امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132001
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مطلب گفت: امیدوارم با حضور مدیر دفتر منطقه­‌

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مطلب گفت: امیدوارم با حضور مدیر دفتر منطقه­‌ ای یونسکو در ایران شاهد گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران با سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد  (یونسکو) باشیم.

وی افزود: دفتر منطقه­‌ای یونسکو با توجه به اینکه کشورهای ایران، افغانستان، ترکمنستان و پاکستان را پوشش م‌دهد از اهمیت زیادی برخوردار است و از آنجا که کشور ایران هم از نظر فرهنگ و تمدن یک کشور شناخته شده­ ای است، این دفتر می­‌تواند نقش ویژه­‌ای را در ارتقای روابط ایران با سازمان یونسکو ایفا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی همکاری­ با دفتر منطقه­‌ای یونسکو در ایران را دارد و ما نیز متقابلا انتظار داریم این دفتر در جهت ارتقای روابط آموزشی، فرهنگی و ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران همکاری­‌های لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به دیدار خود با مدیر کل سازمان یونسکو در تهران گفت: در این دیدار گفت­‌وگوهای خوبی صورت گرفت و امیدوارم نتایج این دیدار هم از سوی دفتر منطقه­‌ای یونسکو در ایران پیگیری شود.

جنتی با ابراز خرسندی از روابط مثبت ایران و سازمان یونسکو افزود: همکاری­‌های ایران و یونسکو مناسب است و ایران تاکنون آثار بسیاری در این سازمان به ثبت رسانده است که از آن جمله می­‌توان به تعداد 17 اثر تاریخی، 10 اثر ناملموس و ثبت 7 اثر در حافظه جهانی اشاره کرد و این موارد نشان دهنده نوع همکاری­‌های ایران و سازمان یونسکو است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما انتظار داریم دفتر منطقه­‌ای یونسکو در زمینه­‌های دوره­‌های آموزشی و کارورزی برای نمایندگان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف همکاری­‌های لازم را داشته باشد و از طرح­‌ها و برنامه­‌های جمهوری اسلامی ایران که در کمیسیون­‌های تخصصی و کنفرانس عمومی یونسکو مطرح می­‌شود؛ حمایت و پشتیبانی کند.

وی افزود: ایران در سال­‌های 2014 و 2015 برگزاری بزرگداشت 4 تن از شخصیت­‌های برجسته ایرانی را از سوی سازمان یونسکو ثبت کرده است که این بزرگداشت­‌ها شامل هشتصدمین سالگرد تولد "نجم‌­الدین کبری"، هشتصدمین سالگرد تولد "فخرالدین عراقی"، ششصدمین سالروز تولد "عبدالقادر مراغه­‌ای" و هفتصدمین سالگرد تولد "میر سید علی همدانی" است که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برگزاری این بزرگداشت­‌ها اهتمام ویژه­‌ای دارد.

جنتی با اشاره به پیشنهاد رییس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر «جهان علیه خشونت و افراطی گری» و تصویب آن، ادامه داد: رییس جمهوری کشور ایران با این پیشنهاد تاکید کردند که به جای اینکه برای جنگ با یکدیگر ائتلاف داشته باشیم باید برای صلح و آرامش در جهان با یکدیگر ائتلاف داشته باشیم.

وزیر فرهنگ گفت: ما معتقدیم فرهنگ و نگاه فرهنگی به موضوعات جهانی می­‌تواند بسیاری از چالش­‌های موجود در سطح جهانی را از بین ببرد.

وی افزود: باید تلاش کنیم دیدگاه­‌های متفاوت را به همدیگر نزدیک کنیم و بر اهداف مشترک برای حل بسیاری از مسایل جهانی تکیه کنیم. و این نکته­‌ای است که وزیر امور خارجه ایران نیز در سال 2013 در اجلاس رهبران یونسکو در پاریس  با عنوان ‌«هم­‌افزایی فرهنگ» مطرح کرد تا از طریق مسایل فرهنگی بتوانیم چالش­‌های موجود را برطرف کنیم.

جنتی با اشاره به بزرگداشت هفتادمین سال تاسیس سازمان یونسکو ادامه داد: دفتر منطقه­‌ای یونسکو در ایران می­‌تواند طرح­‌های فرهنگی که در نظر دارد را به ما ارایه دهد تا با تشکیل کمیته­‌ای شامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش عالی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی فعالیت­‌هایی را که در خور رویداد مهمی مثل بزرگداشت هفتادمین سالروز تاسیس یونسکو است؛ ساماندهی کند.

وی با اشاره به حوزه­‌های مختلف فعالیت­‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این وزارتخانه در حوزه­‌های کتاب و صدور مجوز نشر آن، سینما و صدور مجوز برای فیلم­‌های سینمایی و مستند و آموزش نیروهای مستعد در این حوزه، فعالیت­‌های هنری از جمله تئاتر، هنرهای نمایشی، تجسمی، موسیقی و ...و صدور مجوز در این زمینه­‌ها، فعالیت­‌های مطبوعاتی و رسانه­‌ای و صدور مجوز برای فعالیت­‌های مطبوعات و رسانه­‌های الکترونیک و خبرگزاری­‌ها و رادیو و تلویزیون­‌های خارجی فعال در ایران، فعالیت می­‌کند.

جنتی ادامه داد: برخی سازمان­‌های دیگر از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان حج و زیارت، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد ملی بازی­‌های رایانه­‌ای، مرکز رسانه­‌های دیجیتال و ... نیز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می­‌کنند.

در ادامه این دیدار «کیش لاروش» مدیر دفتر منطقه­‌ای یونسکو در ایران از حضور در کشور ایران به عنوان کشوری با سابقه فرهنگ و تمدن کهن ابراز خرسندی کرد و گفت: خوشحالم بین سازمان یونسکو و جمهوری اسلامی ایران همیشه همکاری­‌های طولانی بوده است و گفتمان و گفت­‌وگوی بین تمدن­ها نیز بین این دو همیشه وجود داشته است.

وی با اشاره به برخی فعالیت­‌های دفتر منطقه­‌ای یونسکو در ایران افزود: این دفتر در 4 حوزه آموزشی و تربیتی، علمی، فرهنگی و ارتباطات و اطلاعات فعالیت می­‌کند که در زمینه فرهنگی و ارتباطات و اطلاعات می­‌توانیم با کشور ایران همکاری­‌های خوبی داشته باشیم.

مدیر دفتر منطقه­‌ای یونسکو در ایران ادامه داد: در راستای برنامه حفظ جهانی یونسکو می­توان تدابیری در جهت معرفی بیشتر آثار دیداری و شنیداری غنی کشور ایران و ثبت آن در سازمان یونسکو اندیشید.

وی با اشاره به برگزاری برخی کارگاه­‌های آموزشی از سوی سازمان یونسکو گفت: در حال حاضر در تلاشیم تا در سال آینده ظرفیت سازی و آموزش روزنامه­‌نگاران و خبرنگاران صورت گیرد تا توانمندی­‌های آنها تقویت شود.

لاروش افزود: یونسکو بر موضوع شغلی کردن تاکید دارد به این معنا که مثلا توانایی­‌ها و نیازهای گروه­‌هایی از جمله معلولان که معمولا دیده نمی­‌شوند، شناسایی و پیگیری شود.

وی با اشاره به تاکید وزیر ارشاد مبنی بر آموزش رایزنان فرهنگی در کشورهای خارجی گفت: این موضوع ایده بسیار خوبی است و یونسکو در زمینه فرهنگی و آموزشی می­‌تواند با رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف همکاری­‌های فرهنگی و آموزشی داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها