امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132080
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۲
تعداد بازدید: 19
ریچارد بیکن،‌ نماینده محافظه کار منطقه جنوب «نورفولک» در پارلمان انگلیس که برای شرکت در «کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری»‌ به ایران ...

ریچارد بیکن،‌ نماینده محافظه کار منطقه جنوب «نورفولک» در پارلمان انگلیس که برای شرکت در «کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری»‌ به ایران سفر کرده است، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار گروه بین الملل < a href="http://p313.ir" style="color:red;">پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره  مبارزه با داعش،‌ تروریسم حاضر در منطقه،‌ و نابودی آن تاکید کرد حملات هوایی آمریکا و انگلیس کمکی به نابودی داعش نخواهد کرد.

«ریچارد بیکن» افزود، آمریکا و متحدانش با حملات هوایی و دریایی علیه مواضع داعش در منطقه، پیشرفتی علیه این گروهک تروریستی به دست نخواهند آورد؛ وی راه مبارزه با داعش را مبارزه زمینی با داعش است.

وی ادامه داد آمریکا و انگلیس و مردم این کشورها نیز خواهان حضور نیروهای نظامی شان در عراق و سوریه نیستند.

از وی درباره تاثیر نقش ائتلاف آمریکایی علیه داعش،‌ در سرکوبی مواضع این گروهک تروریستی در عراق و سوریه سوال کردیم.

آقای بیکن گفت،‌ بعید است دخالت قدرت‌های غربی در خلیج فارس مشکل داعش را در عراق و سوریه حل کند. به نظر من حملات هوایی مشکل داعش را حل نخواهد کرد و این اقدامات نظامی در مقابله با داعش تاثیرگذار نخواهد بود.

این نماینده پارلمان انگلیس معتقد است اقدام نظامی علیه داعش باید توسط نیروهای زمینی صورت بگیرد اما از آنجایی که مردم امریکا و انگلیس خواستار حضور نیروهایشان در این منطقه نیستند، پس این مشکل،‌در نظر بیکن، باید توسط ساکنان خود مناطق حل و فصل شود. آقای بیکن افزود حل مساله داعش ضروریست و از آن‌جایی که داعش در واقع علیه جهان اسلام قد علم کرده است، ابتدا باید مسلمانان با یکدیگر علیه داعش متحد شود. «به نظر من اول  این مسلمانان هستند که باید فکر کنند چه اقدامی علیه داعش انجام دهند و باید با ایفای نقش خود در منطقه، با داعش مبارزه کنند».

بعد از اشاره به ائتلاف آمریکایی علیه داعش درباره دلیل حضور نظامی دوباره انگلیس در منطقه و تاسیس پایگاه نظامی دائمی در منطقه خاورمیانه بعد از گذشت نیم قرن از ایشان پرسیدیم.

آقای بیکن بر این باورند که انگلیس دوباره در این منطقه حضور پیدا کرده چرا که این کشور روزی امپراطوری بزرگی بوده است و در این منطقه حضوری پررنگ داشته و دوباره برای حضور این امپراطوری به این جا باز می‌گردد. وی حضور نیروی دریایی انگلیس در منطقه برای مبارزه با داعش را عجیب عنوان کرد و افزود همان طور که پیش از این اشاره کرد، برای مبارزه با داعش نیروی دریایی و هوایی کاری به پیش نخواهند برد و عملیات زمینی نیاز است.

وزیر دفاع انلگیس دلیل ساخت پایگاه نظامی دائمی در بحرین را خطر داعش و ترس از ایران عنوان کرده است. با اشاره به این،‌ از نماینده پارلمان انگلیس سوال کردم تا چه اندازه این دلیل را تایید می‌کنید و آیا این دلیل منطقی است.

آقای بیکن گفتند، شاید دلیل حضور نظامیان دریایی انگلیس، شرایط بحرانی منطقه باشد اما این تنها یکی از دلایل است. «در واقع انگلیس در بسیاری از سیاست‌هایش دنباله‌رو آمریکاست».

از وی سوال کردم آیا ساخت پادگان دریایی در منطقه نیز در واقع دنباله روی انگلیس از آمریکاست.

نماینده پارلمان انگلیس پاسخ داد، انگلیس دنباله رو سیاست‌های آمریکاست و متحد و هم‌پیمان آمریکا می‌باشد و حضور نظامی انگلیس در منطقه می‌تواند برای دیگر هم پیمانان آمریکا مانند عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس مفید باشد،‌که همین یکی از دلایل حضور نظامی انگلیس در خاورمیانه است.

«اما در مورد ترس از ایران،‌ در نظر من ترس از ایران به هیچ وجه دلیل قانع کننده‌ای نیست؛‌ من به وزیر دفاع توصیه می‌کنم و هم‌چنین به جمهوری خواهان کنگره توصیه می‌کنم به ایران سفر کنند که قطعا در این صورت نظرشان تغییر خواهد کرد». در ادامه وی از جمهوری خواهان کنگره خواست آن‌ها نیز به ایران سفر کنند تا نظرشان درباره ایران تغییر کند. «به عقیده من ایران دشمن کسی نیست و ترس از ایران واقعیت بیرونی ندارد».

در ادامه گفت‌وگو نقش کشورهای منطقه را در رابطه با گروهک تروریستی داعش جویا شدیم.

آقای بیکن گفتند، مشکل منطقه این است که بعضی کشورهای منطقه‌ای مانند عربستان سعودی و قطعا برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس،‌ و حتی ترکیه در تجهیز و تسلیح داعش نقش دارند. وی افزود در واقع مشکل بزرگ این است که عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس و ترکیه از داعش حمایت می‌کنند و همین حل مساله نابودی داعش را سخت تر می کند

«پس با وجود کشورهای منطقه و ترکیه، یک بازی دو جانبه یا حتی سه جانبه‌ای در منطقه در حال روی دادن است».

نماینده محافظه کار پارلمان انگلیس در پاسخ به سوالی درباره دلیل سفر کامرون به ترکیه برای مذاکره با مقامات این کشور پیرامون کنترل آمد و شد اتباع انگلیسی عضو داعش نیز صحبت کردند.

از نظر وی، در انگلیس مردم را از همه مذاهب و قومیت ها می بینیم اما مردمی که به سوی داعش جذب می‌شوند بیشتر از اقلیت‌های انگلیس جذب این گروهک می‌شوند. وی افزود: از آن جایی که این افراد جایگاه اجتماعی در جامعه انگلیس برای خود نمی‌بینند و نقشی در سرنوشت این کشور ندارند،‌ دچار افسردگی شده و با تبلیغات داعش تصور می‌کنند به قهرمان تبدیل خواهند شد و به آن‌ها احترام گذاشته خواهد شد و از این رو به سوریه و عراق سفر می‌کنند. البته تعداد دیگری نیز وجود دارند که با پول جذب این گروهک می‌شوند.  البته در میان این اقلیت‌های انگلیسی بیشتر مسلمانانی دیده می‌شوند که درک و دانش صحیحی از اسلام نداشته و و اعتقادی به امامان شیعه ندارند. 

در ادامه درباره تهدید داعش برای انگلیس آقای بیکن توضیح دادند، تهدید تروریست قبل از ظهور داعش هم در انگلیس وجود داشت و چالش تازه ای برای این کشور نیست.

در آخر این نماینده محافظه کار منطقه جنوب «نورفولک» در پارلمان انگلیس گفت برای از بین بردن تروریسم و برقراری  صلح در منطقه لازم است کلیه ادیان و مذاهب با هم متحد شوند. وی معتقد است شیعیان، اهل سنت، یهودیان و مسیحیان منطقه باید با هم متحد شده و علیه داعش متحد عمل کنند. وی تاکید کرد مساله داعش مشکلی مذهبی نیست اما نیاز همکاری همه مذاهب برای از بین بردن آن و بازگردانی صلح به منطقه وجود دارد.

«کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری»‌ در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در تهران،‌ میزبان شمار بسیاری از چهره‌های سیاسی و دانشگاهی بود که در تاریخ 18 و 19 آذر ماه برگزار شد.

گفت‌وگو از زهرا کریمی

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها