امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132113
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
خسرو جدیدی، فوق تخصص قرنیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: از آنجا که یکی از عوارض گاز خردل برای چشم، از بین رفتن سلول‌های ...

خسرو جدیدی، فوق تخصص قرنیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: از آنجا که یکی از عوارض گاز خردل برای چشم، از بین رفتن سلول‌های بنیادی قرنیه است، موفق به پیوند سلول‌های بنیادی به چشم شدیم و به این طریق موفق به درمان نابینایی ‏جانبازان شیمیایی ناشی از گاز خردل شدیم.

وی یک درصد از جانبازان شیمیایی را مبتلا به این عارضه دانست و گفت: این پیوند در بیمارستان‌های بقیه‌الله و لبافی نژاد صورت می‌گیرد.

جدیدی خاطرنشان کرد: در سال 78 پیوند سلول‌های بنیادی را بر روی 2 بیمار را انجام دادیم و پس از موفقیت، این پیوند را عمومی کردیم تا جایی که امروزه دیگر نابینایی جانبازان شیمیایی ناشی از گاز خردل کنترل شده است.

پیشگام در پیوند سلول‌های بنیادی به چشم جانبازان شیمیایی  گفت: در ابتدا پیوند سلول‌های بنیادی را از دهنده زنده یعنی خواهر و برادر انجام دادیم که پاسخ مناسبی گرفتیم، در مرحله بعد از سلول‌های بنیادی افراد فوت شده که توسط بانک چشم در اختیارمان قرار گرفت، استفاده کردیم که باز هم نتایج خوبی داشت و در مرحله آخر این سلول‌های بنیادی را در محیط آزمایشگاه کشت کردیم.

وی خاطرنشان کرد: گاز خردل که پوست، ریه و چشم را درگیر می‌کند دو فاز حاد و مزمن دارد که فاز حاد در زمان جنگ صورت گرفت و فاز مزمن که تقریباً پس از 15 سال آغاز می‌شود سلول‌های بنیادی چشم را هدف قرار می‌دهد و به علت از بین رفتن این سلول‌های بنیادی، قرنیه بازسازی و ترمیم نمی‌شود.

جدیدی افزود: در فاز مزمن عوارض ناشی از استشمام گاز خردل گاه و بی‌گاه عود می‌کند و در هر عود بخشی از سلول‌های بنیادی چشم از بین می‌رود بنابراین قرنیه ترمیم نمی‌شود و زمانی که دید مرکزی تحت تأثیر قرار گرفت دید به طور شدیدی کاهش خواهد یافت.

این فوق تخصص قرنیه تصریح کرد: برخی بیماران جانباز داخل کشور هستند که تقریباً تا کنون کاملا درمان شده‌اند و برخی دیگر از کشورهای دیگر به ویژه عراق برای درمان به ایران مراجعه می‌کنند و توسط پزشکان متبحر ایرانی درمان می‌شوند.

وی گفت: این روش درمانی برای آن دسته از بیمارانی که به نابینایی کامل رسیده‌اند و قابلیت درک نور را ندارند، کارایی ندارد و این افراد با این روش قابل درمان نیستند. 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها