امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132012
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 102
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چهارمین شب از آخرین دوره «شب‌های داستان» عصر سه شنبه 18 آذر 93 با کتاب‌خوانی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چهارمین شب از آخرین دوره «شب‌های داستان» عصر سه شنبه 18 آذر 93 با کتاب‌خوانی شهرام اقبال‌ زاده، احمد پوری، محمدرضا شمس، شکوه قاسم نیا و فریبا کلهر برگزار شد.

شهرام اقبال‌زاده، مترجم، در چهارمین شب از پنجمین دوره «شب‌های داستان» برج میلاد، داستان کوتاهی از جانی روداری خواند. او درباره این نویسنده ایتالیایی اظهار داشت: جانی روداری در قلمرو ادبیات کودک و نوجوان، آن‌طور که باید و شاید شناخته نشده است. آشنایی من با او به سال‌ها قبل و زمانی بازمی‌گردد که ترجمه یکی از داستان‌هایش را با نام «جادوگر بیکار» مطالعه کردم.

او ادامه داد: چند سال قبل هم که داور جایزه کتاب سال بودم، رمان درخشانی از او خواندم با نام «ماجرای پیازچه» که داستانی تحسین برانگیز بود و به تمام نوجوانان و بزرگسالان توصیه می‌کنم آن را بخوانند.

اقبال زاده، پیش از آنکه داستان «آسمان رسیده است» را از مجموعه داستان‌های «مارکو و میرکو» بخواند، درباره اهمیت داستان‌های روداری افزود: روداری در بحبوحه جنگ جهانی دوم و حکومت فاشیسم، با قصد و نیت قبلی، کودکان را به عنوان مخاطب انتخاب کرد و برای آنها از درد و رنج آنها نوشت.

وی با نقل خاطره‌ای از دوران کودکی که از کنجکاوی‌اش در سرک کشیدن به پستوی خانه حکایت داشت گفت: روزی که دیدم در پستوی خانه‌مان باز است، به قصد دستبرد زدن به گردوها و خوراکی‌ها یواشکی وارد آنجا شدم و بعد از اینکه گردوها را برداشتم، چشمم افتاد به یخدانی که همیشه برایم سوال بود چرا در آن را قفل می‌کنند. حالا در آن تنهایی و در کمال خوش‌شانسی، می‌دیدم که قفلی به در یخدان نیست و می‌توانم بازش کنم و از سر درون آن مطلع شوم. درون یخدان چیزی جز کتاب نبود؛ فهمیدم کتاب‌هایی هستند که ما بچه‌ها نباید از آنها مطلع شویم. چهار جلد کتاب را برداشتم و رفتم گوشه‌ای و بازشان کردم. یکی از آنها درباره سقراط بود و یکی دیگر درباره حضرت علی (ع). کتاب‌ها به نظرم خیلی مهم آمدند. دوتای دیگر نوشته محمد مسعود بود. آنها را با لذت خواندم، درحالی که در آن زمان برای ما ممنوعه تلقی می‌شدند. آنها را تا صبح خواندم و برگرداندم.

اقبال زاده در ادامه، درباره پیوند کودکان با شعر و داستان گفت: هرآنچه را در بچگی خوانده‌ام به یاد دارم و بخش عمده‌ای از آموخته‌هایم مربوط به کودکی است، بنابراین باید بچه‌ها را جدی بگیریم. به علاوه اگرچه ادبیات، سرگرم‌کننده و لذت بخش است اما چیزهای زیادی را همزمان با لذت و سرگرمی می‌توان از ادبیات آموخت و اگر می‌خواهیم دنیای بهتری داشته باشیم و بچه‌های‌مان موفق باشند، باید آنها را با ادبیات مانوس کنیم حتی اگر بخواهند ریاضی‌دان و مهندس شوند.

احمد پوری، نویسنده و مترجم، دیگر مهمان چهارمین شب از «شب‌های داستان» برج میلاد بود. او کتابی را با عنوان «عنکبوت و مگس» سروده مری هویت با خود آورده بود و همان کتاب را برای کودکان حاضر در سالن روخوانی کرد. پوری پیش از آن گفت: این داستان در انگلستان به همان اندازه مشهور و محبوب است که شعر روباه و زاغ در ایران محبوبیت دارد و مردم این کشور، آن را حفظ هستند و می‌خوانند؛ به علاوه از نظر داستانی هم به یکدیگر شباهت دارند.

وی با بیان اینکه «عنکبوت و مگس»، 70 سال پیش منتشر شده است، افزود: من معمولا در ترجمه سعی نمی‌کنم که شعرها را به وزن شناخته شده فارسی و وزن عروضی برگردانم ولی درباره کتاب عنکبوت و مگس، این کار را کرده‌ام و وزن شعرهای ایرج میرزا را برای این شعر مناسب دیدم.

پوری در انتها دو قطعه از شل سیلوراستاین هم خواند و گفت: سیلوراستاین محبوب 9 تا 90 ساله‌هاست.

محمدرضا شمس نیز با اشاره به اینکه چند کتاب جدید را برای انتشار به انتشارات افق، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و پیدایش سپرده است، داستان‌های «پسته‌ای که درش باز نمی‌شد»، «عکس خانوادگی»، «اتوبوس دریا» و «گاو بابام» را برای حاضران خواند.

شکوه قاسم نیا، دیگر مهمان این شب، شعرها و قصه های کوتاهی را برای کودکان و نوجوانان خواند.

برنامه شب چهارم از آخرین دوره شب‌های داستان، میزبان یک قصه گوی شش ساله هم بود. هانا حیدری اگرچه هنوز نمی‌نویسد اما داستان «اسبی که فکر می‌کرد» را که در ذهنش ساخته و پرورانده بود، برای حضار تعریف کرد.

فریبا کلهر، نویسنده نوجوان و بزرگسال نیز به عنوان آخرین مهمان داستان‌خوانی کرد. او بخش‌هایی از رمان «سی‌سا سیاوش» را خواند که از سوی نشر آموت منتشر شده است.

در پایان این شب، شهرام اقبال‌زاده تعدادی از کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان را که با خود آورده بود، با همراهی سایر نویسندگان و شاعران حاضر در برنامه، تقدیم بچه‌های حاضر در سالن کرد.

در شب پنجم از «شب‌های داستان»، پروین جلوه‌نژاد، هادی خورشاهیان، نوید سیدعلی‌اکبر، شهرام شفیعی و اسدالله شعبانی، برای علاقه‌مندان شعر و داستان خواهند خواند. این برنامه تا 20 آذر هر شب ساعت 18 در سالن سعدی مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها