امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132127
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انتشار گزارش سنای آمریکا که در آن استفاده از شکنجه توسط مامورین سازمان سیا در بازجویی‌ها ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انتشار گزارش سنای آمریکا که در آن استفاده از شکنجه توسط مامورین سازمان سیا در بازجویی‌ها از مظنونین مرتبط با القاعده مورد تایید کرده، بازتاب بسیار گسترده‌ای چه در سطح مطبوعات و چه در جامعه مدنی داشت.

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه‌تا» چاپ مسکو، امروز، پنج شنبه در مقاله‌ای در این رابطه نوشت: ضمن اینکه استفاده از خشن‌ترین و غیرانسانی‌ترین شکنجه‌ها که برای سال‌ها از کنگره آمریکا و کاخ سفید پنهان داشته شده بود، کمکی هم به مبارزه با تروریسم نکرده بود. یکی از مهمترین نتیجه گیری‌هایی که در گزارش مذکور صورت گرفته است، این واقعیت است که روش‌های وحشیانه مامورین سیا نتیجه واقعی به دنبال نداشتند و در مبارزه با تروریسم و تامین امنیت ملی آمریکا تاثیر مثبتی نگذاشته است. دومین نتیجه اتخاذ شده از این گزارش آن است که سازمان سیا در خصوص استفاده از روش‌های غیرقانونی در بازجویی‌های انجام شده به کنگره آمریکا و کاخ سفید دروغ گفته است. 

در این بین جمهوری خواهان آمریکا در واکنش به انتقادات صورت گرفته از سوی دموکراتها، ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات سازمان سیا و اینکه این روش‌های در ظاهر خشونت آمیز، در نهایت نتیجه بخش بوده و جان افراد زیادی را نجات داده است، از خطراتی که انتشار علنی این گزارش برای شهروندان آمریکایی ممکن است به دنبال داشته باشد، بشدت ابراز نگرانی کرده‌اند. دولت آمریکا از هم اکنون اقدامات امنیتی خاصی را برای پیشگیری از هر نوع خطری که ممکن است شهروندان این کشور در سایر کشورها، بخصوص کشورهای مسلمان را تهدید کند، در نظر گرفته است.

«سرگئی میخایلوف» کارشناس ارشد مرکز تحقیقات اورآتلانتیکی در موسسه تحقیقات راهبردی روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار این روزنامه می‌گوید: «انتشار این گزارش بعید است تاثیر زیادی بر اوضاع سیاست داخلی در آمریکا بگذارد، ولی برعکس در عرصه بین‌المللی ضربه بسیار سختی بر اعتبار دولت آمریکا وارد کرده و ممکن است عواقب منفی نیز به همراه داشته باشد».

به گفته وی، از سوی دیگر نباید انتظار داشت که موج جدیدی از تمایلات ضد آمریکایی در جهان شکل بگیرد، برای اینکه چنین اقداماتی توسط سازمان سیا برای بسیاری از مخالفان آمریکا یک امر طبیعی بوده و همه از قبل از آن آگاه بودند. البته این مسئله در اروپا مستثنی است. هنوز هم بسیاری در این قاره تصور می‌کردند که آمریکا براستی به اصول حقوق بشر پایبند بوده و در مبارزه با تروریسم از روش‌های قانونی و انسانی استفاده می کند. بنابراین این احتمال وجود دارد که واکنش جوامع اروپایی به این مسئله به مراتب بیشتر از جهان اسلام باشد.

این روزنامه می‌افزاید: این در حالی است که در جامعه مدنی آمریکا و سازمان ملل خواستار محاکمه عاملین این شکنجه‌ها شده‌اند.

«باقر عظمی» مدیر مرکز حقوق اساسی در واشنگتن معتقد است که سازمان سیا از اظهارات دروغ برای پنهان کردن جنایات غیرانسانی خود استفاده کرده است. وی گفت: «ما خواستار پاسخگویی کسانی هستیم که مسئول برنامه شکنجه‌های سازمان سیا هستند».

«آنتونی رومیرو» مدیر اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا هم واکنش مشابهی به این مسئله داشت. وی خواستار تحقیقات مستقل در خصوص این شکنجه‌ها توسط سازمان سیا شده و معتقد است که انتشار این گزارش باید آغازی بر روند پایان دادن به این اقدامات باشد. ه عقیده وی، این گزارش باید دولت باراک اوباما و کنگره را متقاعد کرده باشد که شکنجه و روش‌های خشونت آمیز و غیرانسانی در بازجوی‌ها دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار