امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132131
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 184
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گزارش سنا درباره استفاده سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از شکنجه در دولت «جرج بوش» رئیس ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گزارش سنا درباره استفاده سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از شکنجه در دولت «جرج بوش» رئیس جمهوری پیشین آمریکا، حاکی از آن است که 13 دولت عربی در این شکنجه‌ها به اشکال مختلف مشارکت داشته‌اند.

اندیشکده «وُکس» با انتشار «نقشه‌ای اینترنتی» اعلام کرده است 54 دولت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در این شکنجه‌های آمریکا مشارکت داشتند که از بین آنها می‌توان به چند کشور عربی از جمله مراکش، موریتانی، الجزائر، لیبی، مصر، اردن، عربستان، یمن، امارات، جیبوتی و سومالی اشاره کرد.

اندیشکده «وُکس» اعلام کرده است که گزارش شکنجه‌ای که سنا منتشر کرده است بسیار بیشتر از تعداد صفحات آن است زیرا سازمان اطلاعات آمریکا «سیا» فقط برنامه‌های خاص خود برای بازداشت و شکنجه را نداشته است بلکه شبکه سِری گسترده‌ای از دولت‌های دیگر برای دستگیری افراد مورد نظر، زندانی کردن آنها و انتقال و شکنجه متهمان در اختیار گرفته بوده است.

بر اساس نقشه منتشر شده به وسیله روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» نیز کشورهای عربی شرکت‌کننده در شکنجه‌های سیا، 13 کشور نامبرده شده هستند.

برخی گزارش‌های دیگر از وجود زندان‌هایی مخفی در مراکش، افغانستان و عراق در همین رابطه خبر دادند. کشورهای عربی که در این مورد با سیا همکاری نداشته‌اند تونس، عُمان، سودان، قطر و کویت هستند.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا روز سه‌شنبه (18 آذر ماه)  گزارشی از شکنجه مظنونان به اقدامات تروریستی در آمریکا به دست عناصر سازمان سیا منتشر کرد که جنجال بزرگی در داخل و خارج آمریکا ایجاد کرد.

این گزارش حدود 500 صفحه‌ای تنها بخشی از 6 هزار صفحه تحقیقات به عمل آمده است و بخش زیادی از آن محرمانه باقی ماند.

هرچند این گزارش خلاصه‌ای است از گزارشی 6700 صفحه‌ای، اما مروری بر همین گزارش هم گوشه‌ای از اقدامات غیرانسانی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده را برملا می‌کند. اقداماتی که به بهانه مبارزه با تروریسم و شناسایی عوامل حادثه حمله به برج‌های دو قلو مرکز تجارت جهانی صورت گرفته است.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها