امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13200
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۹
تعداد بازدید: 167
سیمین عارفی، استاد فلسفه تطبیقی دانشگاه الزهرا (س) درباره اختلافاتی که در بحث وجود و ماهیت مطرح می‌شود، ضمن اشاره به ابویوسف یعقوب‌بن اسحاق کندی ...

سیمین عارفی، استاد فلسفه تطبیقی دانشگاه الزهرا (س) درباره اختلافاتی که در بحث وجود و ماهیت مطرح می‌شود، ضمن اشاره به ابویوسف یعقوب‌بن اسحاق کندی معروف به «فیلسوف عرب» که نخستین مفسر آثار فلاسفه یونان در جهان اسلام به شمار می‌رود، به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: در اصل مساله تمایز وجود و ماهیت یک عده معتقدند که ارسطو این بحث را مطرح کرده و یک عده که فیلسوفان مسلمان هستند، می‌گویند ارسطو تنها تمایز منطقی را بیان کرده و به اصل بحث نپرداخته و در اصل نخستین بار «کندی» آغازگر بحث بوده است و سپس فارابی این نظریه را مقداری مطرح کرده اما به تفضیل نپرداخته و در نهایت ابن سینا آن را پردازش کرده است.

عضو هیأت علمی سازمان مطالعه و تدوین انتشارات سمت با اشاره به اهمیت بحث تمایز وجود و ماهیت گفت: اگر ثابت شود که فیلسوفان مسلمان طراح این بحث بودند به اینکه فلسفه اسلامی دارای هویتی مستقل از یونان است، بسیار کمک می‌کند. غربی‌ها بدون استثنا معتقدند که طراح این بحث ارسطو بوده اما فیلسوفان مسلمان نظر دیگری دارند.

وی با اشاره به اینکه مقاله‌ای نیز اخیرا تحت عنوان تمایز فلسفه غرب و اسلام با تکیه بر مساله تمایز وجود و ماهیت در عالم اسلام نوشته است، گفت: در این مقاله نیز دو فیلسوف مطرح کندی و فارابی را مورد توجه قرار داده‌ام.

رییس واحد ترجمه انتشارات سمت که اکنون دو عنوان کتاب در دست تدوین دارد، افزود: یکی از آنها «تاریخ فلسفه غرب» است که برای دانشجویان فلسفه اسلامی نوشته شده است. کتاب دارای مؤلفان متعددی است و بخش قرون وسطی و ارسطو آن در اختیار من قرار گرفته است. در این بخش‌ها مطرح کردم که ارسطو در عالم اسلام تأثیر زیادی گذاشته و اندیشه‌هایش در در بین مشاییون مؤثر بوده است. این اثر با تاکید بر تمایزات فیلسوفان اسلامی و غربی نوشته شده است.

وی در ادامه افزود: در بخش‌هایی از پاورقی این کتاب تأثیر فلسفه اسلامی در غرب قرون وسطی و تأثیر ارسطو در عالم اسلام آورده شده است.

عارفی درباره کتاب دوم در دست تدوین خود توضیح داد: این اثر ترجمه‌ای با عنوان «سیر منطق در جهان اسلام» ترجمه کتاب نیکولاس رشر است. اصل کتاب فکر می‌کنم به زبان آلمانی است که البته من از انگلیسی آن را برگردان کردم. اصل ترجمه عنوان کتاب «منطق در جهان عرب» بوده که من به جهان اسلام ترجمه کردم چرا که در جهان غرب اکثر فیلسوفان ایرانی و منطق‌دانان ایرانی به عرب شناخته شده‌اند، خود این اشتباهی بود که در کتاب اصلاح شده است. این اثر نیز برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها