امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13198
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۹
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از مرکز خبر مجتمع آموزش عالی فقه جامعةالمصطفی، گردهمایی علما، طلاب و مبلغان افغانستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از مرکز خبر مجتمع آموزش عالی فقه جامعةالمصطفی، گردهمایی علما، طلاب و مبلغان افغانستان با موضوع «بایسته‌ها و اولویت‌های تبلیغی در افغانستان» به همت مؤسسه علمی- فرهنگی افق نوین مجتمع آموزش عالی فقه(حجتیه) در سالن شهید مطهری این مجتمع برگزار شد.
 *امام جمعه بهسود افغانستان: عقاید انحرافی در افغانستان، اسلام را هدف گرفته است

حجت‌الاسلام امین محقق امام جمعه بهسود افغانستان در این گردهمایی با اشاره به وظایف خطیر مبلغان افغانستان، اظهار داشت: همه مبلغان اسلامی باید مسلح به علم و عمل باشند و این تسلیح را باید از علمای شاخص دین آموخت.

وی افزود: از آنجایی که با درد و مشکلات کنونی مردم افغانستان درگیر هستم و آن‌ها را از نزدیک مشاهده می‌کنم، تأکید می‌کنم که باید اولویت‌های تبلیغی این کشور را بشناسیم و خود را هر چه سریع‌تر به آن تجهیز سازیم.

امام جمعه بهسود افغانستان بیان داشت: یکی از مقدمات تبلیغ کارا، آرامش فکری مبلغ است، اما با اذعان این نکته که شهریه مبلغانی که به این کشور ورود پیدا می‌کنند، قطع می‌شود، چگونه می‌توان از این مبلغان انتظار داشت که با وجود فقر مادی مردم افغانستان تنها به تبلیغ سازنده خویش اهتمام داشته باشند.

حجت‌الاسلام محقق با ابراز اینکه دشمنان و مهاجمان فرهنگی در افغانستان همه قدرت خود را در تغییر آئین و اندیشه مردم افغانستان به کار گرفته است، یادآور شد: اگر وظیفه مبلغان دفاع از دین و حریم عقاید دینی است، چگونه افغانستان از مبلغان کافی برخوردار نیست. اکنون، عقائد انحرافی نه تنها عقاید شیعه، بلکه اسلام را مورد هدف قرار داده است و شبهات مختلف و بسیاری علیه نبی مکرم اسلام(ص) طرح می‌شود و مردم انتظار پاسخگویی از ما را دارند.

وی با اظهار اینکه نباید مردم کنونی افغانستان را جاهل پنداریم، خاطرنشان کرد: باید به مردم بها دهیم و طبق انتظار و نیاز آن‌ها تبلیغ خود را سامان دهیم، بسیاری از مبلغان از مشکلات و چالش‌های نهان مردم نیز آگاه نیستند، حال چگونه می‌توانند بر دین و زندگی مردم اثرگذار باشند.

امام جمعه بهسود افغانستان، در پایان، تأکید کرد: حوزه علمیه قم و روحانیون و مبلغان افغانستان، باید به گونه‌ای وظیفه طلبگی و تبلیغی خود در افغانستان را انجام دهند که شرمنده امام زمان(عج) نشوند.
 
 


 

*بایسته‌ها و اولویت‌های تبلیغی در افغانستان

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام شریفی اظهار داشت: در عظمت و بزرگی این رکن دینی همین بس که نخستین مبلغ اسلام، وجود شریف نبی مکرم اسلام(ص) بودند، رسول اکرم(ص) در حدیث شریفی می‌فرمایند که شهدا به مقام مبلغان غبطه می‌خورند.

وی اهمیت و ضرورت تبلیغ در افغانستان را مورد توجه قرار داد و افزود: راهنمایی و هدایت مردم، دفاع از فرهنگ اصیل دینی و ملی و مبارزه با افکار انحرافی و جریان‌های ضد دینی بر ضرورت و اهمیت تبلیغ در افغانستان افزوده است.

این کارشناس حوزه تبلیغ با ابراز اینکه روحانیت افغانستان باید تبلیغ را به عنوان اصلی بپندارند و آن را در اولویت کارهای خویش قرار دهند، بیان داشت: شایسته است که در روش و محتوای تبلیغ در افغانستان تغییری ایجاد سازیم تا محتوای مناسب را به مخاطبان خود ارائه دهیم تا میانگین سنی آن‌ها را پایین‌تر بیاوریم.

حجت‌الاسلام شریفی، با اشاره به اهمیت شناسایی مخاطب قبل از سخنرانی، یادآور شد: بسیاری از مبلغان این کشور موضوعاتی را انتخاب می‌کنند که تناسب در خور توجهی با مخاطبان ندارد و مورد استفاده آن‌ها قرار نمی‌گیرد.

وی با اذعان اینکه جذابیت، تازگی، زیبایی و کوتاه بودن از ویژگی‌های موضوع اثرگذار در نزد مخاطب به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: از تحلیل و مطالعه شخصی مبلغ، مشورت با اهل‌خبره، عناوین نشست‌ها و همایش‌های علمی نو می‌توان موضوع مناسب و جدیدی در سخنرانی انتخاب کرد.

این کارشناس دینی موضوعات مهم تبلیغی با رویکرد مسئله محوری در افغانستان را مورد توجه قرار داد و گفت: تقویت اعتماد به نفس و خودباوری، اعتدال و میانه‌روی، تفکیک خرافات از اعتقادات اصیل دینی، تقویت باورهای دینی، دعوت به وحدت و هم‌گرایی، وطن‌دوستی و جلوگیری از مهاجرت، تشویق به تعلیم و تعلم، تشویق به ازدواج و تحکم خانواده، عدالت اجتماعی و سیاسی، مبارزه با اعتیاد و استقلال و عدم وابستگی از جمله موضوعاتی است که می‌تواند در افغانستان مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها