امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132105
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
حجت‌الاسلام سیدعلی طاهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره سریال پرده‌نشین، به سایت نماینده گفت: مسلماً هر برنامه‌ای نقاط مثبت و ضعف با هم ...

حجت‌الاسلام سیدعلی طاهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره سریال پرده‌نشین، به سایت نماینده گفت: مسلماً هر برنامه‌ای نقاط مثبت و ضعف با هم دارد اما نقاط مثبت این فیلم خیلی بیشتر از نقاط منفی آن است و کارگردان توانسته چهره خوبی از یک روحانی که مردمی و خوش‌اخلاق است و به معنویت اهمیت می‌دهد را به‌خوبی تصویرسازی کند.

وی در ادامه بیان داشت: من در انتهای تیتراژ این برنامه دیده‌ام که از یک مشاور روحانی استفاده کرده‌اند و حالا چقدر هم مشاوره این فرد مورد استفاده قرارگرفته است، نمی‌دانم، ولی با توجه به اینکه جایگاه روحانیت ارزشمند و والاست، باید توجه کنند تا موردی را غیر از آنچه در جامعه وجود ندارد و صحیح نیست را نشان ندهند.

این عضو کمیسیون فرهنگی یادآور شد: یکی از موارد ضعف فیلم این بود که متأسفانه اصطلاح آقازاده لطمه‌ای را به جایگاه روحانیت در جامعه زده است، یعنی اگر به‌طور مثال ما 100 روحانی طراز اول در کل کشور داشته باشیم شاید تعداد 5 نفر از این‌ها رعایت شئون روحانیت و طلبگی را نکرده باشند و در مفاسد رانتی و اقتصادی حضور داشته باشند و 95 نفر دیگر زندگی سالم و مردمی داشته‌اند.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: در این فیلم یک روحانی به نام آقای شهیدی را نشان می‌دهند که یکی از پسران او مفقودالاثر شده و فرزند دیگر ایشان وارد کارهای اقتصادی شده است و خوبی این فیلم این است که این فرد را رانت‌خوار معرفی نمی‌کند که او از ابتدا این‌گونه نبوده  در حال حاضر بعد از ورود به جریان کار دچار لغزش‌هایی شده است.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه این فیلم هنوز تمام نشده نظر دادن راجع به آن سخت است اما بااین‌حال می‌توانستند دو سه روحانی دیگر را نشان دهند که آن‌ها نیز افراد مقبول و اهل رعایت اصول هستند و این قابل‌قبول‌تر بود.

این عضو کمیسیون فرهنگی گفت: نکته دیگر اینکه روحانی معروف کشوری به نام آقای مهدوی در این فیلم که منبر می‌رود خانمش را با چادر ایرانی نشان می‌دهد و درست است که چادر ایرانی هم حجاب را نشان می‌دهد و ما تردیدی نداریم اما آیا ما حتی یک طلبه ایرانی داریم که خانمش چادر ایرانی داشته باشد؟ من که خود طلبه هستم چنین چیزی ندیده‌ام.

وی اضافه کرد: بله خانواده‌های متدین ایرانی که علاقه‌مندند خانم‌هایشان چادری باشند و چادرشان ایرانی باشند زیاد هستند اما اینکه زن یک روحانی معروف  را با چادر ایرانی نشان دهند، درست نیست. من نمی‌خواهم بگویم حجاب او درست نیست اما از واقعیت به دور است و باید او را با یک چادر معمولی که خانم‌ها دارند نشان می‌دادند و در کنارش خانم یکی از این مسجدی‌ها را با این چادر ایرانی نشان می‌دادند.

حجت‌الاسلام طاهری بیان کرد: نکته دیگر کم‌حوصلگی همسر آقای مهدوی است، درصورتی‌که 95 درصد زنان طلبه‌ها با وضعیت تبلیغی طلبه‌ها آشنا هستند و این را که نشان می‌دهند خانم آقای مهدوی از قم به محل تبلیغ همسرش می‌آید و ازنظر روحی اوضاع ایشان را به هم می‌ریزد این هم با واقعیت اکثریت مبلغان همخوانی ندارد.

پرده‌نشین را دریابیم

همچنین امیرابراهیم رسولی مدیر مسئول ماهنامه فرهنگ امروز درباره این سریال می‌نویسد: سال‌ها است وقتی سریالی یا فیلمی از صداوسیما پخش می‌شود به‌جز اندکی، سیل انتقادات سرازیر می‌شود، انتقاداتی که از گروه‌های مختلف مطرح می‌شود از کمیسیون فرهنگی مجلس گرفته تا منتقدان شخصی و گروه‌های قدرت و ...

چندی است سریالی از شبکه یک سیما پخش می‌شود به نام پرده‌نشین، سریالی که حداقل انتقادات دلسوزان ارزشی حوزه تصویر را که درباره سریال‌های قبلی وجود داشت، ندارد.

درباره پرده‌نشین می‌توان از زوایای مختلف وارد شد: فیلم‌نامه، موضوع داستان، شخصیت‌ها، فیلم‌برداری، زمان پخش و ... اما نگاه امروز ما به این سریال سکوتی است که درباره آن شاهدیم. روزی ایراداتی به سریال‌های تلویزیونی گرفته می‌شود و از هر تریبون به آن انتقاد می‌شود اما حال که آن انتقادات وارد نیست هم کسی حاضر نمی‌شود سخنی براند یعنی یاد گرفته‌ایم همیشه منتقد باشیم هر وقت صحبت از انتقاد می‌شود هستیم هر وقت قرار است به مجموعه‌ای حمله شود دست‌ها زیاد است اما وقتی مجموعه‌ای در عین رعایت موازین حرکت می‌کند، انتقاد هم نداریم، اما سکوت می‌کنیم و حاضر نیستیم محاسن آن را بگوییم.

در این مجال قصد ندارم وارد مباحث فنی سریال شوم اما نکات مثبتی را ذکر می‌کنم که سال‌ها مسئله دلسوزان ارزشی بود اما امروز حاضر نیستند به زبان آورند و حمایتی کنند تا حداقل دیده شود:
 
1- معیارهای مذهبی: در این سریال به‌وضوح شاهد استفاده از آیات و روایاتی هستیم که در عین سادگی اما از ویژگی روزمرگی برخوردارند؛ یعنی مربوط به اعمال و رفتار روزمره افراد اجتماع هستند. افرادی که شاید ماه‌ها و سال‌ها فرصت مطالعه کتب مذهبی یا استخراج آیات و روایات کاربردی خود را ندارند اما با دیدن این سریال، حداقل مفاهیم در ذهنشان مرور شده و به‌نوعی روایات، به صورت عملی مطرح می‌شود.

سال‌ها بود این نقد به سریال‌های تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی وارد می‌شد که درباره زنان بازیگر موازین شرعی رعایت نمی‌شود. در این سریال شاهدیم نوع لباس، نوع گریم به خوبی دقت‌های لازم رعایت شده تا کوچک‌ترین لطمه‌ای به حرمت شرعی وارد نشود، خبری از برخورد محرم و نامحرم نیست، ‌آرایش زننده وجود ندارد. حتی استفاده از نوع موسیقی و آواز تیتراژ نشان‌دهنده توجه سازندگان به رعایت موازین است.

معیارهای ارزشی: نوع داستان و شخصیت‌پردازی‌ها به‌گونه‌ای‌ست که هیچ القای منفی یا بدآموزی در جهت معرفی الگوی منفی ندارد. سیاه نمایی یا واژگونی معانی و شخصیتی در آن نیست. شخصیت‌ها در منفی‌ترین مورد، آن‌چنان القا نمی‌شوند تا کسی آن‌ها را مثبت بگیرد، در داستان‌سرایی و پردازش به انسان‌ها شاهد واقع‌گرایی هستیم نه تقدس گرایی افراطی یا منفی گرایی پوچ. استفاده از ادبیات سخیف در دیالوگ‌ها دیده نمی‌شود و نزاکت ادبی در آن احساس می‌شود، توجه به معیارهای ارزشی همچون ساده زیستی دوری از تجمل‌گرایی، پرهیز از اسراف و ... از دیگر نکاتی است که قابل‌توجه است.

وقتی به این سریال نگاه می‌کنیم حوزه طنز را در آن بارز می‌بینیم اما خبری از مسخره کردن و لودگی نیست، خبری از تحقیر و توهین نیست و اعمال خلاف عفت دیده نمی‌شود، اما سکوت کرده‌ایم و انتظار داریم بقیه در مجموعه‌های مختلف چنین باشند و این روند تکرار شود.

امروز سکوت کردیم و انتظار داریم فردا چنین سریال‌ها و مجموعه‌هایی تکرار شوند؟ سکوت کردیم و انتظار داریم وقتی امثال پرده‌نشین تشویق نمی‌شوند جوانان این مرزوبوم ادامه‌دهنده این مسیر باشند؟
مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; صرفا آن را باز نشر کرده است .
 
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها