امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۱۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132154
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه "گاردین" انگلیس با انتشار مقاله‌ای نوشت: داعش در واقع در زندان

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه "گاردین" انگلیس با انتشار مقاله‌ای نوشت: داعش در واقع در زندان بوکا در جنوب عراق و زیر نظر آمریکا در زمان اشغال عراق بوجود آمد.
درمقاله روزنامه گاردین آمده است: ابو احمد از زندانیان سابق بوکا که اکنون از سرکردگان داعش است، گفته که بوکا مکانی مناسب بود که ما و ایدیولوژی‌مان در آن شکل گرفت.
وی افزوده: برای اولین بار با ابراهیم عواد السامرایی معروف به ابوبکر البغدادی در این زندان آشنا شدم، برخی از زندانیان نزد وی می‌آمدند اما کسی نمی‌دانست او روزی سرکرده خواهد شد.
ابو احمد ادامه داده: احساس می‌کردم بغدادی موضوعی را مخفی می‌کند که نمی‌خواهد دیگران آن را بفهمند. فردی آرام و دارای شخصیتی خاص بود. آمریکایی‌ها وی را فردی می‌دانستند که برای حل منازعات در زندان و حفظ آرامش آن می‌کوشد.
وی گفته: ارتش آمریکا به بغدادی احترام می‌گذاشت و به همین دلیل وقتی دریافت که خطری ندارد، او را در ماه دسامبر 2004 آزاد کرد.
این سرکرده داعش افزود: اگر زندان آمریکاییان در عراق وجود نداشت، داعش نیز اکنون نبود.
به گفته ابواحمد، آمریکا زندان بوکا را در وسط صحرای جنوب عراق پس از سال 2003  بنا نهاد و در مدت شش سال، صد هزار نفر در آن زندانی شدند که اوج آن سال 2007 بود.
وی یادآور شد: ابومصعب زرقاوی بسیار زیرک و از بهترین طراحان استراتژی داعش بود اما بغدادی که جانشین وی شد، بسیار بی رحم تر و خونخوارتر است. همچنین این زمان بود که بعثی‌ها به داعش پیوستند.
زندانیان سابق بوکا می گویند که این زندان مکان مناسبی برای رشد القاعده و گروه‌های افراطی وابسته به آن و در واقع مدرسه‌ای بوده که بسیاری از تکفیری‌ها و افراطیون به طور سازمان‌یافته از آن فارغ التحصیل شدند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها