امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۹:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13206
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۹
تعداد بازدید: 199
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: مطلب ذیل یادداشتی از حمید باباوند در سالگشت درگذشت نادر ابراهیمی است:   نادر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: مطلب ذیل یادداشتی از حمید باباوند در سالگشت درگذشت نادر ابراهیمی است:
 
نادر ابراهیمی فرصت ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران و مسئولان بود که متاسفانه این فرصت را جدی نگرفته‌اند و ترجیح دادند وقتشان را صرف هر کار دیگری بکنند به جزء کاری که بهتر است انجام شود. نادر ابراهیمی برای نویسنده شدن، فیلم‌ساز شدن، شاعر شدن، تصویر‌گر شدن و در کل برای هر کدام از کارهایش وام‌دار کسی نبود به جزء خودش و تلاش شخصی خودش.

به فرض اگر راجع به نویسنده و شاعر دیگری اتفاقی بیافتد شاید این شائبه پیش آید که ساخته، پاخته و بافته نظام جمهوری اسلامی است اما در مورد نادر ابراهیمی این تهمت وجود ندارد و هر آنچه بوده از خودش بوده است.

مجموعه آثار وی در حوزه‌های نظری و علمی تک کارهایی هستند که مثل آنها نداریم به طور نمونه مانند کتاب «برائت استهلال» را کسی دیگری ننوشته است. نادر ابراهیمی تنها کسی است که در حوزه تصویر‌گری کتاب کودک مبنای نظری خود را منتشر کرد. دیگرانی هم چنین کارهایی کردند اما فقط ترجمه بوده است. کارهای او در حوزه خاص‌تری است و نظیر، بدیل و هماوردی ندارد و فقط خودش است. البته این مطلب به معنای این نیست که وی یگانه دوران بوده است و کسی به پای او نمی‌رسید. به عنوان نمونه داستان‌های او ممکن است از نظر برخی افراد فاقد ارزش‌های داستان‌های برگزیده باشد. مهمترین ویژگی نادر ابراهیمی آن است که او وام‌دار کسی و جایی نیست؛ به همان نسبت که وام‌دار جمهوری اسلامی نیست وام‌دار کانون نویسندگان و بنیاد فرح پهلوی نیز نبوده است.

مسئولان می‌توانستند روی این آدم سرمایه‌گذاری کنند. می‌توانستند بعد از حیاتش فعالیتی را در این عرصه انجام دهند. متاسفانه اگر فردی متفرد کاری را انجام دهد جریانات ترجیح می‌دهند وی را نادیده گرفته و به دنبال دعواها و داستان‌های خودشان باشند. می‌بایستی برای نادر ابراهیمی به همراهی خانواده وی بنیادی را راه می‌انداختند و کاری می‌کردند که جریانی مستقل ادبی، فکری و فرهنگی شکل بگیرد. اما این اتفاق نیفتاد.

این بنیاد می‌توانست در فیلم‌سازی، تصویری‌گری، شعر، داستان و همه عرصه‌های فعالیت نادر ابراهیمی فضایی را شکل دهد و با دادن جایزه به افراد مستقل یا مطابق با افکار و اندیشه‌های نادر ابراهیمی هم اندیشه و هم روش او را زنده نگه دارد.

نادر ابراهیمی ظرفیتی ایجاد کرد که اگر مسئولین به جای زنده‌باد و مرده‌باد در عرصه فرهنگ، کاری که او انجام داده است را ارج می‌نهادند از جریانی آزاد و بدون وابستگی حمایت کرده بودند. نادر ابراهیمی صاحب واقعی آثار خودش است و اگر کاری برای انقلاب کرده است از روی وابستگی به حزب و تشکیلات نیست بلکه به باوری نسبت به این موضوع رسیده است. مسیر زندگی او حرکت رو به تکامل است. او در جایی متوقف نمی‌شود، با مبانی خود کار می‌کند و هر اتفاقی از وی می‌بینیم باورش است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار