش مبتنی به تفکر و اندیشه است. به معنی این نیست که فقط تخیل و رویایی یا ذهنیتی در واقع تجسم‌گرا داشته باشد و همان ها را بر روی کاغذ بیاورد و به عنوان قصه، نگارش، نقد، نظر، مطلب بیاورد. در جای جای نوشته نادر ابراهیمی اندیشه موج می‌زند. هر تصویری از انسان ارائه می‌دهد، انسانی که در جهان امروز و از جمله در مین ما زندگی می‌کند، این انسان ویژگی‌هایی دارد و ویژگی‌ها را بایستی داشته باشد تا به عنوان انسان مطرح باشد. خود نویسنده با این آرمان‌گرایی انسان محور و آرمان خواهی انسان‌گرایی خود جای جای برای تبیین اندیشه ما آرمان‌های خود از زبان مادری، زبان فارسی کمک می‌گیرد و عبارت پردازی می‌کند. اندیشه را به کمک می‌گیرد و توجه ویژه به بازتاب اندیشه در عبارت دارد.

جان مایه عبارت پردازی‌ها و نگارش‌های نادر ابراهیمی اندیشه، تفکر، اعتقاد به انسان به عنوان انسان، انسانی که آفریده خداوند است، سلیم است ، مدل زمین باید آفرینش داشته باشد ، کمک به انسان‌های دیگر کند، اندیشه‌ها را متعالی‌تر کند و ...

نوشتن ها و عبارت پردازی‌ها در جای جای آثار نادر ابراهیمی موج می‌زند. آنقدر این عبارت پردازی و تکیه به برخی واژگان حائز اهمین مثل انسان ، کار ، میهن ، زن ، عشق، دوستی و ایران دارد. آنقدر در این واژگان درغلتیده و بسته به همان اندیشه‌ها و آرمان‌ها هست که می‌توان از مجموعه آثار نادر فرهنگ واژگان در آورد. این کار حدود شاید 8-9 سال پیش با حضور و همراهی خانم فرزانه منصوری همسر نادر ابراهیمی شروع شد و به ویژه در آثاری مانند «آتش بدون دود» ، در یک عاشقانه آرام ، چهل نامه کوتاه به همسرم بررسی شد اما متاسفانه هنوز به ثمر نرسیده است. قرار بود این واژگان در کتابی تحت عنوان «گلشارها» که این نام ترکیبی هم از خود نادر ابراهیمی گرفته شده است منتشر شده است. این واژه ترکیبی شاید به معنای گلستان یا بوستان است که سرشار از گلهای واژگونی است که نادر به صورت فراوان از آنرا استفاده کرده است.

در خصوص انسان در آثار نادر ابراهیمی:

عادت٬ ردِ تفکر است و رد ِ تفکر،  آغاز بلاهت است و ابتدای ددَی زیستن. انسان ٬ هرچه دارد ٬ محصول ِ تمامی ِ هستی ِ خویش را به اندیشه سپردن است و من پیوسته می اندیشم که کدام راه٬ کدام مکتب ٬ کدام اقدام در فرو ریختن این بنا می تواند موثر باشد.

در رابطه با  انسان و کتاب:

بهترین دوست انسان، انسان است نه کتاب. کتاب ها تا ان حد که رسم دوستی و انسانیت بیاموزند، معتبرند، نه تا آن حد که مثل دریایی مرده از کلمات مرده، تو را در خود غرق کنند و فرو ببرند.

تو در کوچه انسان خواهی شد نه در لابلای کتاب ها.

باور به توانمندی انسان

انسان برای توانستن خلق شده است محمد ، نه نتوانستن. اگر خواست خدا بر ناتوانی انسان بود ، از اصل ، انسانی خلق نمی کرد...

فرازی درباره مرگ

گروهی زود می میرند، گروهی دیر، و گروهی هرگز نمی میرند. ما تنها عزاداران تاریخ نیستیم.

هلیا برای دوست داشتن هر نفس زندگی،دوست داشتن هر دم مرگ را بیاموز و برای ساختن هر چیز نو خراب کردن هر چیز کهنه را و برای عاشق عشق بودن عاشق مرگ بودن را. به یاد بیاور که در این لحظه ها نیاز من به تو نیاز من به تمام ذرات زندگی است.

برای عشق و هنر:

عشق خوب دیدن است؛خوب چشیدن؛خوب بوییدن؛خوب زمزمه کردن؛و خوب لمس کردن.عشق،مجموعه ای از تجربه های زنده ی دائمی طاهرانه است؛ و این همه، نه فقط تعریف عشق است،که تعریف زندگی هم هست،و اینجاست که حس می کنی عشق و زندگی،یک مساله بیش ،نیست؛و عجیب است که هنر هم چیزی جز همین ها نیست،هنر، عشق،  و زندگی، یک چیز است به سه صورت، یاحتی، به یک صورت: دوام دلخواه بی زمان.

درباره زن:

دختر سیاسی، بهتر از پسر سیاسی است. مردان، انگار که برای حضور در معرکه‌ی سیاست به دنیا می‌آیند؛ اما زنان، بر این میدان منت می‌گذراند که پا در آن می‌نهند. هر جا زنی هست که به خاطر عدالت می‌جنگد، آن‌جا عطری پیچیده است شیرین و شورانگیز و بهشتی.

ما بدون زنان خوب، مردان کوچکیم.

دلبستگی به مردم جامعه و فرودستان:

تا غم مردم داریم و مردم، غم دارند، آسایش، خوابیست و رویا.

اهمیت انسان سیاسی به معنای درست:

انسان سیاسی یعنی انسانی که تسلیم فساد نمی‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها