امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131995
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب «قصه‌های شیرین و دلنشین» دربردارنده 27 قصه کوتاه و آموزنده ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب «قصه‌های شیرین و دلنشین» دربردارنده 27 قصه کوتاه و آموزنده از پنجه تنتره است که از عناوین داستان‌های آن می‌توان به «میمون و تمساح»، «شیر بزرگ و خرگوش کوچک»، «الاغ آوازخوان»، «الاغ بی‌مغز»، «اتحاد»، «رویا»، «اسکلت شیر»، «موش و مرتاض»، «راسوی وفادار» و «مرد نمک‌نشناس»، اشاره کرد.

کتاب پنجه تنتره با پنج فصل که در ایران به نام کلیله و دمنه معروف شده، حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح (2200 سال پیش) به وسیله دانشمند هندی به نام ویشناشرما به زبان سنسکریت نوشته شده است.

در زمان انوشیروان (حدود 1400 سال پیش) و به دستور او، این کتاب توسط برزویه طبیب از زبان سنسکریت به زبان پهلوی ترجمه شد و به ایران آمد. انتقال این کتاب به ایران، داستان زیبا و پرماجرایی دارد.

حدود صد سال بعد، این کتاب توسط روز‌به مشهور به عبدالله بن مقفع از زبان پهلوی به زبان عربی ترجمه شد و چهار صد سال بعد از آن، یعنی در سال‌های 530 تا 540 هجری این کتاب به وسیله نصرالله منشی از عربی به فارسی ترجمه شد و با نام کلیله و دمنه انتشار یافت.

 

 

کتاب «پنجه تنتره»، تاکنون به بیش از پنجاه زبان دنیا ترجمه شده است. این کتاب در عصر خود یک کتاب سیاسی بوده است. زیرا در آن از زبان حیوانات به رفتار غلط شاهان اشاره شده و کشورداری و رفتار درست به حاکمان زمان گوشزد شده است. نویسنده کتاب سعی کرده است که در قالب داستان‌های شیرین، راه و رسم درست زندگی کردن را به خوانندگانش بیاموزد.

نخستین داستان این کتاب به قصه «میمون و تمساح» اختصاص دارد که اینگونه آغاز می‌شود: در کنار رودخانه‌ای زیبا، بر روی درخت انجیری یک میمون زندگی می‌کرد. میمون تنها بود،‌اما دلی شاد داشت و از زندگی اش راضی بود. او از شاخه‌های درخت بالا و پایین می‌پرید و از میوه‌های خوشمزه انجیر می‌خورد. یک روز که میمون روی درخت نشسته بود و به آب رودخانه نگاه می‌کرد، توی آب چیزی تکان خورد و آرام به درخت انجیر نزدیک شد. میمون خوب نگاه کرد. بعد روی شاخه پایین پرید و گفت: «بگو ببینم تو کی هستی؟ اینجا چه کار می‌کنی؟»

تمساحی سرش را از آب بیرون آورد و به میمون که روی درخت بود، نگاه کرد و گفت: «من تمساح هستم. از جایی دور به اینجا آمده‌ام. گرسنه هستم و دنبال غذا می‌گردم.»

بر اساس این گزارش، مؤسسه نشر و تحقیقات «ذکر» کتاب «قصه‌های شیرین و دلنشین» را در 88 صفحه و با قیمت 4000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است که علاقه‌مندان برای تهیه آن می‌توانند به نشانی تهران، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، خیابان محتشم، شماره 20، طبقه اول غربی مراجعه یا با شماره تلفن 02166410041_5 تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها