امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131957
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 77
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گزارش مهم کمیته اطلاعات «سنا» آمریکا درباره استفاده از روش‌های شکنجه در بازجویی سازمان

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گزارش مهم کمیته اطلاعات «سنا» آمریکا درباره استفاده از روش‌های شکنجه در بازجویی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» از مظنونان در جنگ علیه تروریسم بعد از مدت‌ها تأخیر منتشر شد.

در این گزارش نتیجه‌گیری شده بود که این شیوه‌ها به اطلاعات مهم و قابل پیگیری منجر نشده و جزییات به دست آمده از این بازجویی‌ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.

این گزارش خلاصه حدود 500 صفحه‌ای از مجموع یک تحقیق بیش از 6 هزار صفحه‌ای می‌باشد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست با اشاره به گزارش نوشت که افراط در استفاده از روش‌های خشونت‌بار، احتمال این را افزایش می‌دهد که مردم آمریکا در سطح جهان در معرض خطر قرار گیرند و سیاستگذاری خارجی آمریکا بیش از این با محدودیت روبرو شود.

طبق گزارش واشنگتن‌پست، گزارش سنا از شکنجه سیا موجب می‌شود که همپیمانان آمریکا از این کشور فاصله بگیرند و رقبای این کشور ترغیب می‌شوند تا دورویی و ریاکاری آمریکا را بلند فریاد بزنند. 

به دنبال انتشار این گزراش، دیپلمات‌های سفارتخانه‌های آمریکا در سطح جهان خود را برای برگزاری اعتراضات خشونت‌آمیز در اعتراض به این رفتارهای مأموران سیا با مظنونین تروریستی، آماده کرده‌اند و ارتش آمریکا نیز در سراسر جهان به حالت آماده‌باش درآمده است.

«جاکوب پاراکیلاس» یک تحلیلگر سیاست خارجی در اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس» درباره این گزارش می‌گوید: به طور قطع، این گزارش برای جایگاه اخلاقی آمریکا در جهان بسیار بد است. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که این مسئله در رسانه‌های راشاتودی، پرس‌تی‌وی و دیگر رسانه‌هایی که در دست رقبای آمریکا است، بسیار به نمایش درآید.»

واشنگتن‌پست ادامه داد، حتی قبل از آنکه این گزارش روز سه‌شنبه رسماً منتشر شود، رسانه دولتی چین، یافته‌های جدید سنا را نشانه‌ای از اعتبار از دست رفته آمریکا بیان کرد.

این روزنامه در ارتباط با واکنش منفی این گزارش در دیگر کشورها اینگونه نوشت، در مصر نیز یک مفسر تلویزیونی گفت: «آمریکا دیگر نمی‌تواند خواستار گزارشات حقوق بشری کشورهای دیگر شود زیرا این اسناد مربوط به شکنجه سیا اثبات کرد که آنها هیچ چیز درباره حقوق بشر نمی‌داند.»

واشنگتن‌پست گزارش کرد، انتشار این گزارش درباره شیوه‌های شکنجه سیا زمانی منتشر شده است که جایگاه آمریکا در جهان به واسطه چندین عامل دچار آسیب‌هایی شده است. از جمله عواملی که جایگاه آمریکا در جهان را خدشه‌دار کرده بود، برنامه جاسوسی از شهروندان آمریکایی و مردم دیگر کشورها، حملات هواپیماهای بدون سرنشین این کشور و همچنین خشونت‌های گسترده مأمورا پلیس آمریکا با اقلیت‌ها و رنگین‌پوستان می‌باشد.

طبق این گزارش، گرچه بسیاری از این سوء رفتارهای سیا پیشتر نیز معلوم و مشخص بود اما ماهیت یافته‌های این گزارش، به شیوه‌ای در جهان طنین‌انداز می‌شود که دیگر افشاگری‌ها چنین تأثیری را نخواهند داشت.

به اعتقاد پاراکیلاس، بسیاری از جزئیات این گزارش سنا احتمالاً برای همپیمانان آمریکا ناخوشایند است و مانع از همکاری بیشتر آنها با واشنگتن می‌شود و این در حالی است که واشنگتن برای مقابله با تکفیری‌های داعش به همکاری‌ همپیمانان خود نیاز دارد.

این گزارش‌ می‌افزاید، این گزارش احتمالاً فشارهایی را به همپیمانان آمریکایی وارد می‌آورد تا شفافیت بیشتری در ارتباط با مداخله و مشارکت آنها در این برنامه بازجویی از خود نشان دهند. طبق تحقیقاتی که سال گذشته میلادی بنیاد جامعه باز صورت گرفت، 54 کشور در برنامه باصطلاح تسلیم مظنونین همکاری داشتند که این برنامه به این شکل بود که به صورت محرمانه مظنونین را به کشورهایی منتقل می‌کردند که در آنجا تحت شکنجه قرار می‌گرفتند.

انگلیس در بین کشورهایی قرار داشت که حمایت اطلاعاتی و لجستیکی از آمریکا در پیشبرد این برنامه صورت می‌داد. انگلیس وعده داده تا تحقیقات کاملی از مشارکت خود در این برنامه صورت دهد اما به طور مداوم تابحال این اقدام را به تعویق انداخته است.

انتشار بخشی از اقدامات وحشیانه مأموران سیا علیه مظنونین به اقدامات تروریستی واکنش‌های زیادی را در سطح جهان به همراه داشته است و احتمال می‌رود تظاهرات گسترده‌ای علیه این رفتارهای مأموران سیا در جهان برگزار شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها