امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131989
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پارلمان اعلای اوکراین در ترکیب جدید خود در این هفته در حال بررسی لایحه قانونی مربوط به ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پارلمان اعلای اوکراین در ترکیب جدید خود در این هفته در حال بررسی لایحه قانونی مربوط به لغو وضعیت عدم وابستگی به بلوک خاص و جهت گیری کشور به سمت عضویت در ناتو است.

به نوشته روزنامه «کامرسانت»، اکثر نیروهای سیاسی کنونی در پارلمان اوکراین (رادا) از این خط مشی حمایت می‌کنند. این لایحه قانونی از سوی حزب «جبهه مردمی» به رهبری «آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر اوکراین به پارلمان ارائه شد. رادا در نشست روز سه شنبه خود بررسی این دو مسئله را در دستور کار خود قرار داد. این مسئله مورد حمایت 309 نماینده پارلمان قرار گرفت، در حالی‌که برای تایید آن به 226 رای مثبت نیاز بود.

به عقیده کارشناسان، این موضوع بهانه تازه دیگری برای تشدید تیرگی روابط بین روسیه و اوکراین خواهد شد، ولی مقامات کی‌یف را به عضویت در ناتو نزدیک نخواهد کرد. کارشناسانی که خبرنگار این روزنامه با آنها صحبت کرده، نسبت به تحقق این طرح مقامات کی‌یف با دیده تردید می‌نگرنند:

«میخائیل پوگربینسکی» کارشناس مسائل سیاسی در کی یف می‌گوید: «رهبران کشورهای مهم غربی عضویت اوکراین در ناتو را بسیار مشکل ساز ارزیابی می‌کنند و علاقه زیادی به تحقق سریع آن ندارند. ضمن اینکه خودداری مقامات کی‌یف از عدم تعلق به بلوک خاصی بدون تردید مورد تصویب پارلمان قرار خواهد گرفت، چرا که این مسئله بخشی از توافقنامه ائتلاف حاکم بود».

«ویتالی والا» کارشناس مسائل ژئوپلیتیک نیز معتقد است که خودداری اوکراین از وضعیت عدم تعهد به بلوک خاص عامل تازه‌ای برای ادامه تیرگی روابط بین مسکو و کی‌یف خواهد شد، در حالیکه اوکراین را به ناتو نزدیک نخواهد کرد. به گفته وی، اوکراین ابتدا باید مسائل امنیتی خود را حل و فصل کرده، سیاست دفاعی و دکترین سیاست خارجی خود را تغییر دهد. برای اوکراین عضویت در ناتو هدفی نیست که به این زودی تحقق یافتنی باشد و نیازمند جهت گیری بسیار درازمدت است.

«ایگور لوچینکو» کارشناس مسائل نظامی نیز یادآور شده است: «نیروهای نظامی اوکراین و ناتو مدتهاست که در چارچوب برنامه «مشارکت برای صلح» پیمان آتلانتیک شمالی با یکدیگر همکاری دارند، ولی رسیدن به استانداردهای مورد نظر ناتو، فقط به همکاری نظامی مربوط نمی‌شود، بلکه نیازمند اصلاحات اساسی در ارتش اوکراین است که هزینه گزاف و زمان زیادی لازم دارد».

ضمن اینکه همه این کارشناسان در این خصوص هم عقیده هستند که خودداری اوکراین از وضعیت عدم تعهد به بلوک خاصی نمی‌تواند تاثیری بر روند اوضاع در شرق این کشور داشته باشد. به گفته آنها در حال حاضر به جای تصویب چنین قوانینی لازم است تا اسناد مربوط به وضعیت اقتصادی در مناطق دونتسک و لوهانسک و همچنین موضوع برگزاری انتخابات محلی در این مناطق مورد بررسی قرار می‌گرفتند که بدون حل و فصل این مشکلات، به این زودی‌ها درگیری نظامی در شرق اوکراین پایان نخواهد یافت. 

در عین حال سرهنگ «والری گراسیموف» رئیس ستاد مرکزی نیروهای مسلح روسیه امروز در جمع برخی مستشاران نظامی خارجی در مسکو اعلام کرد که ناتو از وضعیت بی ثبات در شرق اوکراین برای رسیدن به هدف خود در حرکت به سمت شرق و نزدیک کردن ساختارهای نظامی خود به سمت مرزهای روسیه استفاده می‌کند.  

این مقام بلندپایه روس یادآور شد: «در حال حاضر به بهانه اوضاع در شرق اوکراین نیروهای هوایی، دریایی و زمینی کشورهای عضو ناتو در لهستان و کشورهای منطقه بالتیک، در دریای سیاه و دریای بالتیک مستقر هستند، مانورهای نظامی مشترک و تمرینات نظامی نیروهای ناتو فعالانه ادامه دارد و طرح تشکیل نیروهای واکنش سریع در دستور کار فوری بروکسل قرار دارد و همه این اقدامات با هدف نزدیک کردن ساختارهای نظامی ناتو به مرزهای روسیه صورت می‌گیرد».
 انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها